Polskie Radio
Section05
Julia Przyłębska

Julia Przyłębska: mam 9-letnią kadencję sędziego TK, "odkucie" mnie od stanowiska byłoby anarchią

Prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreśliła, że nie wyobraża sobie sytuacji, żeby została "odkuta" od stanowiska. - To byłaby anarchia - podkreśliła Julia Przyłębska na antenie TV Republika. Jak zaznaczyła, obowiązuje ją 9-letnia kadencja sędziego TK, a ataki na nią mają podważyć autorytet tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska POLSKA

"Zgodne z prawem". Radosław Fogiel o kontaktach przedstawicieli rządu i Trybunału Konstytucyjnego

- Co warto podkreślić, bo tutaj mówimy o zapisach prawa w sytuacjach, w których te rozstrzygnięcia mają skutki budżetowe (…), jest wręcz obowiązek konsultowania się czy kontaktu Trybunału Konstytucyjnego i rządu - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Michał Dworczyk Julia Przyłębska dezinformacja POLSKA służby i bezpieczeństwo Radosław Fogiel Krzysztof Świątek

Przyłębska: nigdy z nikim nie omawiałam żadnych orzeczeń TK. To rosyjskie prowokacje

- Nigdy z nikim nie omawiałam żadnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - mówiła na antenie TVP info prezes TK Julia Przyłębska. Odniosła się w ten sposób do przekazów medialnych dotyczących rzekomych maili, jakie miała wymienić z Michałem Dworczykiem w związku ze sprawami oczekującymi w TK na rozstrzygnięcie. Przyłębska dodała, że to rosyjskie prowokacje i nie da się im zastraszyć.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Rosja propaganda Michał Dworczyk

"Nie ma wyroków na polityczne zamówienie". Müller o medialnych insynuacjach dot. TK

Rzecznik rządu podkreślił, że nie ma wyroków na polityczne zamówienie. W ten sposób Piotr Müller odniósł się do informacji, które ukazały się w części mediów, o rzekomej korespondencję mailowej Michała Dworczyka ze stycznia 2019 r., w której szef KPRM miał relacjonować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rozmowę z prezes TK Julią Przyłębską, dotyczącą trzech spraw oczekujących w TK na rozstrzygnięcie. Jak podkreślił Piotr Müller, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sędziowie sądów powszechnych decydują o wyrokach samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd PiS wojna 2022 Michał Dworczyk Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny sądownictwo

Julia Przyłębska: granice postępowania UE ws. Polski wyznaczają Konstytucja i traktaty

- Wyrok TK jest sygnałem, w którym wskazano granice postępowania UE ws. Polski, a te granice wyznaczają Konstytucja i traktaty. Nie wolno dokonywać interpretacji, które wychodzą poza zapisy traktatów - oceniła w "Trójkowym komentarzu dnia" Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA Julia Przyłębska Bartłomiej Graczak Trybunał Konstytucyjny sąd sądownictwo Unia Europejska

"Wyraz braku szacunku i buty". Prezes TK mocno skomentowała debatę w PE nt. praworządności w Polsce

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w wywiadzie dla TVP Info nawiązała do debaty odbywającej się w Parlamencie Europejskim. - Atakowanie Rzeczpospolitej w dniu 3 maja, organizowanie na terenie PE debaty na temat praworządności w Polsce, to wyraz braku szacunku i buty - oceniła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska sądownictwo Unia Europejska konstytucja konstytucja 3 maja Sąd Najwyższy Parlament Europejski

"Pamiętajmy o wszystkich ofiarach". Apel prezes TK w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zaapelowała, by pamiętać o wszystkich ofiar stanu wojennego. - Każdy, kto ma dziś instrumenty prawne powinien z nich korzystać, aby naprawić krzywdy, które nasi rodacy naszym rodakom wyrządzili - powiedziała w poniedziałek prezes TK.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Wojciech Jaruzelski zbrodnie sowieckie śmierć pamięć historia Polski Julia Przyłębska POLSKA społeczeństwo

Tygodnik "Polityka" przeprasza Mariusza Muszyńskiego. Powodem jest kłamliwe stwierdzenie

Tygodnik "Polityka" oraz dziennikarka Ewa Siedlecka wystosowali przeprosiny do sędziego Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Muszyńskiego za opublikowanie nieprawdziwego sformułowania. Mówiło ono, że sędzia został wybrany na wiceprezesa TK wraz z Julią Przyłębską w wadliwej procedurze. Błędne informacje były dostępne w dwóch materiałach gazety. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska społeczeństwo

"Wszyscy sędziowie zostali wybrani zgodnie z obowiązującym prawem". Julia Przyłębska o TK

- Wszyscy sędziowie TK zostali wybrani zgodnie z obowiązującym prawem; nigdy nie było i nie ma podstaw prawnych do badania zgodności z Konstytucją indywidualnego wyboru sędziego Trybunału - powiedziała w rozmowie z portalem Interia prezes TK Julia Przyłębska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Julia Przyłębska sądownictwo prawo

Jarosław Kaczyński z nagrodą Człowieka Roku Klubów "GP". "Jestem wdzięczny i zaszczycony"

- Jestem głęboko wdzięczny, zaszczycony i uważam tę chwilę za bardzo piękną w moim życiu. W życiu, w którym zdarzyły się tragedie, ale w którym przyszły także i sukcesy, które, mam nadzieję, będą kontynuowane - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas obierania nagrody Człowieka Roku Klubów "Gazety Polskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Julia Przyłębska Gazeta Polska

"Zapłaciła wysoką cenę za bycie niezawisłym i uczciwym sędzią". Julia Przyłębska z Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska została laureatką Nagrody imienia Grzegorza I Wielkiego 2020 roku, przyznawaną przez miesięcznik "Nowe Państwo". W latach ubiegłych laureatami nagrody byli między innymi: prezydent Lech Kaczyński, prof. Ryszard Legutko, Krzysztof Czabański, Bogdan Chazan, Antoni Macierewicz czy Jan Olszewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny sądownictwo aborcja