Polskie Radio

Konie, trufle, pędzle, skrzydła. Życiowe pasje księcia Filipa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 05:56
Niewielu zapewne ma tyle wolnego czasu, a zarazem tak dużo pieniędzy, jak mąż Elżbiety II. Nie dziwi więc, że przez 99 lat książę Filip mógł oddawać się rozmaitym zajęciom i upodobaniom. Z niektórych pasji musiał zrezygnować - i to nie tylko w ostatnich latach.
Książę Filip maluje jeden ze swych obrazów. Malarstwo to jedno z największych zamiłowań królewskiego małżonka
Książę Filip maluje jeden ze swych obrazów. Malarstwo to jedno z największych zamiłowań królewskiego małżonkaFoto: Joan Williams/Rex Features/EAST NEWS

10 czerwca Filip, Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich, obchodzi 99. urodziny. Najdłużej żyjący królewski małżonek w historii korony brytyjskiej od 1952 do 2017 roku pełnił obowiązki wynikające z jego oficjalnej pozycji, były one jednak na tyle nieliczne, że resztę czasu mógł spędzić na tym, co naprawdę go interesowało.

elżbieta II free 1200.jpg
Brytyjska monarchia oficjalnie i od kuchni. Serwis specjalny

W zdrowym ciele zdrowy duch

Sport w różnych odmianach to największe zamiłowanie księcia. Aktywności fizycznej Filip zawdzięcza najprawdopodobniej swoją długowieczność. Przez większość życia, nawet w podeszłym wieku, codziennie uprawiał gimnastykę, nie uchylając się przed robieniem przysiadów czy brzuszków. Wedle niektórych źródeł stosował zestaw ćwiczeń kanadyjskich sił powietrznych.

Przez wiele lat książę był amatorem gry w krykieta, a przede wszystkim w polo. Miłością do tego drugiego sportu zaraził swojego syna księcia Karola oraz wnuków Williama i Harry'ego. Sam jednak zrezygnował z grania w latach 70., głównie po to, by oddać się nowej dyscyplinie - wyścigom zaprzęgów konnych.

Od 1971 roku powożenie jest ulubioną aktywnością księcia, nie zrezygnował z niej nawet po przejściu na emeryturę w 2017 roku. Przez lata doszedł do zawodowstwa w tej konkurencji i był reprezentantem Wielkiej Brytanii podczas trzech mistrzostw europejskich i sześciu światowych.

A kiedy księcia zmęczą te wyczerpujące zajęcia, wypływa łodzią na szkockie jeziora, by w spokoju poświęcić się łowieniu pstrągów.

elżbieta II koronacja pap 1200.jpg
Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

Na ziemi, na wodzie i w powietrzu

Pasja żeglarska to naturalna konsekwencja wieloletniej służby księcia Filipa w marynarce wojennej. Często zabierał swych bliskich na rejsy wyścigową żaglówką Bloodhound, towarzyszącą królewskiemu jachtowi Britannia, na którym rodzina królewska każdego roku spędzała wakacje. 10 czerwca 2011 roku od Elżbiety II otrzymał w urodzinowym prezencie tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki.

Miłość do latania sięga 1952 roku, gdy 31-letni książę, od niedawna królewski małżonek (Elżbieta II objęła tron 6 lutego 1952 roku) zapisał się na lekcje pilotowania samolotu. W ciągu kolejnych 45 lat Filip spędził w powietrzu 6 tysięcy godzin, był pilotem Królewskich Sił Powietrznych, siedział za sterami helikopterów i prywatnych samolotów. Zrezygnował z latania w wieku 76 lat.

Jazdę samochodem porzucił z kolei dopiero w wieku 97 lat, po wypadku, który spowodował na drodze publicznej w okolicy swojej rezydencji Sandringham. W styczniu 2019 roku prowadzony przez niego Land Rover zderzył się z autem marki Kia, powodując obrażenia dwóch kobiet w drugim pojeździe. Książę był tak zszokowany wydarzeniem, że dobrowolnie zrzekł się prawa jazdy.

