Polskie Radio

VII konkurs "Książka Historyczna Roku" - zgłoś swój typ

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 15:30
Instytut Pamięci Narodowej, Telewizja Polska i Polskie Radio ogłaszają siódmą edycję konkursu "Książka Historyczna Roku". Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych.
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?Foto: Glow Images/East News

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.

Do konkursu mogą być zgłaszane książki oraz publikacje elektroniczne (e-booki) wydane w języku polskim po raz pierwszy między 1 stycznia 2013 r. a 30 czerwca 2014 r. Uprawnionymi do zgłaszania książek do konkursu są wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni. Wydawca ma prawo zgłosić maksymalnie trzy tytuły, rektor - jeden.

Warunkiem prawidłowego zgłoszenia do konkursu jest dostarczenie do 31 lipca br. na adres Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa) dwóch egzemplarzy danej książki wraz z dołączonym formularzem zgłoszeniowym, stanowiącym załącznik do regulaminu konkursu. W przypadku wysłania zgłoszenia pocztą decyduje data stempla pocztowego. Zgłoszenia składane po terminie nie będą uczestniczyły w konkursie.

Laureaci nagrody im. Oskara Haleckiego zostaną wyłonieni w trzech etapach. W pierwszym powołane przez organizatorów sześcioosobowe jury wybierze spośród nadesłanych książek te, które spełniają wymagania określone w regulaminie. W drugim etapie jury wybierze do 10 książek z każdej kategorii, natomiast w trzecim swoich zwycięzców wskażą zarówno jurorzy, jak i czytelnicy. Od 1 do 31 października br. za pośrednictwem strony ksiazkahistorycznaroku.pl każdy będzie mógł wybrać najlepsze książki w dwóch kategoriach.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w listopadzie br., laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne, których fundatorami są: Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej. W jury zasiadają: prof. dr hab. Grzegorz Łukomski, prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński, prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Andrzej Nowak i prof. dr hab. Wojciech Roszkowski.

Coroczny konkurs "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego został ogłoszony na mocy trójstronnego porozumienia podpisanego przez Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Telewizję Polską w lipcu 2007 r.

Więcej informacji o konkursie, w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy do pobrania, można znaleźć na stronie ksiazkahistorycznaroku.pl.

(pkur)

Czytaj także

Antoine de Saint-Exupery: "żeby pisać, trzeba żyć"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 05:45
– Nie cierpię ludzi, którzy piszą dla zabawy, szukają efektów, trzeba mieć po prostu coś do powiedzenia – mawiał Antoine de Saint-Exupéry. Dziś mija 79. rocznica jego śmierci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z najwyższej półki": Witkowski na tropie, Nowak Lubecki śladami Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 18:10
W tym wydaniu książkowego magazynu śledzimy Przedwojennego Mordercę we Wrocławiu i Pisarza w Wenecji. Zapowiadamy też najważniejsze wydarzenia Literackiego Sopotu 2014 - z Trójkowym Znakiem Jakości!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulo Coelho: miłość jest silniejsza od rutyny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:50
- Szukanie bezpieczeństwa w życiu nie powinno w nas zabić chęci do przygód i przeżycia czegoś wykraczającego ponad rutynę - powiedział w rozmowie z Jedynką brazylijski pisarz Paulo Coelho. Jego najnowsza powieść "Zdrada" niedawno trafiła do księgarni.
rozwiń zwiń