Złe wspomnienia - czy można je wymazać z pamięci?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 13:30
Ludzie od lat interesują się sposobem, w jaki działa mózg. Już kilkadziesiąt lat temu eksperymentowano z czytaniem w myślach, w połowie ubiegłego wieku naukowcy zaczęli też badać mozliwość kasowania złych myśli. 
Złe wspomnienia mogą hamować ich rozwój. Czy jest sposób, żeby na dobre wyrzucić je z głowy? (Świat 3.0Czwórka)
Złe wspomnienia mogą hamować ich rozwój. Czy jest sposób, żeby na dobre "wyrzucić je z głowy?" (Świat 3.0/Czwórka)Foto: Shutterstock

- Złe wspomnienia, które są regularnie odtwarzane w pamięci, mogą doprowadzić do zaburzeń psychicznych. Od zaburzeń snu aż po PTSD, czyli zespół stresu pourazowego - mówił Mateusz Łysiak z "National Geographic”. - Nic więc dziwnego, że badacze próbują ustalić, czy i w jaki sposób można je "wyrzucić" z głowy.

Zaczęło się od lobotomii, jednak zabieg polegający na przecięciu włókien nerwowych, które stanowią połączenie między płatami czołowymi a mózgowiem, był bardzo inwazyjny i często kończył się kalectwem, a nawet śmiercią. - W latach 60. amerykańcy naukowcy przeprowadzili badanie na szczurze laboratoryjnym i odkryli, że elektrowstrząsy są w stanie usunąć częściowo wspomnienia szczura. To dotyczyło jednak wyłącznie tych najświeższych wspomnień - wyjaśnia rozmówca Marty Zinkiewicz. Kolejny przełom nastąpił trzy dekady później. kiedy do badacze z Nowego Jorku do "kasowania wspomnień" wykorzystali inhibitory syntezy białek. - To są leki blokujące wydzielanie białek odpowiedzialnych za tworzenie się wspomnień. Blokowały powstawanie engramów, czyli śladów pamięciowych w naszym mózgu - tłumaczył ekspert. - Engramy są ednym z elementów konsolidacji, czyli utrwalania nabytych elementów w naszym mózgu, to nie tylko umiejętności, ale także wspomnienia konkretnych wydarzeń i osób. To przejście informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej i ten proces może trwać nawet kilka lat. kadry nacechowane w sposób negatywny - mówił gość Czwórki. - Po dwóch tygodniach zadawano uczestnikom pytania nawiązujące do tych wydarzeń. Części z nich podano lek uspokajający i okazało się, że ci, którzy dostali preparat, mieli większe trudności z przypomnieniem sobie tych obrazów - mówił ekspert.

Sprawdź też:

Kiedy ponownie rozpoczęto badania na ludziach obyło się bez ingerencji chirurgicznej. Uczestnikom eksperymentu wyświetlano obrazy nacechowane w sposób negatywny, a części z nich podano lek uspakajający. Po dwóch tygodniach zadawano im pytania nawiązujące do tych wydarzeń i okazało się, że ci, którzy dostali preparat, mieli większe trudności z przypomnieniem sobie tych obrazów. - Od badania upłynęło niewiele czasu, więc wciąż jeszcze jest za wcześnie na wiążące wnioski. Dlatego w przypadku występowania problemów warto udać się do specjalisty bądź zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu - namawia Mateusz Łysiak. 

Posłuchaj
08:56 CZWÓRKA Swiat 3 0 - wspomnienia 31.12.2022.mp3 Jak "wyrzucac z głowy" złe rzeczy? (Świat 3.0/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Mateusz Łysiak ("National Geographic)

Data emisji: 31.12.2022

Godzina emisji: 9.45

kul

Czytaj także

Adrenalina. "Nieoceniona, kiedy musimy działać"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:00
Adrenalina odgrywa bardzo dużą rolę w mechanizmie stresu oraz natychmiastowej reakcji organizmu na sytuację zagrożenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przelicz swój stres w skali Holmesa i Rahe'a, a potem zadbaj o siebie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:56
Intensywny stres może doprowadzić do wielu chorób. Naukowcy Holmes i Rahe stworzyli skalę stresu, na podstawie której można określić, z jakim ciężarem mierzymy się w danym momencie naszego życia. To też dobry pretekst, aby zrozumieć, że trzeba o siebie zadbać.
rozwiń zwiń