X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Zimerman wraca do Lutosławskiego! Nowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 21:00
Polecamy nowe wydawnictwo firmy Deutsche Grammophon. Berlińscy Filharmonicy pod dyrekcją Simona Rattle'a nagrali II Symfonię oraz Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Inauguracja Roku Lutosławskiego w Londynie, rozmowa z Krystianem Zimermanem
Simon Rattle i Krystian Zimerman. Fragment okładki nowego wydawnictwa Deutsche Grammophon z muzyką Witolda Lutosławskiego
Simon Rattle i Krystian Zimerman. Fragment okładki nowego wydawnictwa Deutsche Grammophon z muzyką Witolda LutosławskiegoFoto: materiały promocyjne

Partię solową w Koncercie zinterpretował Krystian Zimerman, któremu ten utwór był dedykowany i który dokonał jego prawykonania w 1988 roku. Do arcydzieła wybitny pianista powrócił w 2013 - Roku Lutosławskiego i doznał wtedy niemal olśnienia.

- Ciekawe zjawisko: tekst jest ten sam, a widzę tyle detali, których wtedy nie dostrzegałem. Może dlatego, że byłem w środku tego wszystkiego. Teraz słyszy się te napięcia, stan wojenny, upadek, rozkład naszego państwa, zmianę systemu w 1989 roku... Koncert jest odzwierciedleniem tego okresu: niesamowicie dramatyczny, smutny, pełen energii. Wcześniej nie czułem tego tak wyraźnie - powiedział wówczas muzyk w rozmowie z Jackiem Hawrylukiem. Pianista wspominał także pierwsze wykonanie utworu, kiedy to sam Lutosławski pokazał mu gotową partyturę w Londynie. - Nie mieliśmy fortepianu, śpiewaliśmy go więc, graliśmy na kanapie - opowiadał gość Dwójki.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<<

Premiera antenowa niezwykłego wydawnictwa w Dwójce - w piątek (14.08) około godziny 19.30. Do zdobycia będą egzemplarze płyty!

Simon Rattle i Krystian Zimerman. Fragment okładki nowego wydawnictwa Deutsche Grammophon z muzyką Witolda Lutosławskiego 
mm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: Lutosławski był zaskakująco nieśmiały

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 12:00
- Okazywał się zbyt skromny, by egzekwować to, co należało mu się jako kompozytorowi - mówiła światowej sławy niemiecka skrzypaczka, która wystąpiła w koncercie z okazji oficjalnego otwarcia Roku Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po śmierci Lutosławskiego dostałem od niego list"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:00
- Kiedy wróciłem z koncertu w Zurychu, w skrzynce czekał na mnie list. Przepraszał mnie, że nie mógł dyrygować tym koncertem, jak t pierwotnie planowaliśmy - wspomina Krystian Zimerman w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka bolejąca pod berlińskim murem. Simon Rattle i jego Szymanowski

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 16:00
– Dzięki "Stabat Mater" Simon Rattle przywołuje tragedię wielu rodzin podzielonych Niemiec – mówił Stanisław Pająk, kontrabasista Filharmoników Berlińskich.
rozwiń zwiń