Polskie Radio

50 lat od rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego. Prezydent: "Było tu morze ruin"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 18:02
- Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: Shutterstock/Ruslan Lytvyn

- To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Czytaj także:
Zamek Królewski w Warszawie FREE 1200.jpg
Loty balonem i koncerty. Trwa Piknik Jubileuszowy Zamku Królewskiego w Warszawie

- Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin - podkreślił prezydent.

Czytaj także:

"Naród wymusił odbudowę"

Czytaj także:
ludzie.jpg
Warszawa jak Hiroszima. Miasto od zera

Prezydent przypominał historię zniszczenia i odbudowy Zamku. - Zamek jest symbolem. Kiedy słyszę hymn Warszawy, to przed oczami staje mi właśnie płonący zamek, jego ruiny, które Niemcy pozostawili po zburzeniu Warszawy w 1944 roku w bestialski i brutalny sposób. Taki był bandycki rozkaz. Żadne miasto polskie nie ucierpiało tak, jak ucierpiała Warszawa - powiedział Andrzej Duda.

- Cały naród składał się, by odbudować Zamek Królewski w Warszawie. Naród tak naprawdę wymusił na komunistach tę odbudowę, a potem, mimo że nie dali pieniędzy, tylko pozwolenie, to te środki się natychmiast znalazły - przypomniał prezydent.

- Odbudowa Zamku, przywracanie jego świetności, trwa tak naprawdę cały czas. Do dzisiaj kolejne jego elementy są po kolei realizowane i odnawiane - zaznaczył Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:27 11298134_1.mp3 Prezydent o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. (IAR)

Wcześniej prezydent wręczył odznaczenia osobom związanym z odbudową i dbaniem o Zamek Królewski. Przekazał również dyrektorowi zamku Królewskiego prof. Wojciechowi Fałkowskiemu pamiątkową tablicę.

jbt

Czytaj także

Murarz - skarb narodowy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 07:00
To oni w czasie pierwszomajowych pochodów z dumą demonstrowali ordery na odświętnych garniturach, zapraszani na trybuny przez przywódców partyjnych. Posłuchaj opowieści o murarzach, którzy odbudowywali Warszawę po wojnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50. rocznica odbudowy Zamku Królewskiego. Piknik w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 12:25
- Zamek Królewski w Warszawie został odbudowany dzięki ofiarnej zbiórce funduszy prowadzonej wśród Polaków i Polonii. Chcemy za to podziękować. Zapraszamy nie tylko warszawiaków, aby świętowali z nami ten wspaniały, złoty jubileusz - mówiła w Polskim Radiu 24 kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie Bożena Radzio.
rozwiń zwiń