"Wyścig szczurów". Jak szukać mieszkania na nowy rok akademicki?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 15:40
W tym roku ceny wynajmu mieszkania wzrosły nawet o 50 proc. Eksperci twierdzą, że to efekt inflacji, ale są też tacy, którzy wskazują na zachłanność najmujących. Dotyczy to zwłaszcza miast uniwersyteckich, w których po wakacjach znów zamieszkają studenci. 
W tym roku studenci muszą liczyć się ze wzrostem cden za wynajem mieszkań. W audycji podpowiadamy, gdzie szukać taniego lokum.
W tym roku studenci muszą liczyć się ze wzrostem cden za wynajem mieszkań. W audycji podpowiadamy, gdzie szukać taniego lokum.Foto: Studio Romantic/Shutterstock.com

Ostatni dzwonek

Sierpień to właściwie ostatni moment, żeby znaleźć lokum na nowy rok akademicki. Zarówno na rynku wynajmu, jak i w akademikach, także tych prywatnych. - We wrześniu znajdą się jeszcze pojedyncze wolne pokoje w domach studenckich, ale nie czekałbym z tym na ostatnią chwilę - radzi Kamil Bonas, przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli chodzi o pokoje w prywatnych akademikach, których w Warszawie jest całkiem sporo, to tutaj może być już za późno, bo większość ofert była nieaktualna już w lipcu. Teraz zostały najdroższe lokalizacje i najdroższe miejsca. 

Prywatne akademiki i mieszkania do wynajęcia

W ubiegłym roku cena takiego pokoju wahała się między 1600 a 1800 zł. Dziś jest to już 2500 zł. To kwota, za którą można już wynająć samodzielne mieszkanie, ale nie wszędzie. W Warszawie takich lokali jest bardzo mało, a po podwyżkach najmu podobnie wygląda sytuacja we Wrocławiu czy w Krakowie. - Osobom szukającym pokoju czy mieszkania do wynajęcia polecam śledzenie ogłoszeń na grupach w mediach społecznościowych. Bardzo często absolwenci uczelni udostępniają tam informacje o miejscach, które zwalniają, albo osoby, które nadal studiują, ogłaszają, że szukają współlokatora - mówi gość Czwórki. - Niemniej jednak w tym roku wszyscy, którzy szukają nowego lokum, biorą trochę udział w "wyścigu szczurów". Wiem od naszych studentów, że często w podejmowaniu decyzji liczą się minuty, ale zdarza się też tak, że ktoś przebija cenę wyjściową.

Sprawdź także:

Ile kosztuje miejsce w publicznym akademiku?

Jeśli chodzi o akademiki publiczne, to w tych należących do Uniwersytetu Warszawskiego, miejsce kosztuje od 500 do 800 zł. W akademikach krakowskiej AGH od października za jednoosobowy pokój trzeba będzie zapłacić 420 zł. Natomiast w Poznaniu są to kwoty od 365 do 425 zł - przy czym studenci pierwszego roku Uniwersytetu Adama Mickiewicza mają gwarancje przydziału akademickiego lokum. W trakcie rekrutacji do akademików publicznych pierwszeństwo mają osoby o niskim statusie finansowym oraz ci, którzy mieszkają daleko od miasta, w którym studiują.    

Posłuchaj
15:11 CZWÓRKA Strefa Studenta - mieszkanie 09.08.2020.mp3 Mieszkanie dla studenta - ile kosztuje i jak go szukać? (Strefa Studenta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Kamil Bonas (przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 09.08.2022

Godz. emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy to jest dobry czas na kupno własnego mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 20:20
Drożejące kredyty i rosnące ceny nieruchomości studzą entuzjazm chętnych na własne "cztery kąty". Inni z kolei stawiają na wynajem. Jak może wyglądać przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce? 
rozwiń zwiń