Polskie Radio

Hiszpania: separatyści zablokowali autostradę na granicy z Francją

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 17:58
Zwolennicy odłączenia Katalonii od Hiszpanii zablokowali autostradę łączącą północno-wschodnią część tego kraju z Francją. W blokadzie uczestniczyło kilkaset osób związanych z platformą internetową Tsunami Democratic.
Blokada autostrady na granicy hiszpańsko- francuskiej
Blokada autostrady na granicy hiszpańsko- francuskiej Foto: PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA

Według hiszpańskiej policji ta dotychczas mało znana organizacja może mieć związek z którąś z głównych katalońskich partii separatystycznych, a nawet z władzami tego regionu.

"Hiszpanio usiądź i rozmawiaj"

Władze Tsunami Democratic wysyłały za pośrednictwem portali społecznościowych apele do separatystów o masowe udawanie się w okolice miejscowości La Jonquera, aby wesprzeć prowadzony na autostradzie protest.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]>>>Wybory parlamentarne w Hiszpanii. Zwycięstwo socjalistów, druga Partia Ludowa

Cześć jego uczestników pojawiło się na autostradzie z flagami Katalonii oraz transparentami "Hiszpanio, usiądź i rozmawiaj".

Samochody zatrzymane na granicy

pedro sanchez pap 1200.jpg
Dziennikarz agencji EFE: Hiszpanie są zmęczeni sytuacją polityczną w kraju

Blokada, która zatrzymała w pobliżu granicy ponad 1000 samochodów, pojawiła się kilka godzin po apelu szefa autonomicznego rządu Katalonii Quima Torry, który wezwał premiera Hiszpanii Pedra Sancheza do rozpoczęcia negocjacji w sprawie uregulowania sytuacji w regionie. Ta jest tymczasem bardzo napięta od 14 października, kiedy po wyroku hiszpańskiego Sądu Najwyższego, skazującym dziewięciu liderów separatystów na 9-13 lat więzienia, wybuchły masowe protesty i zamieszki.

Głównym organizatorem protestów w Katalonii jest właśnie Tsunami Democratic. Organizacja domaga się od Sancheza wypuszczenia z więzienia skazanych separatystów, a także przystąpienia do negocjacji w sprawie uregulowania kryzysu w Katalonii.

Zamieszki i wybory

Komputer internet shutterstock-1200.jpg
W Hiszpanii przyjęto dekret pozwalający na ograniczenie dostępu do internetu

Zamieszki w Katalonii zbiegły się z kampanią przed niedzielnymi wyborami do hiszpańskiego parlamentu. Wprawdzie wygrała je Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) premiera Sancheza, ale nie zapewniła sobie większości w Kongresie Deputowanych, niższej izbie Kortezów.

Do hiszpańskiego parlamentu weszły tymczasem aż trzy ugrupowania katalońskich separatystów: Republikańska Lewica Katalonii (ERC) z 13 mandatami, blok Razem dla Katalonii (JxCat) z ośmioma mandatami, a także Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) z dwoma. Ta ostatnia jest skrajnym ugrupowaniem, domagającym się natychmiastowego odłączenia Katalonii od Hiszpanii.

Komentatorzy wskazują na trudną sytuację premiera Sancheza, który aby zdobyć większość w Kongresie Deputowanych będzie musiał zabiegać o poparcie dla swojego rządu ze strony katalońskiej ERC.


jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpańskie MSZ: protestującym w Katalonii grozi kara do 6 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 22:57
Hiszpański minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska ostrzega protestujących w Katalonii, że za łamanie prawa grozi więzienie. Od pięciu dni w Katalonii trwają protesty przeciwko uwięzieniu dziewięciu przywódców katalońskich separatystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: dziennikarze ranni w protestach w Katalonii. "Mogło to wynikać z chaosu"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 20:52
W trwających od poniedziałku antyrządowych protestach w Katalonii rannych zostało około 60 pracowników mediów - poinformował wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia". Wśród poszkodowanych są zarówno dziennikarze, jak i fotoreporterzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Wołczyk: nie wszyscy Katalończycy chcą niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 20:40
- Współczuję Polakom, ponieważ w natłoku informacji trudno o rzetelność i wybór tej informacji, która oddaje sytuację w Hiszpanii. W polskich mediach występuje Alfred Bosch, który podaje się za ministra spraw zagranicznych Katalonii, tymczasem nie istnieje ministerstwo spraw zagranicznych Katalonii - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk, publicystka "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń