Polskie Radio

Piotr Müller: nie wykluczamy korekt w funkcjonowaniu rządu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 08:59
 - Rozważane jest, jak skonstruować nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa, majątkiem państwowym - mówił w Jedynce rzecznik rządu i nowo wybrany poseł Piotr Müller, pytany o to, czy toczą się rozmowy o przywróceniu w nowym rządzie Ministerstwa Skarbu Państwa. Zaznaczył też, że według niego marszałek Senatu powinien wywodzić się z PiS, dodał, że na razie różne scenariusze są możliwe.
Audio
  • Rzecznik rządu i nowo wybrany poseł Piotr Müller o tworzeniu nowego rządu i podziale sił w nowym Senacie (Jedynka/Sygnały dnia)
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Piotr Müller, nowo wybrany poseł, rzecznik rządu, mówił, że w jego ocenie najrozsądniejsze byłoby powołanie marszałka tej izby z Prawa i Sprawiedliwości, bo PiS jest największym klubem parlamentarnym i wygrał wybory do Sejmu i Senatu. Jednak, jak przyznał, do pierwszego posiedzenia obu izb różne scenariusze są możliwe.

Twitter Senat posiedzenie 1200.jpg
Wiemy, kto został senatorem X kadencji. Kompletna lista

Grzegorz Schetyna mówił, że "Senat powinien kontrolować rząd". Rzecznik rządu komentując słowa lidera PO, mówił, że takie podejście nie jest spójne z ustrojowymi rolami poszczególnych izb parlamentu.

- Wokół Senatu niektórzy budują bardzo duże napięcie, nieproporcjonalne do jego roli ustrojowej. Senat może opóźniać pewne działania, zgłaszać poprawki do ustaw, ale w praktyce nie może blokować procesu legislacyjnego. – mówił.

"Nic pośrodku"

Rzecznik rządu ocenił, że znów w dyskusjach o Senacie czy o roli Senatu w przyszłości widać próby budowania przez Grzegorza Schetynę "jasnej koalicji anty-PiS". -  Czyli nie ma nic pośrodku, nie ma możliwości rozmowy, kompromisu, zastanowienia się nad ustawami z osobna. Musi być tylko jasna deklaracja, prawie deklaracja wojenna (...) - mówił. - Myślę, że nie taką rolę konstytucja przewiduje dla Senatu, nie takiej roli ustrojowej oczekują obywatele od opozycji, która powinna być konstruktywna – dodał.

Strategia Grzegorza Schetyny jego zdaniem nie jest właściwa i zapewne wynika z tego, co dzieje się wewnątrz partii.

Rzecznik rządu był pytany, czy PiS negocjuje warunki współpracy z PSL, mówił, że nie uczestniczy w takich negocjacjach, nie wie, czy one się odbywają.

Nowy rząd

- Nie wykluczamy żadnych scenariuszy, jeśli chodzi o korekty w zakresie funkcjonowania rządu – mówił Piotr Müller. Pytany był m.in. o to, czy w rządzie pojawi się znów ministerstwo skarbu. Stwierdził, że rozważane jest, jak skonstruować nadzór właścicielski nad spółkami skarbu państwa, majątkiem państwowym. 

Rzecznik rządu pytany o daty w kwestii informacji o nowym rządzie potwierdził, że 12 listopada to prawdopodobna data. Jak zaznaczył, zapewne będzie kilka korekt ministerialnych, a także w procesie powstawania prawa na poziomie rządowym.  - Trzeba ten proces zoptymalizować - nastawić procesy, tak aby kilka najważniejszych ustaw było przyjętych jak najszybciej, w szczególności "piątka na 100 dni" - dodał.

Zaznaczył, że 12 listopada premier jeszcze nie musi koniecznie przedstawić składu rządu. 

W audycji była też mowa o wyborach prezydenckich. Więcej w rozmowie.

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Piotr Müller 

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 8.15

agkm

Czytaj także

Piotr Müller o wyniku wyborczym PiS: największy w historii wynik do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 15:24
Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnia, że wynik Zjednoczonej Prawicy daje samodzielną większość w Sejmie. Po przeliczeniu głosów z 99,49 procent obwodowych komisji wyborczych, PiS zdobywa w wyborach do Sejmu 43,76 procent głosów.
rozwiń zwiń