Polskie Radio

Genetyka w urologii

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:10
Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z brytyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem mężczyźni z mutacją genu BRCA2 są narażeni na zwiększone ryzyko raka prostaty i mogą odnieść korzyści z testów PSA (prostate-specific antygen) w celu wcześniejszego wykrycia rozwoju choroby.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Natali _ Mis

okulista 1200 free
Jak tworzy się nowoczesne soczewki wykorzystywane w okulistyce?

Badanie wykazało, że testy PSA są skuteczniejsze w wykrywaniu bardziej zaawansowanych postaci nowotworu prostaty u mężczyzn z mutacją BRCA2 niż u osób, u których ta mutacja nie występuje. 

Jakie płyną stąd wnioski? W przypadku mężczyzn z mutacją BRCA2 regularne wykonywanie testów PSA byłoby korzystne dla ich zdrowia, a nawet życia. Co jest szczególnie istotne i niebezpieczne, u mężczyzn z mutacją genu BRCA2 diagnozowano raka w bardziej zaawansowanym stadium – było tak aż u 77% z nich. W przypadku chorych bez mutacji BRCA2 odsetek wynosił 40%. Prof. nadzw. dr hab. n. med. Roman Sosnowski, komentując najnowsze wyniki badań naukowych, wyjaśnia, w jakim stopniu wiedza z genetyki pozwala skuteczniej diagnozować choroby urologiczne, w tym nowotworowe.

Ponadto w audycji: 

- Czy każde srebro jest szkodliwe? 

Urządzenia medyczne stosowane w szpitalach mogą powodować akumulację srebra w wątrobie u pacjentów cierpiących na choroby tego organu – to główny wniosek z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "International Journal of Molecular Sciences" przez naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ze względu na swoje odkażające właściwości srebro jest materiałem chętnie wykorzystywanym w produkcji m.in. opatrunków medycznych i maseczek ochronnych.

Rosnąca produkcja materiałów oraz wyrobów konsumenckich zawierających nanocząstki srebra sprawia, że jesteśmy coraz bardziej eksponowani na ten metal. Okazuje się, że nanosrebro znajduje się już nawet w pyle miejskim, który wprowadzamy do płuc w czasie oddychania. O wpływie srebra na zdrowie opowie prof. dr hab. Wojciech Bal - chemik, kierownik Pracowni Chemii Biologicznej Jonów Metali w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

***

Na "Eurekę" w czwartek (1.07) o godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski. 

ans 

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie

Czytaj także

Alergia - palący problem w Polsce. Jak go rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 19:55
Przed tegorocznym Światowym Tygodniem Alergii, trwającym do 19 czerwca, opublikowano najnowsze wyniki badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce". W zależności od regionu i płci obecność objawów alergii deklaruje nawet do 40 proc. badanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe warianty koronawirusa. Kraska: musimy nadal zachować ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 19:09
- Niepokoją nas nowe warianty koronawirusa i dlatego musimy nadal zachować ostrożność: przestrzegać wymogów sanitarnych, nosić maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych, myć ręce, zachowywać dystans. O tym często już zapominamy - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń