Polskie Radio

KE złoży wniosek do TSUE ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:50
Komisja Europejska chce zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisarze zdecydowali, że wyślą do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu wniosek o tak zwane środki tymczasowe, nakazujące zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z jesieni ubiegłego roku.
Audio
  • KE złoży wniosek do unijnego Trybunału ws zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN (IAR)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: mat. prasowy KE
  • Komisja Europejska chce zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
  • Polska sprzeciwia się ingerencji unijnych instytucji w tej kwestii
  • Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ma otrzymać w tej sprawie wniosek o zastosowania tzw. środków tymczasowych
  • Ma to skutkować zamrożeniem przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z jesieni ubiegłego roku
  • Najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy zapadnie ostateczna decyzja, czy przepisy dot Izby Dyscyplinarnej SN zostaną zawieszone
  • Zignorowanie postanowienia Trybunału grozi karami finansowymi

Polska sprzeciwia się ingerencji unijnych instytucji i podkreśla, że organizacja sądownictwa leży w gestii państw członkowskich.

1200_der_Leyen_PAP.jpg
Szefowa KE: kwestia praworządności w Polsce tematem posiedzenia w Strasburgu

Po wpłynięciu wniosku do Luksemburga wiceprezes Trybunału podejmie wstępną decyzję jeszcze w tym miesiącu. Jeśli zgodzi się z argumentacją Komisji Europejskiej i nakaże zawieszenie przepisów, wtedy Polska powinna się już do wstępnej decyzji dostosować. Później zorganizowane zostanie wysłuchanie obu stron i najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy zapadnie ostateczna decyzja. Zignorowanie postanowienia Trybunału grozi karami finansowymi.

Komisja w październiku ubiegłego roku zaskarżyła nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Uznała, że jest on zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Argumentowała, że nie gwarantuje on bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków. Teraz zdecydowała, że poprosi unijny Trybunał o zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia tej skargi w Luksemburgu.

Polski rząd wielokrotnie odrzucał zarzuty Brukseli

Zarzuty Brukseli wielokrotnie odrzucał polski rząd. Zapewniał też o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wczoraj wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odrzucił również możliwość zablokowania działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Organizacja wymiaru sprawiedliwości nie leży w kompetencjach Unii Europejskiej oraz żadnego z jej organów, zatem równie dobrze TSUE mógłby wstrzymać działania całego polskiego rządu, bądź każdego innego rządu państwa członkowskiego, gdyby przyjąć zasadę, że mógłby to zrobić - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Podobne środki tymczasowe unijny Trybunał Sprawiedliwości zastosował już wcześniej, a dotyczyły one zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym, do której później zostały wprowadzone zmiany.

kstar/pkur

Czytaj także

Kolejne kłamstwa Rosji na temat Polski. Tym razem chodzi o nazistowskie obozy zagłady

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:01
Podczas obrad rosyjskiego parlamentu przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział, że zorganizowaniu przez niemieckich nazistów obozów zagłady na ziemiach polskich podczas II wojny światowej "sprzyjała przedwojenna atmosfera w Polsce i stanowisko władz tego kraju, które podsycały nastroje antysemickie w społeczeństwie i przygotowały grunt dla dalszego ludobójstwa i Holokaustu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE przeznaczy 100 mld euro, by wesprzeć przemiany dot. neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:04
KE przyjęła we wtorek propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów, gdzie realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw UE, a nie tylko tych z regionami węglowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strasburg: Komisja Europejska o prawach obywateli po brexicie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:37
Ochrona praw obywateli jest najważniejszym elementem porozumienia brexitowego - zapewniali w Strasburgu przedstawiciele Komisji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim przedstawiono raport, z którego wynika, że dotąd 2,5 miliona obywateli unijnej 27. złożyło wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Większość wniosków rozpatrzono już pozytywnie - twierdzi Komisja.
rozwiń zwiń