Polskie Radio

"Otwarcie gospodarki USA może wygasić obecne protesty". Amerykanista o Donaldzie Trumpie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 09:15
- Dane są zaskakująco dobre. Liczba etatów w USA wzrosła w maju o 2,5 mln, gdy prognozy analityków mówiły, że spadnie o ponad 8 mln - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Kawa z Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.
Audio
  • Dr M. Kawa o zamieszkach w USA ("Temat dnia/Gość PR24")
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Evan El-Amin/ Shutterstock

W Stanach Zjednoczonych 12 dzień protestów po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda, zabitego w czasie aresztowania w Minneapolis. Na ulice Waszyngtonu wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, protestujących przeciwko rasizmowi i brutalności policji.

Manifestanci zebrali się w pobliżu Kapitolu, Mauzoleum Lincolna i w Parku Lafayette'a. Policja blokuje tam dostęp do pobliskiego Białego Domu. Demonstracje zaczęły się też w wielu innych amerykańskich miastach.


1200 usa.jpg
Kolejny dzień protestów po śmierci George'a Floyda. Policja blokuje dostęp do Białego Domu

"Jest kurs na zmianę"

Zdaniem gościa PR24, USA zmieniają się ponieważ zmieniają się czasy co jak dodał można obserwować od ostatnich czterech lat gdy ku zaskoczeniu wielu, wybory prezydenckie wygrał Donald Trump. - Jest więc ewidentny kurs na zmianę, a ostatnie protesty są efektem wybuchu tego co i tak działo się już wewnątrz, a teraz ma ujście na zewnątrz - mówił ekspert.

Jak przypomniał, w USA w listopadzie dojdzie do wyborów prezydenckich, ale trzeba pamiętać iż prezydentura Donalda Trumpa jest inna niż te które Amerykanie obserwowali do tej pory.

Gospodarka

- To postać bardzo kolorowa, jego decyzje jak np. ta ostatnia o redukcji wojsk USA w Niemczech, są odważne i do tej pory niespotykane - zauważył dr Marek Kawa. Dodał, że teraz amerykański przywódca wyczekuje, aż odmrażająca się gospodarka USA, przykryje obecne protesty lub iż wygaszą się samoistnie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: dr Marek Kawa (Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie)

Data emisji: 07.06.2020 

Godzina: 8.06

Czytaj także

"Zakończyć plądrowanie i wandalizm". Służby wymusiły koniec protestów w Waszyngtonie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 09:25
Po deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa o zmobilizowaniu wojska siły bezpieczeństwa wymusiły w nocy z poniedziałku na wtorek godzinę policyjną, kończąc protesty i zamieszki w centrum Waszyngtonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamieszki nie mają przełożenia na giełdę". Roman Rewald o sytuacji w USA

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 21:47
- To, co się dzieje w związku z zamieszkami nie ma przełożenia na giełdę. Znacznie większy wpływ na giełdy miało zamknięcie kraju z powodu koronawirusa. Teraz kraj się powoli otwiera i giełda reaguje pozytywnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Rewald, prawnik, Amerykańska Izba Handlowa.
rozwiń zwiń