Polskie Radio

Wielkanoc w muzyce pop – bez szans w starciu z Bożym Narodzeniem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 21:00
W światowej muzyce popularnej Wielkanoc nie cieszy się wielkimi względami. Żeby skompletować listę wielkanocnych piosenek niepochodzących od stricte chrześcijańskich artystów, temat trzeba potraktować szeroko.
Dolly Parton - królowa country
Dolly Parton - królowa countryFoto: shutterstock / Jack Fordyce

"Last Christmas", "Merry Christmas Everyone", "All I Want for Christmas Is You"… długo można by wymieniać tytuły piosenek atakujących nas z radiowych anten przed Bożym Narodzeniem. Wielkanoc, choć to nie mniej ważne święto, nie zyskała podobnego uznania wśród autorów popowych hitów. Nie licząc kościelnych pieśni, z trudem udaje się wyłuskać jakiekolwiek przykłady utworów o wielkanocnym przesłaniu.

Jedną z najbardziej znanych kompozycji podejmujących temat Wielkanocy, jest "He's Alive", piosenka stworzona w latach 70. przez Dona Francisco. Historię napisaną z perspektywy świętego Piotra włączyła do swojego repertuaru Dolly Parton i to dzięki niej utwór stał się znany szerszej publiczności.

Gwiazda country przypomniała go rok temu, tuż przed świętami, podczas których wiele osób zmuszonych było zostać w domach ze względu na pandemię. Wokalistka umieściła w sieci film, w którym złożyła fanom życzenia, zwracając uwagę na fakt, że wiarę ma się przede wszystkim w sercu, a wszystkie towarzyszące Wielkanocy obrzędy i rytuały to tylko dodatek. Potem chwyciła w dłoń akustyczną gitarę i zaśpiewała "He's Alive" – tym razem bez towarzystwa orkiestry i chóru gospel.

Dolly Parton - "He's Alive" (Acoustic Easter 2020), źródło: YouTube / Road Dog Media Group 

Utwór zatytułowany "Easter" (Wielkanoc) ma w dorobku brytyjska grupa Marillion. W tym wypadku chrześcijańskie święto jest tylko tłem do opowieści o Irlandii Północnej w okresie nazywanym eufemistycznie "The Troubles" (problemy), będącym tak naprawdę czasem okrutnej wojny domowej pomiędzy zamieszkującymi ten kraj katolikami i protestantami.

W piosence słychać jednak nutę optymizmu, gdy wokalista Steve Hogarth śpiewa: "Znów jest Wielkanoc –  czas, gdy ślepi zaczynają widzieć, gdy serca nas wszystkich mogą być wolne".

Marillion - "Easter", źródło: YouTube / marilliononline

Temat krwawych wydarzeń na Zielonej Wyspie przewija się również w słynnej piosence "Sunday Bloody Sunday" zespołu U2. Jest ona odpowiedzią na masakrę zgotowaną przez brytyjskich żołnierzy uczestnikom protestu w północnoirlandzkim mieście Derry, 30 stycznia 1972 roku. W tekście utworu można znaleźć odniesienia biblijne – do Ewangelii św. Mateusza oraz Apokalipsy św. Jana – a także bezpośrednie nawiązanie do wielkanocnego cudu ("Prawdziwa bitwa właśnie się zaczęła, aby upomnieć się o zwycięstwo, które Jezus odniósł w Krwawą Niedzielę…").

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Irlandii, ojczyzny Bono i spółki, było powstanie wielkanocne, które wybuchło w Dublinie w 1916 roku. Brytyjczykom udało się wówczas stłumić niepodległościowe zapędy mieszkańców wyspy.

U2 - "Sunday Bloody Sunday", źródło: YouTube / U2

Oparta na szkockiej melodii ludowej piosenka Cata Stevensa "Morning Has Broken" nie ma wiele wspólnego z Wielkanocą – trudno zresztą spodziewać się tego po artyście, który kilka lat po jej nagraniu stał się gorliwym wyznawcą islamu. Tekst utworu można jednak z łatwością dopasować do wielkanocnej niedzieli: oto nadszedł poranek, jakiego dotąd nie było, ptaki śpiewają, jak nigdy wcześniej, a deszcz po raz pierwszy spada na dziewiczy trawnik.

Najlepsze w tej piosence jest to, że pozostaje ona aktualna przez okrągły rok – każdy kolejny poranek jest przecież cudem, który wcale nie musiał się wydarzyć.

Cat Stevens - "Morning Has Broken" (live), źródło: YouTube / Yusuf / Cat Stevens

kc


Czytaj także

Lany poniedziałek – prastary zwyczaj

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 06:00
W tradycji ludowej drugi dzień świąt Wielkiej Nocy jest zwany lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem. To dzień radości i psot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta Wielkanocne. Oto, co swoim słuchaczom zaproponowała Trójka

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 00:00
Już po raz kolejny przyszło nam siedzieć przy świątecznym stole wyłącznie w gronie najbliższych osób. Oddzieleni od rodzin, odizolowani od znajomych i świata, niepewni przyszłości właśnie teraz potrzebujemy nadziei i siły, by przetrwać. W ten niezwykle trudny dla nas wszystkich czas, Trójka zaprosiła na spokojne, muzyczne święta, proponując słuchaczom specjalne wydania audycji i dużo muzyki niosącej ukojenie.
rozwiń zwiń