Redakcja Polska

"Nowy, symboliczny wymiar". Prezydent o konsultacjach z Gitanasem Nausedą na Helu

26.07.2022 09:07
Po wyrażeniu przez Polskę i Litwę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO, polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Przywódcy Polski i Litwy spotkali się na Helu, gdzie prowadzą konsultacje.
Audio
  • Andrzej Duda spotkał się na Helu ze swoim litewskim odpowiednikiem, Gitanasem Nausedą, na dwudniowych nieformalnych rozmowach między innymi na temat sytuacji na Ukrainie. Materiał Karola Surówki (IAR)
Omawiamy i konsultujemy wszystkie nasze najważniejsze wspólne działania - podkreślił Andrzej Duda przy okazji spotkania z prezydentem Litwy
Omawiamy i konsultujemy wszystkie nasze najważniejsze wspólne działania - podkreślił Andrzej Duda przy okazji spotkania z prezydentem LitwyEPA/Jakub Szymczuk/KPRP HANDOUT

"Po wyrażeniu przez Polskę i Litwę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO, polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar. #WeAreNATO #StrongerTogether" - ocenił Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem na Twitterze.

W piątek w Porcie Wojennym w Gdyni prezydent podpisał ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Wcześniej, w ubiegłą w środę, ustawy przyjął Senat, a Sejm uchwalił je 7 lipca. Po ogłoszeniu ustaw i wejściu ich w życie prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego ws. akcesji nowych członków Sojuszu.


Posłuchaj
00:49 11859441_1.mp3 Andrzej Duda spotkał się na Helu ze swoim litewskim odpowiednikiem, Gitanasem Nausedą, na dwudniowych nieformalnych rozmowach między innymi na temat sytuacji na Ukrainie. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Status państw zaproszonych

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

Rozmowy o sankcjach

Jak informowała prezydencka kancelaria, tematy odbywających się w poniedziałek i wtorek konsultacji przywódców Polski i Litwy - Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy - na Helu to: sytuacja na Ukrainie i Białorusi, polityka energetyczna i stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa, a także obecny stan sankcji unijnych przeciwko Rosji.

Spotkanie Dudy i Nausedy zostało zaplanowane podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tzw. przesmyku suwalskiego. Rozmowy prezydentów zaplanowano w formule w cztery oczy.


IAR/PAP/dad

Na Ukrainę dotarła dostawa dronów z Polski. "Potężne wsparcie dla walczących na froncie"

26.07.2022 13:00
Ukraina otrzymała kolejną dostawę polskich dronów FlyEye. Odebrała 20 systemów produkcji WB Electronics. Poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy.

Unia Europejska przyjmie gazowy plan awaryjny. Jest porozumienie

26.07.2022 14:30
Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. Kompromisowe uzgodnienia osiągnęli ministrowie do spraw energii 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. O politycznej zgodzie na ograniczenie zużycia gazu poinformowali Czesi, którzy kierują w tym półroczu pracami Unii. "To nie była misja niemożliwa do realizacji" - napisała na Twitterze czeska prezydencja. Luksemburski minister odpowiedzialny za kwestie energetyczne dodał, że Węgry były jedynym krajem, który głosował przeciwko.

Ekspert: Rosja zaczęła domagać się negocjacji, bo nie jest w stanie kontynuować wojny

26.07.2022 14:33
Rosyjska armia na Ukrainie jest wyczerpana i pilnie potrzebuje przerwy operacyjnej - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem TSN. Jak dodał, obecnie Kreml nie może kontynuować tej wojny, dlatego zaczął domagać się negocjacji z Kijowem.