Polskie Radio

Książę Filip i królowa Elżbieta: powiedzą, że jesteśmy zakochani

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 15:16
Brytyjska monarchini Elżbieta II i jej mąż Filip byli najbardziej znaną na świecie parą królewską XX wieku. Mało kto jednak wie o roli, jaką odegrał na wczesnym etapie ich związku pewien amerykański musical i pochodząca z niego piosenka miłosna…
Książę Filip i królowa Elżbieta II
Książę Filip i królowa Elżbieta IIFoto: Forum / PA Images / Fiona Hanson

"Nie rzucaj we mnie bukietami, nie czaruj zbytnio mych rodziców, nie śmiej się za głośno z moich żartów – ludzie powiedzą, że jesteśmy zakochani" – tak brzmią słowa piosenki "People Will Say We're In Love", wykonywanej przez duet Betty Jane Watson i Howard Keel podczas brytyjskiej premiery broadwayowskiego musicalu "Oklahoma!". Ten utwór pomógł rozpalić płomień miłości między młodziutką księżniczką Elżbietą a jej przyszłym mężem, z którym stworzyć miała wyjątkowo długotrwały związek.  

Był rok 1947, a Londyn dopiero lizał rany po zakończeniu II wojny światowej. Nie było to wówczas idealne miasto do życia, pośród zgliszcz i ogólnej nędzy na West Endzie działały jednak teatry – w jednym z nich w kwietniu tego roku miała miejsce głośna premiera sprowadzonego zza oceanu musicalu "Oklahoma!". Na widowni pojawiła się cała ówczesna śmietanka towarzyska, nie wyłączając króla Jerzego VI i jego rodziny. W królewskiej loży zasiedli m.in. 21-letnia Elżbieta i starszy o 5 lat Filip.

Oboje znali się już kilka ładnych lat, ale żołnierska służba Filipa w czasie wojny sprawiła, że nie mieli zbyt wielu okazji do pogłębiania znajomości. Wyraźnie mieli się jednak ku sobie, mimo że oficjalnie nic ich jeszcze wówczas nie łączyło. Piosenka "People Will Say We're In Love" wydawała się idealnie skrojona pod ich sytuację. Wkrótce po premierze, ich romans nabrał rumieńców, a zasłyszana w teatrze melodia zagościła w pałacowych salonach.

"Zauważyłam, że Lilibet zaczęła przywiązywać większą wagę do wyglądu i starannie wybierać swe stroje. Następnego dnia dowiedziałam się, że zjadła kolację z Filipem. Zauważyłam też, że częściej niż zwykle zaczęła nastawiać gramofon, a jej ulubionym kawałkiem był 'People Will Say We’re In Love', z musicalu 'Oklahoma!', który oglądała razem z Filipem" – napisała we wspomnieniach Marion Crawford, była niania księżniczki Elżbiety.  

"People Will Say We're In Love" z musicalu "Oklahoma!", źródło: YouTube / BravoDivine

Romans książęcej pary nie pozostawał długo w sekrecie – już 9 lipca 1947 roku byli zaręczeni, a 20 listopada tego samego roku wzięli ślub.

Kilka dekad później kompozytor Andrew Lloyd Webber, przygotowujący uroczystości jubileuszowe królowej Elżbiety II, dostał z Pałacu Buckingham listę jej ulubionych utworów – utwór "People Will Say We’re In Love" widniał na honorowym miejscu, mimo że od premiery musicalu "Oklahoma!" minęło ponad 60 lat…

Tak oto zwykła piosenka stała się paliwem dla związku, który przerodził się w trwające ponad 73 lata małżeństwo. To staż, którego Elżbiecie i Filipowi mogłaby pozazdrościć większość par, nie tylko tych pochodzących z kręgów królewskich.

(na podstawie: time.com)

kc

Czytaj także

Jego Wysokość w kryzysie. Książę Filip w serialu "The Crown"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 13:00
Zmarłego 9 kwietnia 2021 księcia Filipa można było bliżej poznać dzięki serialowi "The Crown". Najpierw u boku Claire Foy grał go Matt Smith, potem wcielił się w niego Tobias Menzies w towarzystwie Olivii Colman. Dwaj aktorzy zmierzyli się z historią 30 lat życia księcia Filipa, które w "The Crown" pokazano jako okres burzliwych egzystencjalnych zmagań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje książę Filip. "Był przygotowany do konserwatywnego myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 13:50
Dziś rano zmarł książę Filip, o czym poinformowała brytyjska rodzina królewska. Ten smutny fakt, jest dzisiaj oczywiście najważniejszą informacją na Wyspach Brytyjskich i w Zjednoczonym Królestwie. Przypominamy nagranie "Klubu Trójki" poświęconego księciu Filipowi i księciu Albertowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był mocno związany z Polską. Ambasada RP w Londynie wspomina księcia Filipa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 14:29
Polska Ambasada w Wielkiej Brytanii wyraziła smutek z powodu śmierci księcia Filipa. Na Twitterze wyraziła najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie królewskiej.
rozwiń zwiń