Polskie Radio

Literatura i muzyka w niecodziennym wykonaniu. Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 18:00
Na naszych antenach wszystko o Nagrodach Nobla. W Jedynce sylwetki pierwszych laureatów, a w Czwórce komentarze naukowców warszawskich uczelni. W Dwójce o poranku małe kina i wielkie organy, a wieczorem niecodzienne wykonania muzyki Szymanowskiego. Wieczorem w Trójce - reportaż o poszukiwaniach danych Powstańców Warszawskich. Ponadto w Czwórce pierwszy odcinek cyklu literacko-muzycznego z okazji Roku Marii Konopnickiej - wiersz "Nasz domek" w interpretacji raperki Maggy Moroz, a w Jedynce opowiadanie Konopnickiej "Miłosierdzie gminy". Poza tym w Jedynce fragmenty słuchowiska "Wrzos" Rodziewiczówny i "Trędowata" Mniszkówny. W Dwójce również nowa lektura - "Niemyte dusze" Witkiewicza. Z kolei w Polskim Radiu Dzieciom o tym, jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo Poranek Dwójki.
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo "Poranek Dwójki".Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Tomaszem Szatkowskim, ambasadorem Polski przy NATO, a o godzinie 8.15 - spotkanie z Błażejem Pobożym z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Zmiany w przeliczaniu emerytur - to jest dobry moment aby to zrobić. Ubezpieczenia dzieci w szkole - obowiązkowe? Załatwić to zbiorowo w szkole czy indywidulanie? Ponadto w audycji o technologiach vs super nowoczesnych technologiach: co jest lepsze tradycyjny PIN czy odcisk palca, a może tęczówka oka? A co jeśli skaleczymy się albo rozmaże nam się makijaż? Ponadto konkursy i pierwszy odcinek słuchowiska "Wrzos" Marii Rodziewiczówny.

19.30-20.00 - "Eureka" / "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

* Nobel 2022 - nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Rozpoczął się Tydzień Noblowski. Po raz pierwszy Nagrody Nobla przyznane zostały w 1901 roku. Jedną z trzech kategorii naukowych, w których przyznawane są Noble, jest Nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznawana przez Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolińska. W "Wieczorze odkrywców" przedstawimy pierwszych laureatów Nagród Nobla i przybliżymy ich dokonania.

* Polska badaczka wybrana do prestiżowego grona stu wybitnych kobiet w naukach polarnych. Gościem audycji profesor Monika Kusiak z Instytutu Geofizyki PAN, która została ostatnio wpisana na światową listę Stu kobiet w naukach polarnych, stworzoną przez sieć Women in Polar Science, która wspiera od kilku lat kobiety prowadzące badania zarówno w Arktyce, jak i na Antarktydzie. Polska uczona opowie o swoich wyprawach polarnych, o znaczących projektach badawczych i odkryciach (bada najstarsze skały Ziemi i określa ich wiek).

