X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

"Rząd na uchodźstwie wspierał ratowanie Żydów". Izraelski dziennik pokazuje polskie zasługi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 16:40
"Polski rząd na uchodźstwie wspierał w czasie II wojny światowej działania posła w Bernie Aleksandra Ładosia na rzecz ratowania Żydów i pozwalał organizacjom żydowskim na korzystanie z poczty dyplomatycznej" - pisze w piątek w swym anglojęzycznym wydaniu dziennik "Israel Hayom".
Wystawa Paszporty towarzyszącą spotkaniu ambasadora RP w Szwajcarii Jakuba Kumocha
Wystawa "Paszporty" towarzyszącą spotkaniu ambasadora RP w Szwajcarii Jakuba KumochaFoto: Darek Delmanowicz

Z artykułu w izraelskiej gazecie wynika, że w ratowanie Żydów przez Ładosia i jego grupę zaangażowanych było co najmniej dwóch kolejnych ministrów spraw zagranicznych RP, a także kilka innych ministerstw rządu na uchodźstwie.

Początkowo działania grupy Ładosia traktowane były jako indywidualna akcja ratunkowa i ograniczały się do wystawiania Żydom nielegalnych paszportów latynoamerykańskich.

Czytaj więcej
żydzi warszawa nac 1200.jpg
Fałszowali paszporty, by ratować Żydów. Instytut Pileckiego ujawni "Listę Ładosia"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Instytut Pileckiego opublikował "Listę Ładosia"

"Istnieje możliwość uzyskania paszportów latynoamerykańskich, które mogą uchronić ludzi w Polsce przed zagładą w gettach i umożliwić ich przeniesienie do obozów internowania" - cytuje gazeta pismo polskiego ministerstwa pracy i opieki społecznej z 31 maja 1943 roku, które opowiada się za uruchomieniem specjalnego kanału do finansowania operacji Ładosia przez środowiska żydowskie.

Depesze Ładosia

Gazeta przytacza też inne przykłady : zgodę polskiego MSZ na udział dyplomatów w fałszowaniu dokumentów oraz masową interwencję polskich placówek w Ameryce Łacińskiej na rzecz ich niekwestionowania. Zarządził ją w 1944 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Tadeusz Romer, a jej efektem było uznanie dokumentów przez kilka państw na czas wojny.

Autor artykułu, berliński korespondent gazety Eldad Beck, poświęca też dużo miejsca innemu aspektowi działalności Ładosia: umożliwieniu żydowskim organizacjom ratunkowym ze Szwajcarii używania polskich szyfrów dyplomatycznych. W ten sposób do państw alianckich dostawały się pierwsze relacje o Zagładzie. Depesze Ładosia również dokumentują znaczną część akcji ratunkowej, w tym łapówki wręczane urzędnikom III Rzeszy za wypuszczanie Żydów.

"Z Poselstwa w Bernie wysłano setki zakodowanych depesz dyplomatycznych do MSZ na uchodźstwie w Londynie, do polskiej ambasady w Waszyngtonie, do polskich misji w Nowym Jorku i Ameryce Łacińskiej, a także do polskich konsulatów w Tel Awiwie i Jerozolimie" - pisze izraelski dziennik.

Czytaj więcej
Aleksander_Ładoś 1200.jpg
Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Część z nich dotyczy, według gazety, ratowania indywidualnych osób, a znaczna część ratowania systemowego. Ładoś raportuje m.in. o załatwianiu paszportów Chile i promes palestyńskich dla Żydów na Litwie, a minister Edward Raczyński informuje o swoich próbach ewakuacji wszystkich polskich Żydów z Włoch. Wśród cytowanych dokumentów jest słynna zgoda rządu na fałszowanie paszportów wydana w czasie powstania w getcie warszawskim.

"Dyplomaci wyszli poza swoje obowiązki dla ratowania Żydów"

Autor artykułu przyznaje również, że polska dyplomacja przesłała alarmujące informacje o masowych deportacjach Żydów z Węgier i próbowała pomagać w przekonywaniu aliantów do zbombardowania torów prowadzących do Auschwitz.

Depesze Ładosia, które znajdowały się - jak pisze autor - "w polskich archiwach”, wysyłane są od kwietnia 1941 aż do 11 maja 1945 roku. Ostatnia z nich trafiła do adresatów trzy dni po kapitulacji Niemiec.

Artykuł przytacza opinie dwojga żydowskich historyków, doktora Mordecaia Paldiela, byłego wieloletniego szefa działu ds. sprawiedliwych instytutu Yad Vashem oraz doktor Naomi Lubrich, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Bazylei, które od listopada pokazuje czasową ekspozycję o Ładosiu i wspierających go ludziach.

Paldiel określa działania Ładosia mianem "nadzwyczajnych".  - Polscy dyplomaci nie tylko wyszli poza swoje obowiązki dla ratowania Żydów, ale również połączyli siły z żydowskimi organizacjami i działali w bliskim kontakcie z nimi - powiedział. Zaznaczając, że w Polsce toczy się debata na temat traktowania Żydów przez Polaków, podkreślił, że w tym konkretnym przypadku chodzi o przedstawicieli Państwa Polskiego.

Ewakuacja Żydów ze Szwajcarii

Zdaniem Paldiela, depesze Ładosia wysyłane z poddasza Poselstwa RP w Bernie mogą być pierwszymi cząstkowymi informacjami o dokonywanej Zagładzie.

Czytaj więcej
bern 1200.jpg
Grupa Berneńska. Działania Aleksandra Ładosia wspierało Ministerstwo Skarbu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Grupa Ładosia pomogła ocalić Josefa Burga, jednego z ojców założycieli Państwa Izrael

Historyk przypomina również, że Ładoś masowo przywracał obywatelstwo polskim Żydom na emigracji pozbawionym go wskutek ustawy z lat 30. i wręczył co najmniej dwa polskie paszporty nielegalnie. Jeden z paszportów otrzymał Yossef Burg, jeden z późniejszych ojców założycieli Państwa Izrael, a drugi Pierre Mendes France, późniejszy premier Francji. Dzięki temu obaj wydostali się ze Szwajcarii.

Z kolei dr Lubrich potwierdza, że rola Ładosia jest potwierdzona przez liczne dokumenty znajdujące się w szwajcarskich archiwach. Przyznaje również, że szwajcarskie władze i dyplomaci USA próbowali przeciwdziałać operacji Ładosia uważając, że spowoduje ona interwencję III Rzeszy lub napływ szpiegów niemieckich.

Artykuł w "Israel Hayom" opublikowano kilka dni po prezentacji przez Instytut Pileckiego "Listy Ładosia", opracowania naukowego obejmującego spis 3262 zidentyfikowanych osób, które w czasie II wojny światowej posługiwały się nielegalnymi paszportami latynoamerykańskimi sfabrykowanymi przez Poselstwo Polskie w Bernie lub przy jego pomocy. Autorzy publikacji twierdzą, że to mniejszość nazwisk, których powinno być 8-10 tysięcy.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 06:00
Grupa polskich dyplomatów w Szwajcarii dostarczała Żydom w okupowanej Polsce tysiące południowoamerykańskich paszportów. Te dokumenty chroniły przed śmiercią w komorach gazowych. 29 grudnia 2018 przypada 56. rocznica śmierci nieformalnego lidera "grupy berneńskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa Ładosia pomogła ocalić jednego z założycieli Państwa Izrael

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 12:59
Jeden z ojców założycieli Państwa Izrael Josef Burg był wśród tysięcy osób, których w czasie II wojny światowej ratowała Grupa Ładosia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszowali paszporty, by ratować Żydów. Instytut Pileckiego ujawni "Listę Ładosia"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 06:53
Instytut Pileckiego ujawni w południe "Listę Ładosia". To wykaz ponad 3 tysięcy osób, którym w okresie II wojny światowej polscy dyplomaci i organizacje żydowskie w Szwajcarii wystawiały fałszywe paszporty państw latynoamerykańskich. Te dokumenty zwiększały szanse Żydów w Europie na przeżycie Holokaustu.
rozwiń zwiń