Rekrutacja drugiej szansy. Na których uczelniach są wolne miejsca?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 17:20
Na początku wakacji absolwenci szkół średnich otrzymali wyniki matur. Nie wszyscy byli z nich zadowoleni, niektórym nie udało się zdać egzaminu dojrzałości i przystąpili do niego jeszcze raz w sierpniu. Jeszcze inni w pierwszej turze nie dostali się na wymarzony kierunek. Z myślą o tych osobach rusza dodatkowa rekrutacja na studia. 
Rekrutacja dodatkowa przeprowadzana jest na zasadach obowiązujących w rekrutacji podstawowej i skierowana jest do wszystkich kandydatów na studia.
Rekrutacja dodatkowa przeprowadzana jest na zasadach obowiązujących w rekrutacji podstawowej i skierowana jest do wszystkich kandydatów na studia.Foto: shutterstock/ wavebreakmedia

Dla kogo jest dodatkowa rekrutacja?

Dodatkowa rekrutacja to szansa na rozpoczęcie studiów dla osób powtarzających niezdaną maturę, dla nieprzyjętych na wymarzony kierunek podczas pierwszego naboru, ale też szansa dla niezdecydowanych. Terminy rekrutacji dodatkowej mogą być różne na różnych uczelniach, ale bez względu na miejsce i kierunek studiów wszystko przebiega w trybie online i oparte jest na poszczególnych etapach, w postaci zapisu na kierunek, wprowadzenia danych czy wczytania dokumentów.

AGH. Wolne miejsca na najbardziej obleganych kierunkach

- U nas rekrutacja już się rozpoczęła i potrwa do 12 września. I co najważniejsze - w ofercie nadal jest mnóstwo atrakcyjnych kierunków, które cieszyły się dużym powodzeniem, podczas pierwszej tury - podkreśla Anna Żmuda-Muszyńska rzecznik krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. - Jeśli chodzi o studia pierwszego stopnia, to przygotowaliśmy dla kandydatów blisko 5 tysięcy miejsc na ponad 60 kierunkach i na większość z nich można się jeszcze zapisać. Także na tych najbardziej obleganych jak cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka oraz automatyka i robotyka. Na zachętę powiem jeszcze, że wszyscy studenci pierwszego roku mają zagwarantowane miejsce w akademiku na terenie miasteczka studenckiego AGH.

Posłuchaj
19:54 CZWÓRKA Strefa Studenta - rekrutacja 30.08.2022.mp3 Studia drugiej szansy - stratuje dodatkowa rekrutacja (Strefa studenta/Czwórka) 

Politechniki w Rzeszowie i we Wrocławiu czekają na kandydatów

Na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza dodatkowa rekrutacja także potrwa do 14 września. - Kandydaci mają do wyboru 12 kierunków - w tym biotechnologię, elektromobilność, inżynierię materiałową i inżynierię środków transportu - wymienia Kamil Chochura przewodniczący Samorządu Studenckiego. - W zależności od kierunku liczba wolnych miejsc waha się od 10 do 40 miejsc, więc jeśli ktoś jest zainteresowany studiami w fajnym miejscu, z fajnymi ludźmi i fajnymi wykładowcami, to serdecznie zapraszamy. Przewodniczący Zarządu Parlamentu Studentów Politechniki Wrocławskiej Karol Kacper Komar również potwierdza, że i na tej uczelni są jeszcze wolne miejsca i to na studiach pierwszego stopnia.

Sprawdź także:

Politechnika Warszawska. "W stolicy jest komplet, ale zapraszamy do Płocka"

Na studentów czeka też Politechnika Warszawska, ale tu nie ma już miejsc na studia stacjonarne pierwszego stopnia, ale wciąż można dostać się na studia filii PW w Płocku. - Mamy pięć kierunków: budownictwo, inżynierię środowiska, mechanikę i budowę maszyn, technologię chemiczną i ekonomię. I tutaj jest możliwość, żeby studiować na Politechnice Warszawskiej - mówi rzecznik prasowy uczelni Krzysztof Szymański. - To są kierunki, które określa statut PW i ustawa o szkolnictwie wyższym i one nie różnią się od tego, czego uczą się studenci w Warszawie. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że w Płocku mamy koncern ORLEN-u, z którym technologia chemiczna blisko współpracuje, co daje studentom różne możliwości. 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Data emisji: 30.08.2022

Godz. emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Chcesz studiować za granicą? Idź na Our Future Forum

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 22:20
W pierwszy weekend czerwca w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się konferencja Our Future Forum. - Można będzie się spotkać między innymi z mentorami, studentami zagranicznych uczelni i ekspertami - mówi Michał Mazur, prezes Our Future Foundation. - Uczestnicy dowiedzą się też, jakie wymiany międzynarodowe są dostępne dla studentów oraz licealistów i jak z nich maksymalnie skorzystać.
rozwiń zwiń