Polskie Radio
Section05
Julia Przyłębska

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Jest projekt uchwały

Do Sejmu wpłynął we wtorek wieczorem poselski projekt uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Sejm RP apeluje do sędziów TK o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian - czytamy w projekcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Trybunał Konstytucyjny polityka prawo Julia Przyłębska legislacja sąd sądownictwo Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości

"Sędzia Julia Przyłębska zapędziła się do rogu". Wiceminister cyfryzacji o decyzji TK ws. mediów publicznych

- Student II roku prawa, gdyby coś takiego przedstawił na egzaminie, to oblałby to. Gdyby powtórzył to egzaminie poprawkowym, to musiałby się liczyć z zaliczeniem warunkowym prawa konstytucyjnego. Wyrok TK nie zawiera podstawowych części składowych. Skład TK magister Przyłębskiej nie potrafił znaleźć konkretnego przepisu konstytucji, z którym jakiekolwiek przepisy Kodeksu spółek handlowych lub ustawy o radiofonii i telewizji byłyby niezgodne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny media publiczne Julia Przyłębska POLSKA polityka

Wyrok TK opublikowany z adnotacją. Prezes Przyłębska: naruszenie postanowień ustawy o ogłaszaniu orzeczeń

- Zarówno Konstytucja, jak i ustawa o ogłaszaniu aktów prawnych, nie przyznaje ani Prezesowi Rady Ministrów, ani Rządowemu Centrum Legislacji uprawnienia do publikacji wyroków Trybunału z adnotacjami czy notatkami - powiedziała w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska sądownictwo

Prezes Julia Przyłębska: paraliżowanie prac TK na podstawie uchwał to zamach stanu

- Nie wyobrażam sobie, aby w cywilizowanym państwie prawa, w którym tak często politycy odwołują się do praworządności, podjęta została uchwała podważająca funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. Uchwała nie może regulować funkcjonowania Trybunału, zmieniać ustawy. Jeżeli jakikolwiek organ państwa, powołując się na tę uchwałę, podjąłby jakiekolwiek działania, łącznie z działaniami siłowymi, to mielibyśmy do czynienia z zamachem stanu - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w wywiadzie z Tomaszem Sakiewiczem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny sądownictwo

Julia Przyłębska: TK był uprawniony do zabezpieczenia mediów publicznych

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowej GPC podkreśliła, że "TK ma obowiązek rozpatrywać wnioski składane przez uczestników postępowania". Wyjaśniła też, że sędziowie przy orzeczeniu zabezpieczenia ws. mediów publicznych sięgnęli do Kodeksu postępowania cywilnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska media publiczne sądownictwo TVP

"Powinno nastąpić przeliczenie świadczenia". Julia Przyłębska o "emeryturach czerwcowych"

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska powiedziała, że zgodnie z decyzją Trybunału beneficjentom tak zwanych "emerytur czerwcowych" należy wypłacić wyrównania wraz z odsetkami. Sędzia Przyłębska, która gościła w Programie 3 Polskiego Radia, podkreśliła, że dalsza procedura wypłacania kompensacji leży po stronie ustawodawcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emerytura Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska społeczeństwo GOSPODARKA

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska: opozycji nie chodzi o praworządność, tylko o zemstę

W ocenie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, "opozycja o zmianach w sądownictwie mówi w kontekście zemsty". - To pokazuje, że nie chodziło jej chyba o praworządność, tylko o przejęcie władzy - stwierdziła w TVP Info. Mówiła też, że "zdumiewające" są pretensje do prezydenta za powierzenie misji tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska opozycja polityka

Prezes TK: Trybunał Konstytucyjny chroni suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej

Stojąc na straży Konstytucji, m.in. w kwestii statusu sędziów TK i sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, sędziów SN i NSA, Trybunał Konstytucyjny chroni suwerenność RP i prawo narodu polskiego do samostanowienia - podkreśliła podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, prezes Trybunału Julia Przyłębska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska

Julia Przyłębska: orzeczenie Sądu Najwyższego ws. prawa łaski było motywowane politycznie

– Zgodnie z Konstytucją prawo łaski, to wyłączna prerogatywa prezydenta i orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego to wyraźnie rozstrzyga. Decyzja Sądu Najwyższego może wywołać anarchię i niepewność prawa – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka sąd Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Magdalena Drohomirecka