To była zapewne trudna decyzja, bo, choć motoryzacja nigdy nie była poważnym hobby księcia, to miał on pokaźną kolekcję samochodów, a od czasu do czasu lubił zabawić się w szofera. Gdy książęta Karol i Anna byli jeszcze młodzi, przyłapano Filipa na podwożeniu dzieci na mecz polo. Zaś zaledwie trzy lata przed feralnym wypadkiem książę wziął swoją żonę oraz Baracka i Michelle Obamów na przejażdżkę wokół Windsoru.

Kulinaria i kultura

Książę lubi gotować, a z mocniejszych napojów wybiera piwo, lecz najbardziej zaskakującą pasją jest hodowla trufli, której Filip oddaje się w posiadłości Sandringham. Jak w wielu innych dziedzinach, także i w tej Jego Królewska Wysokość odniósł sukcesy. W 2018 roku ogłosił z triumfem, że po 12 latach bezowocnych prób udało mu się wyhodować czarną truflę. Tym samym stał się pierwszą osobą, której ta sztuka udała się na brytyjskiej ziemi.

Filip jest zapalonym malarzem. Zamiłowanie do pędzla odziedziczył po ojcu, a do szczytowych osiągnięć jego malarstwa należy m.in. portret królowej Elżbiety. W latach 90. zainteresował się także wzornictwem. Gdy w 1992 roku pożar strawił część zamku w Windsorze, książę wziął czynny udział w odrestaurowaniu zniszczonych fragmentów, a nawet zaprojektował jeden z witraży, w którym oddał hołd strażakom i osobom ratującym królewski majątek.

Z żoną dzieli Filip zamiłowanie do literatury. Oboje nie tylko dużo czytają, lecz także dużo piszą. Sam książę jest autorem kilkunastu książek i współautorem kolejnych kilkudziesięciu. Jednym z najważniejszych dzieł w jego dorobku pisarskim jest "Competition Carriage Driving", podręcznik dla osób zaczynających swą przygodę z wyścigami zaprzęgów konnych.

Jak widać, publikacje księcia Filipa to pochodna innych pasji. Napisana wspólnie z Jamesem Fisherem kiążka "The Wildlife Crisis" to wynik zainteresowania ochroną dzikich zwierząt. Książę Filip chętnie użyczał królewskiego autorytetu przedsięwzięciom związanym ze środowiskiem naturalnym, a także brał czynny udział w pracach Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) jako szef jego brytyjskiego oddziału w latach 1961-1982, potem prezes w latach 1981–1996, a wreszcie honorowy przewodniczący, którym pozostaje do dziś.

Z okazji 99. urodzin księcia należy życzyć mu, by jak najczęściej poświęcał się zamiłowaniom, które przyniosą mu zarówno osobistą satysfakcję, jak i pozwolą uratować świat, a przynajmniej jego część.

Michał Czyżewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romans w rządzie, szpieg w pałacu. Historia w trzecim sezonie "The Crown"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 08:00
Najnowsza odsłona popularnego serialu Netflixa prowadzi widza przez życie brytyjskiej rodziny królewskiej od 1964 do 1977 roku. W tym okresie Elżbieta II musiała stawić czoła kilku poważnym kryzysom, a nad wszystkim unosił się duch zimnej wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryko, ratuj królową! Ile prawdy w "The Crown"?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 08:00
Czy księżniczka Małgorzata, siostra Elżbiety II, rzeczywiście tak oczarowała prezydenta USA podczas kolacji w Białym Domu, że zapewniła Wielkiej Brytanii wielomilionowe wsparcie finansowe? Tak przedstawia to serial Netflixa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"The Crown" i tragedia w Aberfan. Gdzie jest królowa?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 07:00
21 października 1966 roku w walijskim Aberfan w wyniku osunięcia się hałdy węglowej zginęły 144 osoby, w tym 116 dzieci. Elżbieta II z nieznanych powodów aż osiem dni zwlekała z wizytą na miejscu katastrofy. Serial Netflixa spekuluje, co mogło dziać się za drzwiami pałacu Buckingham.
rozwiń zwiń