Polskie Radio

Rosjanie poprzez Gazprom szantażują Niemców. "Jesteśmy w poważnej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 09:45
Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck poinformował, że jego kraj jest w "poważnej sytuacji". - Już czas, żeby wszyscy to zrozumieli - powiedział, nawiązując do informacji przekazanych przez Gazprom. Rosyjski koncern poinformował bowiem o kolejnym ograniczeniu przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1.
xx
xxFoto: Shutterstock/BalkansCat

Robert Habeck podkreślił, że Niemcy muszą ograniczyć zużycie gazu. - Pracujemy nad tym - zapewnił.

- Musimy trzymać się razem i powiedzieć: "Tak, Putin ma gaz, ale my mamy siłę" - stwierdził minister z ramienia partii Zielonych w programie telewizji ARD "Tagesthemen".

Możliwe scenariusze na zimę

Mówiąc o możliwych scenariuszach na zimę podkreślił, że przy niedoborach gazu najpierw mogą zostać ograniczone jego dostawy dla przemysłu, a dopiero później ucierpieć prywatne gospodarstwa lub wrażliwa infrastruktura, na przykład szpitale. - To naturalnie ogromne zmartwienie, które podzielam, że coś takiego może się zdarzyć - przyznał minister.

Nie wykluczył przerwania łańcuchów produkcyjnych w Niemczech i Europie. - Musimy ze wszystkich sił tego uniknąć, dlatego też trzeba zmniejszyć zużycie gazu - od 15 do 20 procent - powiedział Habeck.

Wcześniej w poniedziałek Robert Habeck w wypowiedzi dla agencji dpa zarzucił prezydentowi Rosji prowadzenie "perfidnej gry". - Władimir Putin próbuje osłabić ogromne wsparcie dla Ukrainy i podzielić nasze społeczeństwo. Dlatego też podsyca niepewność i napędza ceny - podkreślił niemiecki minister.

Rosyjski szantaż

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

Według Gazpromu wstrzymanie pracy turbiny spowodowane jest pracami konserwacyjnymi. Koncern nie podał, jak długo mają one potrwać.


PAP/dad

Czytaj także

"Nowy, symboliczny wymiar". Prezydent o konsultacjach z Gitanasem Nausedą na Helu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 09:07
Po wyrażeniu przez Polskę i Litwę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO, polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Przywódcy Polski i Litwy spotkali się na Helu, gdzie prowadzą konsultacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: Rosja zaczęła domagać się negocjacji, bo nie jest w stanie kontynuować wojny

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 14:33
Rosyjska armia na Ukrainie jest wyczerpana i pilnie potrzebuje przerwy operacyjnej - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem TSN. Jak dodał, obecnie Kreml nie może kontynuować tej wojny, dlatego zaczął domagać się negocjacji z Kijowem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wymiana czołgów "w ślepym zaułku". Lider CDU krytykuje Scholza za "wahanie" i rząd za "grę na zwłokę"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 17:08
- Coraz bardziej narzuca się fatalne wrażenie, że niemiecki rząd chce tylko jak najdłużej grać na zwłokę, podczas gdy Ukraina dosłownie walczy o przetrwanie - powiedział lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz. Skrytykował niemiecki rząd za brak działań w sprawie programu Ringtausch zakładającego przekazywanie niemieckich czołgów państwom Europy Środkowej, w zamian za ich pomoc wojskową dla Ukrainy. Z kolei przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu oceniła, że Polskie oczekiwania wobec programu wymiany są przesadne.
rozwiń zwiń