Studenci z niepełnosprawnościami - na jaką pomoc mogą liczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 17:45
Zrzeszanie Studentów Niepełnosprawnych Ad Astra Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zostało wybrane Studenckim Kołem Naukowym Roku. Wyniki ogłoszono podczas gali Nagród Środowiska Studenckiego "Pro Juvenes". Sprawdzamy na jakie wsparcie uczelni, mogą liczyć studenci z niepełnosprawnościami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/wavebreakmedia

Ad Astra to organizacja studencka, która w aktywny sposób działa na rzecz studentów z niepełnosprawnościami. Na swoim koncie mają organizację licznych wydarzeń podnoszących umiejętności studentów, spotkania integracyjne i warsztaty.


Posłuchaj
22:47 CZWORKA/strefa studenta -studenci z niepełnosprawnością 30.11.2021.mp3 Rozmawiamy o wsparciu uczelni dla niepełnosprawnych studentów (Strefa studenta/Czwórka)

 

- Nasze zrzeszenie tworzą studenci wszystkich kierunków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, należą do niego głównie osoby z niepełnosprawnościami - mówi Marcel Cebulski z Ad Astry. - Przed rozpoczęciem roku akademickiego zapraszamy nowych studentów do spotkania, na którym objaśniamy w jaki sposób mogą uzyskać pomoc uczelni. W trakcie roku akademickiego, obok warsztatów rozwojowych, organizujemy  również spotkania integracyjne. W najbliższym czasie, takim wydarzeniem będzie turniej bilardowy z okazji mikołajek.  

shutterstock_213330322 studenci student edukacja dyskusja 1200.jpg
Studenckie koło naukowe - szansa na karierę?

Sprawdź także:

Członkowie Ad Astry również spotykają się na cyklicznych zebraniach, podczas których ustalają, jakie udogodnienia dla niepełnosprawnych studentów można rozwijać na uczelni. - Jesteśmy otwarci na zgłoszenia od studentów i zachęcamy wszystkich do informowania o uciążliwościach na które napotykają w murach uczelni - dodaje Daria Bodus, również ze Stowarzyszenia As Astra. - Można także zgłaszać problemy z transportem na uczelnię - organizujemy wtedy przejazdy busem.

Specjalne nawierzchnie, taśmy, schematy na korytarzach dla osób niewidomych i słabowidzących, ale też sale ćwiczeniowe wyposażone w czytniki, specjalne nagłośnienie, ekrany komputerów i rzutniki z wyższym kontrastem - to są przykłady tego, jak dzisiaj uczelnie dostosowują się do potrzeb studentów z różnymi niepełnosprawnościami. Wg raportu Nauka bez Barier z 2020 r. osoby niepełnosprawne mają coraz lepsze warunki do zdobywania wyższego wykształcenia.- Na naszej uczelni, zatrudniamy także asystentów dydaktycznych osób niepełnosprawnych. Najczęściej są to osoby z ich roku, które pomagają nie tylko w czasie wykładów, ale również w załatwianiu spraw studenckich - mówi Dominika Hoft z Biura Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Taka osoba powinna umiejętnie zarządzać sobą w czasie, być punktualna, dobrze zorganizowana oraz posiadać wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, takie jak otwartość i komunikatywność. Student zatrudniony jest na umowę zlecenie.

Sprawdź także:

Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Studencki portfel w pandemii - co się zmieniło?

Według danych GUS, na przełomie 2018 i 2019 roku, liczba studentów z niepełnosprawnościami w Polsce wynosiła ok. 22 tys. Stanowi to prawie 1,8 proc. wszystkich żaków. Jak wspierają swoich studentów inne uczelnie?

Na Uniwersytecie Warszawskim, oprócz standardowego finansowego pakietu wsparcia studenckiego, studenci z niepełnosprawnościami mogą korzystać ze specjalnie dla nich przeznaczonego stypendium. - Mogą się o nie starać osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Zależnie od jej stopnia, stypendium może wynosić od 350 do 650 zł. Wnioski można składać w ciągu całego roku - mówi Anna Szymańska z Biura Osób z Niepełnosprawnościami UW. - Studenci głusi mogą liczyć na wsparcie tłumacza języka migowego albo asystenta notującego wszystkie treści, które pojawiają się na zajęciach. Wszystko to zależy od rodzaju prowadzonego wykładu i potrzeb studenta.

Sprawdź także:

Na Uniwersytecie Warszawskim również starają się wspierać studentów poprzez rozwiązania technologiczne i oprogramowanie. - Mamy m.in. sprzęt wzmacniający dźwięk, notatniki brajlowskie, sprzęt specjalistyczny, odpowiadający na problemy ruchowe - opowiada gość audycji. - Śledzimy nowinki techniczne i kupujemy produkty z najwyższej półki, który studenci mogą wypożyczać za darmo.


***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Daria Bodus, Marcel Cebulski (członkowie Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM Ad Astra), Domnika Hoft (Biuro Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Anna Szymańska (Biura Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 30.11.2021

Godz. emisji: 14.08

aw


Czytaj także

Pandemia w studenckiej kieszeni. Na co mogą liczyć żacy?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 11:20
Akademiki świecą pustkami. Większość studentów z powodu pandemii musiała je opuścić i wrócić do domu. Co w tej sytuacji z opłatą za akademik, co ze stypendium socjalnym i co z powtarzaniem przedmiotu? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrona pracy dyplomowej - jak to zrobić w dobie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 19:09
Większość z nas pisze swoją pracę dyplomową w kilka miesięcy, innym udaje się w kilka tygodni. Już w poprzednim semestrze, przez lockdown, sytuacja była utrudniona, a w tym - będzie podobnie. Jak sobie radzić? 
rozwiń zwiń