Polskie Radio

158. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 21:33
Rocznica skłania do refleksji o roli powstania styczniowego w historii dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. Zryw miał wielki wpływ na kształtowanie świadomości narodowej oraz postaw i programów politycznych przed 1918 rokiem.
Fragment galerii malarstwa Aleksandra Sochaczewskiego, na pierwszym planie Pożegnanie Europy
Fragment galerii malarstwa Aleksandra Sochaczewskiego, na pierwszym planie "Pożegnanie Europy "Foto: Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Traugutt_PAP_663.jpg
Romuald Traugutt. Dyktator z misją

Klęska i represje popowstaniowe dotknęły nie tylko uczestników. Na zesłanie wywieziono 38 tys. osób, konfiskowano majątki, nakładano kontrybucje, a sprawa polska na 50 lat zniknęła ze sceny politycznej.

W audycji powiemy o represjach, które dotknęły Polaków, o tym jak odbywały się zsyłki na Syberię, jak wyglądało życie na zesłaniu i czy osiedleńcy ostatecznie wracali do domów. Muzeum Niepodległości przygotowało wystawę online "Gorzka chwała - powstanie 1863", która przywołuje minione wydarzenia.

Polskie Radio sprawuje patronat nad wystawą.

Gościem będzie dr Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w piątek (22.01) po godz. 19.07 zaprasza Katarzyna Jankowska.

ag

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:55
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benedykt Dybowski – badacz Bajkału

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 05:55
Nim ten zesłaniec, członek Rządu Narodowego podczas powstania styczniowego, rozpoczął swoje badania nad najgłębszym jeziorem świata, uważano je za nieciekawe i niemal martwe. Dopiero dorobek Dybowskiego ukazał światu bogactwo fauny i flory tego niezwykłego akwenu. 30 stycznia przypada 91. rocznica śmierci naukowca.
rozwiń zwiń