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Unia polsko-litewska 1385 roku i próba zbudowania imperium wschodniego przez Witolda w walce z prawosławno-mongolską Moskwą. O latach 1384-1434 dziś, w piątej odsłonie, poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję. 14 sierpnia 1385 roku to data uznawana za początek dziejów polsko-litewskich. W tym dniu na zamku w Krewie na Litwie zawiązana została unia Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Litwa to było najrozleglejsze i ostatnie państwo pogańskie w Europie, odpierające napór zakonu krzyżackiego i sąsiadujące z rosnącym w potęgę z władztwem księcia moskiewskiego i włodzimierskiego Dymitra Dońskiego. Książę litewski Jagiełło zobowiązał się do ożenku z wybraną na króla Polski dziesięcioletnią Jadwigą Andegaweńską, przyjęcia chrześcijaństwa i przyłączenia swoich ziem do Królestwa Polskiego. Na mocy unii zostawał władcą Polski i Litwy. Jakie korzyści osiągnęło państwo polskie za sprawą tego związku? Jaką pozycję zyskiwało w regionie i jaka była jego polityka wschodnia? Były też i kolejne unie. W 1401 unia wileńsko-radomska po bezdzietnej śmierci Jadwigi i porażce Litwy w 1399 roku w bitwie z wojskami tatarskimi nad Worsklą, to dzisiejsza Ukraina Wschodnia oraz powierzeniu władzy na Litwie zyskującemu tu coraz większą niezależność Witoldowi, kuzynowi Jagiełły. Witold próbował zbudować swoje imperium poprzez podporządkowanie Litwie obszaru między Bałtykiem a ujściem Wołgi do Morza Kaspijskiego walcząc z prawosławno-mongolską Moskwą. Czy jego polityka była sprzeczna z polityką króla Polski Władysława Jagiełły? Czy gdyby wygrał bitwę nad Worsklą byłby najpotężniejszym władcą Europy i wchłonąłby Moskwę zmieniając bieg historii? Dlaczego w 1413 roku unia horodelska ustanowiła instytucję odrębnego wielkiego księcia na Litwie? Po śmierci Witolda uczestnika wojen z Moskwą, Złotą Ordą i Krzyżakami tu z Victorią grunwaldzką, unia grodzieńska przywróciła jednak władzę zwierzchnią Władysława Jagiełły nad Litwą w 1432-34 roku. Jaki wpływ na przyszłość państwa polskiego miały lata 1385-1434?

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem. 

21.45 / 20.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w roku 1909. Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z 1966 roku, dostępna również w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku. 

23.50 - Maria Konopnicka "Miłosierdzie gminy". Czyta Elżbieta Barszczewska.


logo

 

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski/Piotr Metz/Przemysław Psikuta

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Anna Piwkowska "Furtianie" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska 

Aleksander Tansman Musique pour harpe et orchestra a corde, wyk. Anna Sikorzak-Olek - harfa, Orkiestra kameralna Polskiego Radia "Amadeus", dyr. Anna Jaroszewska-Mróz; Roman Statkowski Krakowiak op.7, Dumka, Mazurek F-dur op. 8 nr 2, Oberek, Mazurek a-moll op. 8 nr 3, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Piotr Sałajczyk - fortepian; Ignacy Jan Paderewski Cztery pieśni op. 7 do słów Adama Asnyka, wyk. Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Marcin Łukaszewski - fortepian. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Michał Dębski

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Karol Furtak

Ludomir Michał Rogowski Oberek charakterystyczny, Oberek z motywów ludowych, Taniec wschodni g-moll, Taniec wschodni d-moll, Tańce cygańskie, wyk. Urszula Świerczyńska - fortepian; Karol Szymanowski, I Koncert skrzypcowy op. 35 wyk. Kaja Danczowska - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord, 6 pieśni kurpiowskich na chór a capella, wyk. Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Jakub Jamrozek

W małych kinach drzemie ogromny potencjał. Z tego założenia wychodzą organizatorzy Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych przygotowując drugą odsłonę tego wydarzenia! W tym roku to imponujący repertuar nagrodzonych tytułów na festiwalach filmowych i moc wydarzeń okołofilmowych. Szczegóły w rozmowie z Marleną Gabryszewską - prezeską Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

W audycji także program festiwalu ORGANy PLUS+. Jego twórcy proponują "tradycyjny" repertuar festiwalowy, czyli nieznaną lub mało znaną twórczość organową z różnych regionów Europy w gwiazdorskim wykonaniu na instrumentach, których walory brzmieniowe nie raz już nas zaskoczyły i oczarowały. Zapowiadanych jest wiele premier i debiutów w trakcie sześciu tematycznych koncertów jesiennej odsłony wydarzenia.

