Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych. Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia. Archiwum Polskiego Radia pod jej kierownictwem doprowadziło do wpisania kolekcji 93 płyt z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO. 
Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia
Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Płyty Polskiego Radia z września 1939 roku na Krajowej Liście UNESCO

Elżbieta Berus-Tomaszewska jest absolwentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii II wojny światowej. Od 2018 roku jest Dyrektorem Archiwum Polskiego Radia.

W czerwcu 2021 r. zespół pod kierownictwem Elżbiety Berus-Tomaszewskiej doprowadził do wpisania kolekcji 93 płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". W bezcennej kolekcji znajdują się m.in. przemówienia Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka.

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska prezentuje jedną z metalowych płyt gramofonowych z września 1939 roku Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska prezentuje jedną z metalowych płyt gramofonowych z września 1939 roku

Elżbieta Berus-Tomaszewska odznaczona została Honorową Złotą Odznaką Za Pracę Społeczną i Zasługi dla Warszawy (2015). Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1995-1997 oraz w 2017 roku – w zakresie działalności Rządu RP w Londynie na arenie międzynarodowej w latach 1939-1945. W latach 1994-1996 pełniła funkcję kierownika Działu Fotografii Dokumentalnej w Łazienkach Królewskich.

W latach 1997-2010 Starszy Radca Ministra w Departamencie Dyplomacji Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych (odpowiedzialna za prowadzenie Instytutów Kultury Polskiej). Współpracownik Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, w zakresie weryfikacji ikonografii z lat 1930-1945.

Autorka scenariusza, reżyser, współautorka albumów i opracowań

Autorka scenariusza i reżyser filmu na temat dywersyjnej działalności AK w niemieckich firmach filmowo-fotograficznych oraz konsultantka historyczna do filmu dokumentalnego poświęconego zagładzie Żydów, realizowanego przez wytwórnię filmową SATEL w Wiedniu w 1993 r.

Autorka małych form wydawniczych oraz współautorka albumu pt. „Powstanie Warszawskie w reportażach Jerzego Tomaszewskiego” (1994). Współautorka książki-albumu „Walcząca Warszawa '44”wydanej w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego (2014). Autorka opracowania poświęconego zagładzie Żydów w latach 1939-1945 dla Christian Brandstaetter Verlag w Wiedniu.

Wystawy w kraju i za granicą m.in. "Zachowany obraz" i "Portrety Powstańców '44"

Stworzyła wystawę poświęconą Warszawie w latach 1935-1947 i prezentowaną w Muzeonie Edukacyjnym w Hadze. Współautorka wystawy „Zachowany obraz” poświęconej eksterminacji narodu polskiego, zrealizowanej w 2005 r. pod patronatem prof. Lecha Kaczyńskiego – Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, prezentowanej w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

Współautorka wystawy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych zrealizowanej pod patronatem Prezydenta Ostrołęki (2015). Autorka wystawy „Portrety Powstańców ′ 44” w: Galerii Kordegarda, na Rotundzie oraz na 600 wiatach przystankowych oraz w galerii warszawskiego metra (2016). Autorka pomocy naukowych z zakresu historii II wojny światowej opracowanych dla Ministerstwa Edukacji Narodowej (1991-1993).

Pamięci bohaterskich pracowników Polskiego Radia z 1939 roku

We wrześniu br. Archiwum odsłoniło specjalną tablicę i wystawę poświęconą bohaterskim pracownikom Polskiego Radia  z września 1939 r.

– Rozgłośnia Polskiego Radia przy ul. Zielnej znalazła się we wrześniu 1939 roku w centrum wydarzeń. Radio w tamtych trudnych momentach uzyskało nowy wymiar swojej pracy – mówiła podczas uroczystości Elżbieta Berus-Tomaszewska.

Źródło: YouTube Polskie Radio

Czytaj także:

Mat.prasowe

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:20
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogromny skarb. Kolekcja płyt Polskiego Radia na Liście Krajowej UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 07:46
Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagranymi we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii: Muzyka [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii: Muzyka. Polskie Radio przyznało także Nagrody Specjalne, które trafiły do Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki oraz do Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Sprawdź wszystkich tegorocznych laureatów Nagrody Mediów Publicznych! 
rozwiń zwiń