Polskie Radio

Zmiany nazwy ulicy w Żyrardowie. Szef MON chce nieważności uchwały

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 11:32
Szef MON Mariusz Błaszczak składa wniosek do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Miasta Żyrardowa w sprawie zmiany nazwy ulicy gen. Emila Fieldorfa "Nila" na ulicę Jedności Robotniczej - podaje portal wpolityce.pl.
Ulica gen. Fieldorfa-Nila w Żyrardowie
Ulica gen. Fieldorfa-Nila w ŻyrardowieFoto: PAP/Paweł Supernak

Jak poinformował portal, wniosek "jest sprzeciwem ministra Błaszczaka wobec działań władz samorządowych, które »naruszają dobre imię i pamięć bohatera narodowego«".

Dekomunizacja_ulic_1200x660.jpg
Kombatanci apelują o usunięcie radnych PO. Głosowali za zmianą nazw ulic

"Należy stwierdzić, że przyjęcie przedmiotowej uchwały stoi w sprzeczności z brzmieniem art. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, który stanowi, że nazwy ulic nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować" - napisał Mariusz Błaszczak cytowany przez portal.

Szef MON podkreślił, że "co ważne zgodnie z w/w przepisem za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989".

pg

Czytaj także

Kontrowersyjna zmiana nazw ulic. Ruszyła akcja "Ocalić Bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:40
W Żyrardowie w samo południe posłowie Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba oraz dyrektor Muzeum Wyklętych Jacek Pawłowicz rozpoczęli spotkania edukacyjne w ramach akcji "Ocalić Bohaterów". Konferencja odbyła się na skrzyżowaniu ul. gen. Fieldorfa Nila - decyzją radnych KO teraz ul. Jedności Robotniczej - z ul. rtm. Pileckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Truskawa: rekomunizacja ulic wynika z działania na złość PiS-owi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 14:30
- Tu chodzi o kilka aspektów. Pierwszy to oczywiście historia i pamięć historyczna. Ale jest drugi element, równie niebezpieczny. To jest kwestia działania na złość PiS-owi - mówił o rekomunizacji ulic w Białymstoku i Żyrardowie Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski, opozycjoniści z czasów PRL.
rozwiń zwiń