W audycji także o wystawie "Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie". Wśród herstorii znalazła się opowieść o pierwszym zakładzie introligatorskim dla kobiet, ukrywaniu społeczności żydowskiej w warszawskim zoo w czasie Zagłady, zarabiającej na całą rodzinę prababci czy ambitnych lekkoatletkach z Polonii Warszawa. Najstarsza z przedstawionych emancypantek urodziła się w drugiej połowie XIX wieku, najmłodsza żyje do teraz. Józefa Bojanowska, introligatorka i redaktorka; Eufemia, legendarna modelka aktów warszawskiej ASP; prekursorka fotografii Jadwiga Golcz; współpracowniczka Korczaka Stefania Wilczyńska czy tancerka baletowa Danuta Kwapiszewska - to tylko kilka bohaterek wystawy. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Spotkania z Szymanowskim

11.10-12.00 - Krystian Zimerman gra Szymanowskiego: Maski op. 34, Wariacje op. 10, Mity op. 30 (z Kają Danczowską)

12.05-12.45 - Szymanowski na jazzowo - w aranżacjach Włodzimierza Nahornego

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Jerzy Jarocki (powtórzenie)

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Karol Furtak

Karol Szymanowski w interpretacjach zespołu Kwadrofonik (Festiwal Muzyczny Polskiego Radia, Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, 6.10.2007). Karol Szymanowski 20 Mazurków op. 50 (wybór), Harnasie op. 55 w opracowaniu na dwa fortepiany preparowane i perkusję, wyk. KWADROFONIK: Emilia Sitarz - fortepian; Magdalena Kordylasińska - perkusja; Bartłomiej Wąsik - fortepian; Miłosz Pękala - perkusja 

14.00-15.00 - Transmisja z Wigmore Hall: Jan Sebastian Bach Musikalisches Opfer BWV 1079: Ricercar a tre, Inwencje trzygłosowe BWV 787-801, Partita G-dur BWV 829 . Ewa Pobłocka - fortepian. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

X Festiwal Muzyczny Polskiego Radia "Szymanowskiego światy dalekie i bliskie" - Koncert inauguracyjny (Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, 1.10.2007). Karol Szymanowski Uwertura koncertowa E-dur op.12, IV Symfonia "Koncertująca" op. 60, wyk. Henri Sigfridsson - fortepian, NOSPR, dyr. Kazimierz Kord. 

(Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, 2.10.2007). Karol Szymanowski Nokturn i Tarantela op. 28 (oprac. na kwartet smyczkowy), I Kwartet smyczkowy C-dur op. 37, wyk: Szymanowski Quartet. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Karol Szymanowski - aut. Beata Stylińska 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Fortepianiści" - prowadzi Andrzej Sułek

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Niemyte dusze", czyta Andrzej Chyra. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisław Sierosławski, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  


00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk  

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski 

03.00-04.00 - "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz 

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat

W audycji m.in.: o Life Long Learning - to idea propagująca uczenie się przez całe życie. Dzięki temu nie tylko rozwijamy swoje pasje i zainteresowania ale trenujemy też nasze szare komórki. 

Gościem audycji Maria Prusakow, studentka psychologii na uniwersytecie w Londynie. Po zajęciach pracuje z osobami niepełnosprawnymi. Ma też swoje pasje: uczy się języków i trenuje pole dance. Jak połączyć naukę z pracą i rozwijaniem swoich pasji? Jak Polce studiuje się zagranicą? 

Jakie studia w dzisiejszych czasach są najbardziej opłacalne? Między innymi na to pytanie odpowie doradca zawodowy - Julia Lenarczyk, zdradzając przy okazji czy tzw. "papierek" ma aktualnie jakiekolwiek znaczenie w szukaniu pracy?

