Nowe Technologie

Aplikacja mobilna robi ze smartfona token

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 00:00
Popularyzacja trendu BYOD (inaczej konsumeryzacji), czyli korzystania przez pracowników z własnych urządzeń przenośnych w celach zawodowych, przeniosła problem bezpieczeństwa mobilnego na nowy poziom. Firmy chcą dzisiaj elastycznych i opłacalnych rozwiązań, które ochronią sieć przed zagrożeniami wynikającymi z posługiwania się w pracy smartfonami i tabletami. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów zaprojektowanych do zabezpieczenia sieci firmowych przed mobilnymi wirusami i atakami.
Aplikacja mobilna robi ze smartfona token
Foto: Glow Images/East News

 

W Google Play i iTunes dostępna jest mobilna aplikacja Fortinet o nazwie FortiToken Mobile (FTM), przygotowana dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym iOS i Android. Program pracuje zgodnie ze standardem otwartego uwierzytelniania (OATH). Aplikacja generuje jednorazowe hasła, które użytkownik podaje podczas logowania do firmowej sieci z poziomu urządzenia mobilnego.  FortiToken Mobile wykorzystuje mechanizm dwuskładnikowego uwierzytelniania. To proces autoryzacji składający się z dwóch etapów. Pierwszym krokiem jest wpisanie loginu i pierwszego, stałego, niezmiennego hasła. Następnie system żąda podania drugiego elementu, unikalnego kodu wykreowanego na potrzeby logowania, który ważny jest dość krótko. Mobilna aplikacja FortiToken Mobile jest generatorem takich jednorazowych haseł. Program przekształca smartfona, iPhone'a, iPada, czy iPoda w token bez konieczności podpinania dodatkowych urządzeń. Rozwiązanie jest dynamiczne, oszczędne (aplikacja jest dostępna bezpłatnie) i przyjazne dla użytkowników. W Google Play oraz iTunes FortiToken Mobile ma średnią ocenę odpowiednio 4.6 punktów oraz 4 +.

 


  • FortiToken Mobile komunikuje się z zainstalowanymi w firmie platformami UTM z rodziny FortiGate, tworząc kompletny system bezpieczeństwa do ochrony sieci przed mobilnymi zagrożeniami. Rozwiązanie gwarantuje, że tylko upoważnieni użytkownicy mogą uzyskać dostęp do poufnych informacji w firmowej sieci. Każde urządzenie FortiGate ma wbudowany moduł uwierzytelniający. W połączeniu z funkcjami uwierzytelniania zawartymi w aplikacji FortiToken Mobile, eliminuje to potrzebę zastosowania dodatkowych zewnętrznych serwerów uwierzytelniania. 

 


  • FortiToken Mobile można również używać w połączeniu z funkcją zarządzania certyfikatami dostępną w rozwiązaniu FortiAuthenticator.

 

Czytaj także

BYOD a bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 00:00
Badania zlecone przez Trend Micro potwierdzają, że trend BYOD (Bring Your Own Device) przyjmuje się w coraz większej liczbie miejsc pracy. Niezmiennie bezpieczeństwo urządzeń pozostaje głównym problemem firm. Badania przygotowane przez niezależne firmy konsultingowe potwierdzają, że konsumeryzacja jest jednym z głównych trendów i wyzwań dla przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezbędne inwestycje w ochronę IT

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 00:00
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez B2B International dla Kaspersky Lab, cyberzagrożenia są obecnie uważane przez większość firm za drugie największe zagrożenie. Aby chronić swoją działalność przed zagrożeniami IT, firmy muszą inwestować więcej pieniędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BYOD odbija się czkawką?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 00:00
Po okresie zachłyśnięcia się otwartą polityką bezpieczeństwa i udostępnianiem danych na urządzenia  mobilne pracowników pojawia się refleksja o spadającym bezpieczeństwie firm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie M zmienia świat pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 00:00
Wyniki badania wpływu konsumeryzacji na zachowania pracowników i środowisko pracy są jednoznaczne. Nową rewolucję spowoduje pokolenie M, dla którego komunikacja i mobilność to podstawowe atrybuty pracy.
rozwiń zwiń