Polskie Radio
Section05
Zamieszki w USA

Prof. Kazimierz Dadak: napięcia rasowe w USA to wciąż nierozwiązany problem

- Śmierć George'a Floyda to nie pierwszy tego typu przypadek i obawiam się, że nie ostatni. Napięcia na tle rasowym mają w USA miejsce od bardzo dawna - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Dadak, ekonomista pracujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna Donald Trump Zamieszki w USA demonstracje rasizm policja Ameryka

"Strefa wolna od policji" w Seattle. Bender: burmistrz miasta kazała Trumpowi wracać do bunkra

- Aktywiści w Seattle odgrodzili się barykadami. Ogłosili, że jest to granica, na której ustawili posterunki, często uzbrojone, i bezprawnie sprawdzają ludziom dokumenty. Mają swojego przywódcę, początkującego rapera, który paraduje z karabinem i megafonem w dłoni - powiedział Iwo Bender z Eternal Word Television Network Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Magdalena Złotnicka Stany Zjednoczone Ameryka Północna Donald Trump Zamieszki w USA demonstracje rasizm policja

Stołeczny pomnik Kościuszki oblany farbą. Miłosz Lodowski: to kultura imitacji

- Rozmaitym "happenerom", czy aktywistom brakuje środków ekspresji, by wyrazić siebie i wszystkie aktywności muszą być budowane w relacji do tego, co dzieje się w świecie, nieważne, czy ma to sens - powiedział o zdewastowaniu pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie Miłosz Lodowski, grafik. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także Piotr Bernatowicz z Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski" i Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Piejko Zamieszki w USA rasizm KULTURA