Katmun 2023 - symulacja obrad ONZ w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 15:30
Konferencje MUN odbywają się na całym świecie, zrzeszając młodzież różnych narodowości, na różnych etapach edukacji. Najbliższa odbędzie się w Katowicach. Sprawdzamy, co ciekawego w jej programie.
Konferencje MUN odbywają się na całym świecie
Konferencje MUN odbywają się na całym świecieFoto: shutterstock/ASDF_MEDIA

Katmun 2023 odbędzie się na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w dniach 23-25 marca. - Konferencje MUN promują i kształtują w młodych ludziach umiejętności pokojowego rozwiązywania problemów, kooperacji, negocjacji i dyplomacji, które są kluczowe w dzisiejszym świecie - mówi Aleksandra Florek, współorganizatorka wydarzenia.  

Symulacje obrad ONZ

W ramach konferencji odbywają symulacje obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych, podczas której uczestnicy wcielają się w rolę delegatów reprezentujących kraje i organizacje, przeprowadzając przy tym codzienne wielogodzinne obrady. Współorganizatorem wydarzenia są uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

- Delegaci prowadzą obrady, które odbywają się w całości w języku angielskim. Uczestnicy pracują w grupach będących odwzorowaniem struktury ONZ takich jak komitety, komisje czy rady - tłumaczy gość audycji. - Zadaniem delegatów jest utrzymanie i obrona postulatów reprezentowanego państwa na zadany wcześniej temat. A także zachęcenie przedstawicieli innych krajów do zamieszczenia tych postulatów w rezolucji, która kończy nasze obrady.

Źr. Facebook/Katowice Model United Nations


Cenna nauka dyplomacji

Głównym celem wydarzenia jest umożliwienie młodzieży poznania złożoności stosunków międzynarodowych, które obejmują negocjacje między ludźmi o różnych poglądach, poszukiwanie konsensusu oraz determinację i cierpliwość w dochodzeniu do swoich racji. Tematyka debat jest szeroka, młodzi ludzie debatują na temat zagadnień politycznych, społecznych i prawa człowieka.

- Każdy komitet składa się z ponad dwudziestu osób, a debatami zarządzają dwaj mediatorzy. Oni także pokazują uczestnikom wydarzenia, w jaki sposób debatować - mówi Sofia Santos Vieira, współorganizatorka. - Oprócz różnorodnych tematów, w konferencji wezmą udział ciekawi ludzie. W pierwszym dniu trwania naszym gościem będzie przedstawiciel UNICEF. Na pewno będzie to ciekawe doświadczenie.


Posłuchaj
12:02 Czwórka/Strefa Studenta - konferencja Katmun 2023 21.03.2023.mp3 W audycji mówimy o konferencji Katmun 2023 w Katowicach (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Katmun 2023 rozpocznie się 23.03. Wydarzenie także można będzie obserwować w mediach społecznościowych.


***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Aleksandra Florek, Sofia Santos Vieira (współorganizatorki wydarzenia z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach)

Data emisji: 21.03.2023

Godz. emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Research Week. Dlaczego warto studiować na Politechnice w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 19:40
Research Week to wydarzenie, na którym Politechnika Łódzka przedstawia swój potencjał naukowy, realizowane projekty i aktywność w międzynarodowej współpracy. W tym roku potrwa ono do 16 marca.
rozwiń zwiń