Polskie Radio

"O kilkaset osób rocznie mniej umiera na drogach". Premier na urodzinach Polskiego Radia Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:04
- Regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce; od 1 lipca przejście dla pieszych oznacza faktyczne pierwszeństwo dla pieszych - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że dzięki zmianie przepisów na polskich drogach umiera o kilkaset osób rocznie mniej.
Premier Mateusz Morawiecki na urodzinach Polskiego Radia Kierowców
Premier Mateusz Morawiecki na urodzinach Polskiego Radia KierowcówFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Polskie Radio Kierowców
Polskie Radio Kierowców ma już rok! Audycje okolicznościowe w Programie 1

Premier wziął w sobotę udział w uroczystości z okazji 1. urodzin Polskiego Radia Kierowców, która odbyła się na torze gokartowym pod Warszawą.

Źródło: YouTube Polskiego Radia


Posłuchaj
00:30 11349232_2.mp3 Polskie Radio Kierowców: podziękowanie premiera M. Morawieckiego (IAR)

 
Szef rządu podkreślił, że w centrum działań rządu jest człowiek, więc także jego bezpieczeństwo.

Źródło: YouTube Polskiego Radia

- Bezpieczeństwo ruchu drogowego w poruszaniu się po drogach jest również w centrum naszych działań. To była moja obietnica podczas exposé. Tę obietnicę spełniamy - powiedział Morawiecki.

Wskazał, że wiele działań rządu łączy się z ograniczeniem "szaleństw na drogach". - Nasze wielkie inwestycje w infrastrukturę drogową zaczynają się coraz lepiej sprawdzać. Także ostatnie dane pokazują, że te regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce, że przejście dla pieszych nie jest wirtualnym, ale faktycznym pierwszeństwem dla pieszych - mówił premier.

>>ZAPRASZAMY DO SERWISU POLSKIE RADIO KIEROWCÓW<<

Przypomniał, że od 1 lipca br. pieszy zbliżający się do przejścia ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dzięki tym przepisom, jak powiedział Morawiecki, w porównaniu do 2018 i 2019 r. na polskich drogach umiera o kilkaset osób mniej, a wypadków jest o blisko 30 proc. mniej. Dodał, że jest to możliwe także dzięki inwestycjom m.in. w chodniki i doświetlenie przejść dla pieszych.

"Infrastruktura, prawo i odpowiedzialność"

Wśród podejmowanych działań rozwijających infrastrukturę drogową premier wymienił: nowe chodniki, przejścia dla pieszych, doświetlenie dla pieszych, balustrady przed szkołami i przedszkolami, ronda oraz najróżniejsze elementy mające spowalniać jazdę bądź czynić ją bardziej płynną.

- To wszystko powoduje, że ci szarżujący kierowcy, piraci drogowi, mają mniej przestrzeni do swobodnego działania - powiedział szef rządu. Podkreślił, że przekraczanie prędkości powoduje bardzo często śmiertelne wypadki lub takie, po których osoby zostają kalekami na całe życie. - Każde ocalone życie to wielka wartość - mówił premier, dziękując Polskiemu Radiu Kierowców za prowadzone na jego antenie działania edukacyjne.

- Cieszę się, że polscy kierowcy jeżdżą kulturalniej i coraz bezpieczniej - dodał Morawiecki. Zaznaczył, że bezpieczeństwo na drogach składa się z trzech podstawowych elementów. - To infrastruktura, prawo i odpowiedzialność - wskazał. 

dn

Czytaj także

"Utworzyła się bardzo duża społeczność słuchaczy". Dziennikarze o Polskim Radiu Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 06:00
Polskie Radio Kierowców to nie tylko informacje o korkach i wypadkach - przekonują dziennikarze współtworzący najmłodszą stację Polskiego Radia. Nowa antena publicznego nadawcy obchodzić będzie 16 października pierwszą rocznicę powstania. Program jest dostępny poprzez aplikację w technologii DAB+ oraz w Internecie.
rozwiń zwiń