Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Leszek Możdżer nominowany w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 16:10
Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych - Leszek Możdżer - otrzymał nominację do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. - Najgorszy jest ten zamęt emocji, które przewalają się przez ciało. Wtedy trzeba opanować to, co się dzieje w psychice, nie naruszając równowagi wokół - mówił w Polskim Radiu o swoich koncertach Leszek Możdżer.
Leszek Możdżer - nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.
Leszek Możdżer - nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. Foto: Polskie Radio

nagrody 1200.jpg
Znamy nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021

Kapituła w kategorii "Muzyka" wybierze tegorocznego laureata Nagród Mediów Publicznych spośród trzech znanych i cenionych artystów - Agnieszki Budzińskiej-Bennett, Leszka Możdżera i Józefa Skrzeka. W jej skład weszli: muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski, światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk, kompozytor oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński i lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia-Tutka.

Laureata poznamy pod koniec listopada. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Nad wydarzeniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

"Nawet siebie znam ledwo, ledwo" 

Józef_Skrzek.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek nominowany w kategorii "Muzyka"

Leszek Możdżer jest światowej klasy pianistą, jedną z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej, artystą niestroniącym od wyzwań i eksperymentów. To jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz producentów muzycznych. - Nie znam nikogo tak dobrze, jak siebie, a nawet siebie znam ledwo, ledwo - mówił kilka lat temu o sobie w radiowej Trójce. 

Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku pięciu lat. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. W 1996 roku uzyskał dyplom ukończenia Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu Andrzeja Artykiewicza Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. 

Leszek Możdżer 1200.JPG
Nietuzinkowy 50-latek z wrażliwą duszą. Urodziny Leszka Możdżera 

Źródło: NCKultury/Koncert Leszka Możdżera z Planetarium w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema

Muzyk Roku

Działalność artystyczną rozpoczął w zespole Emila Kowalskiego, a pierwsze sukcesy artystyczne odniósł z zespołem Miłość. W początkach swojej działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W 1992 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors, już w początkach swojej kariery zwyciężał we wszystkich ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii Fortepian. Był wielokrotnie ogłoszony Muzykiem Roku. Jest laureatem nagrody "Ad Astra" przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyk oraz "Paszport Polityki".

Źródło: Polskie Radio/Recital wybitnego Leszka Możdżera podczas jubileuszu 40-lecia "Sygnałów dnia"

Koncertował z najwybitniejszymi 

Leszek Możdżer nagrywał płyty i koncertował z najwybitniejszymi polskimi i międzynarodowymi muzykami jazzowymi. Jest wieloletnim współpracownikiem kompozytorów muzyki filmowej - Jana A.P. Kaczmarka i Zbigniewa Preisnera. Nagrał ponad 100 albumów, a do najbardziej osobistych należy płyta zatytułowana "Polska", firmowana nazwiskami: Leszek Możdżer, Lars Danielsson i Fresco Zohar. - To moje przesłanie, właśnie tak chciałbym widzieć Polskę: jako kraj dumny, radosny i piękny. Możemy mieć taki kraj, możemy go zbudować, jeżeli będziemy umieli odróżnić prawdę od fałszu - mówił pianista w 2013 roku, tuż po ukazaniu się krążka. 

Budzińska-Bennett.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2021. Agnieszka Budzińska-Bennett nominowana w kategorii "Muzyka"

Zagrał szereg koncertów na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Kanadzie, Brazylii. Od 2011 roku Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego Enter Music Festival organizowanego corocznie nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/Leszek Możdżer: emocje też mają częstotliwość


O wszystkich nominowanych w kategorii Muzyka - przeczytasz TUTAJ

DS

Zobacz więcej na temat: Leszek Możdżer W POLSKIM RADIU

Czytaj także

56. Jazz nad Odrą: muzyczne święto we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 13:00
Pandemia sprawiła, że długo nie było wiadomo, czy tegoroczna edycja festiwalu Jazz nad Odrą w ogóle się odbędzie. Jednak zmiana terminu z końca kwietnia na początek października oraz skrócenie do dwóch dni pozwoliły zachować ciągłość tej jakże ważnej dla polskiej sceny jazzowej imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin na jazzowo – koncert Leszka Możdżera. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 19:00
Leszek Możdżer zadebiutował na polskim rynku fonograficznym w 1994 roku jako interpretator muzyki Fryderyka Chopina albumem "Chopin – impresje". Rok później zaprezentował swoje wersje utworów wybitnego kompozytora na naszej antenie w ramach cyklu "Chopin w Trójce". Koncert przypomnieliśmy w Święto Niepodległości 2020 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest naprawdę trudny moment". Piotr Beczała o pracy w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:00
- Zostać na szczycie jest już dużo bardziej trudno i skomplikowanie, ponieważ trzeba potwierdzać się z każdym spektaklem, z każdym występem to już jest dużo trudniejsze niż samo wyskoczenie na ten poziom - powiedział na antenie PR24 Piotr Beczała, tenor liryczny, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Narodowych w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Uroczysta gala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 15:00
Laureatami tegorocznych Nagród Mediów Publicznych zostali: w kategorii Słowo - Andrzej Nowak, w kategorii Obraz - Mirosław Bork, w kategorii Muzyka - doceniono zaś Piotra Beczałę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Enter Enea Festival za nami. "Graliśmy z miłości"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 11:25
- To były intensywne trzy dni i nadzwyczajny festiwal: dziewięć koncertów, a każdy z innym repertuarem, każdy zagrany na sto procent. Festiwal minął szybko, ale potem długo trwa integracja z materiałem, którego doznaliśmy - mówił w Dwójce pianista i dyrektor artystyczny Enter Enea Festiwal Leszek Możdżer.
rozwiń zwiń