Polskie Radio

Czego Trent Reznor chciałby oszczędzić swym pociechom?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:58
– To pierwsze stworzone przeze mnie dzieło sztuki, które mogę zaprezentować moim dzieciom – powiedział Trent Reznor, odbierając nagrodę Złotego Globu za muzykę do animowanego filmu "Soul" (polski tytuł "Co w duszy gra"). Ciekawe wyznanie w ustach artysty aktywnego od blisko czterech dekad. Przyjrzyjmy się więc jego najważniejszym dokonaniom, którymi nie chciałby się afiszować przed swym potomstwem.
Trent Reznor (Nine Inch Nails)
Trent Reznor (Nine Inch Nails)Foto: shutterstock.com/Ferenc Szelepcsenyi

"Broken" – wydany w 1992 roku minialbum – wprowadził dowodzoną przez Reznora grupę Nine Inch Nails do ekstraklasy wykonawców industrialnego rocka. Pochodzące z niego utwory "Wish" i "Hapiness is Slavery" zdobyły statuetki Grammy, które być może do dziś stoją na kominku w domu Trenta. Jeśli tak jest, to prędzej czy później dzieci zaczną dopytywać, jak tatuś wszedł w posiadanie tych pociesznych figurek pozłacanych minigramofonów.

Wtedy wyjdzie na jaw, że pierwsza ze statuetek jest nagrodą za piosenkę, w której Reznor, na tle ostrych gitar, krzyczy, że nienawidzi wszystkich dookoła, zmierza prostą drogą do piekła, a w miejscu jego duszy zieje wielka dziura. Natomiast drugi gramofonik to pokłosie utworu, który wychwala zalety bycia niewolnikiem, a w towarzyszącym mu teledysku można zobaczyć mężczyznę poddawanego wymyślnym torturom. 

Nine Inch Nails – "Wish", źródło: YouTube / Nine Inch Nails

Nagrana w 1994 roku przez Reznora i Nine Inch Nails piosenka "Hurt" nagrody Grammy nie przyniosła (choć była nominowana), za to weszła do kanonu muzyki, dzięki poruszającej wersji Johnny'ego Casha z 2002 roku. Trent mógłby zatem z dumą opowiedzieć swym dzieciom, jak to stał się klasykiem, gdyby nie krępujący temat i okoliczności powstania utworu.

"Zraniłem się dziś, aby sprawdzić, czy wciąż cokolwiek czuję" – od takich słów rozpoczyna się depresyjny tekst kawałka, napisanego przez artystę w trakcie heroinowego ciągu. Jedni doszukują się w tej piosence optymistycznych akcentów i poszukiwania wyjścia z arcytrudnej życiowej sytuacji, zdaniem innych jest to po prostu pożegnalny list samobójcy. Jego autor żyje na szczęście do dziś, ale pewnie póki co nie chciałby dzielić się z pociechami traumatycznymi wspomnieniami sprzed lat. 

Johnny Cash - "Hurt", źródło: YouTube / Johnny Cash

W 2011 roku Reznor wzbogacił swoją kolekcję nagród o Oscara i pierwszy Złoty Glob. Te zaszczytne statuetki przyniosła mu ścieżka dźwiękowa do filmu "The Social Network", stworzona wraz z kolegą z zespołu Nine Inch Nails, Atticusem Rossem. Jest ona dość mroczna i niepokojąca, ale w całości instrumentalna – może nie jest to idealna muzyka do usypiania kilkulatków, ale przynajmniej nie padają tam żadne słowa, mogące ranić dziecięce uszy.

Muzyka z filmu opowiadającego o kulisach założenia Facebooka mogłaby więc od biedy znaleźć się wśród dzieł godnych zaprezentowania piątce dzieci Trenta, w wieku od 1 do 10 lat. Jeśli jednak nie znają ni w ząb twórczości taty, o wiele lepiej będzie, jeśli zaczną jej poznawanie od ścieżki dźwiękowej, za którą 28 lutego 2021 roku został uhonorowany drugim w karierze Złotym Globem.

kc

Czytaj także

Złote Globy. Wielka gala w sieci i od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 15:00
Złote Globy to jedne z najważniejszych wyróżnień w świecie filmu i telewizji. Tegorocznych laureatów poznamy już dziś na dwóch wirtualnych galach, które odbędą się w Los Angeles i w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złote Globy: "Nomadland" triumfuje!

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 14:45
Już po raz 78. rozdano Złote Globy. Czasy są niezwykłe, więc i uroczystość była niezwykła: po raz pierwszy w historii uroczystość wręczenia nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej prawie w całości odbyła się w internecie oraz... w dwóch realnych miejscach równocześnie.
rozwiń zwiń