Polskie Radio
Section05
Roman Rewald

"Zamieszki nie mają przełożenia na giełdę". Roman Rewald o sytuacji w USA

- To, co się dzieje w związku z zamieszkami nie ma przełożenia na giełdę. Znacznie większy wpływ na giełdy miało zamknięcie kraju z powodu koronawirusa. Teraz kraj się powoli otwiera i giełda reaguje pozytywnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Rewald, prawnik, Amerykańska Izba Handlowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Zamieszki w USA protest demonstracje Roman Rewald Krzysztof Grzybowski

Rozpoczął się wyścig o fotel prezydenta USA

Wybory prezydenckie w USA coraz bliżej (2020). Według bukmacherów, największe szanse na ewentualną detronizację urzędującego od 2017 roku Donalda Trumpa mają w tej chwili wśród Demokratów: Kamala Harris, Joe Biden oraz Elizabeth Warren. To się może się jednak zmienić.
Zobacz więcej na temat:  USA Bernie Sanders wybory prezydenckie w USA wojsko kosmos Unia Europejska Nord Stream 2 Magdalena Skajewska Beata Płomecka Adrian Bąk Roman Rewald

"Między USA a Rosją zaczęła się wojna dyplomatyczna"

Amerykański Senat zatwierdził ustawę, która wprowadza nowe sankcje m.in. wobec Rosji. Projekt czeka już tylko na podpis szefa państwa. Z kolei rosyjskie MSZ zareagowało zapowiedzią zredukowania amerykańskiego personelu dyplomatycznego w Rosji. O nowych sankcjach USA względem Rosji i rosyjskich reakcjach na nie mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski i Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Rosja sankcje USA sankcje Roman Rewald Donald Trump

"Macron nauczył się, by nie dziwić się zachowaniom Trumpa"

– Świat, a także sam Emmanuel Macron, nauczył się, jak odpowiednio zachowywać się wobec Donalda Trumpa – powiedział Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej. Skomentował w ten sposób przygotowanie hucznych obchodów święta narodowego we Francji, które przypadło na dzień 14 lipca i połączyło się z wizytą w Paryżu prezydenta USA Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Donald Trump USA Roman Rewald Niemcy Unia Europejska Angela Merkel

"Stany Zjednoczone popierają artykuł 5. NATO"

- Nie ma żadnych wątpliwości, że Stany Zjednoczone popierają artykuł 5. Traktatu waszyngtońskiego i nie ma większego znaczenia czy Trump w jakimś przemówieniu o tym mówi, czy nie - mówił na antenie radiowej Jedynki Marek Świerczyński, analityk ds. bezpieczeństwa ("Polityka Insight"). - Donald Trump ciągle zmienia swoją pozycję wobec NATO - stwierdził Roman Rewald (Amerykańska Izba Handlowa). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Lekki Roman Rewald Stany Zjednoczone NATO Donald Trump

Kto zostanie gospodarzem Białego Domu?

Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych na ostatniej prostej. Z najnowszego sondażu wyborczego wynika, że 44 proc. Amerykanów zamierza oddać swój głos na Hillary Clinton. Natomiast na Donalda Trumpa 40 proc. Który z kandydatów wyjdzie zwycięsko z tego starcia? Kto zostanie gospodarzem Białego Domu?
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Hillary Clinton Marek Wałkuski Roman Rewald USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Konsekwencje ataku na World Trade Center

To wydarzenie odmieniło nie tylko Stany Zjednoczone, ale także cały świat. Jego skutki miały i nadal mają wpływ na to, co dzieje się obecnie w Europie, a przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. Dziś mija 15 lat od ataku na World Trade Center. O tym, jakie były konsekwencje zamachów z 11 września 2001 roku mówił w magazynie Świat w powiększeniu m.in. Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  11 września 2001 roku Janusz Onyszkiewicz Nowy Jork Roman Rewald terroryzm USA WTC zamach