"Wieczny student", "Legalna blondynka", "Zemsta frajerów" czy polski serial "Pokój 107". Wszystkie te ekranizacje nawiązują do studenckiego życia. Ale czy te filmy maja wiele wspólnego z rzeczywistością? Czy to raczej bujna wyobraźnia reżyserów tych obrazów jest odpowiedzialna za losy bohaterów? O studentach na dużym ekranie opowie krytyk filmowy - Julian Jeliński.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz  

Gościem Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

W audycji m.in.: w cyklu "Trójka po królewsku" kolejna wizyta w najpiękniejszych zamkach w Polsce, a w cyklu "Niezła historia" o upadku powstania warszawskiego. Jakie straty wojenne poniosła Polska w wyniku niemieckiej agresji w II wojnie światowej? W jakich obszarach te straty były największe? Czego - przez wybuch wojny - nie dało się dokończyć, zrealizować, kontynuować?

Z kolei w cyklu "Trójkowy punkt techniczny" o oszczędności energii i wodoru. To dwa najważniejsze trendy, które można było zaobserwować na największych europejskich targach kolejowych, które zakończyły się w piątek w Berlinie. W cyklu o nowościach zaprezentowanych na targach (m.in. autonomicznych pociągach) oraz o zmianach w projektowaniu taboru kolejowego (m.in. o bardziej ergonomicznych przestrzeniach pasażerskich).

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in.: polskiej produkcji "Chopin. Nie boję się ciemności" w reż. Joanny Kaczmarek, która została nagrodzona na festiwalu filmowym w Pradze. Również o powstawaniu filmu o księciu Andrzeju. Produkcja opowie o nieopowiadanej dotąd historii marnotrawnego zmarłej niedawno królowej Elżbiety II. O tym dr Wioletta Wilk-Turska, ekspertka ds. monarchii brytyjskiej. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.: o odbiciu przez Ukraińców strategicznego miasta Łyman. Szturmują także Kreminną. To bardzo ważne zwycięstwo, bo otwiera drogę do odbicia obwodu ługańskiego.

Co najmniej 125 osób zginęło, prawie dwustu jest rannych. To bilans zamieszek na stadionie piłkarskim w Indonezji, gdzie doszło do bójki kibiców dwóch czołowych krajowych klubów. 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski 

Gościem Adrian Zandberg, przewodniczący Partii Razem, Klub Lewicy. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.15 - Reportaż w Trójce -"Zawołani po imieniu" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [PREMIERA]

To historia cywilnych ofiar powstania warszawskiego oraz wolontariuszy związanych z Muzeum Powstania Warszawskiego i fundacją Armii Krajowej, którzy od lat prowadzą poszukiwania w archiwach i działania, żeby przywrócić tożsamość​ bezimiennym dotąd ofiarom powstańczego zrywu. A ponadto - żebyśmy mogli poznać ich życiorysy i ich historie. 

23.00-00.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski 

logo

22.06 - "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski i Paweł Nowacki

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci​". Gośćmi audycji są twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii. 


.

Płyta tygodnia: ARS Latrans Orchestra - "Y2K"

Album "Y2K" to materiał przesiąknięty duchem lat 2000. Osiem utworów zabierze nas w nostalgiczną podróż do czasów przepełnionych kolorami i beztroską. ARS Latrans Orchestra to tylko jeden z projektów Stowarzyszenia ARS Latrans. Płyta do wygrania codzienne w audycji "Muzyczny lunch" między godz. 13.00 a 14.00.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Pierwszy odcinek cyklu literacko-muzycznego z okazji Roku Marii Konopnickiej. 8 października przypada 112 rocznica śmierci Marii Konopnickiej. Damian Sikorski poprosił młode polskie raperki o interpretację wybranych wierszy polskiej poetki i nowelistki okresu pozytywizmu, jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Dziś wiersz "Nasz domek" w interpretacji Maggy Moroz.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

Nagrody Nobla - dziennikarze Czwórki codziennie będą relacjonować ogłaszanie nagród Nobla z Uniwersytetu Warszawskiego i zbierać na gorąco komentarze naukowców z UW i WUM. W poniedziałek dowiemy się kto otrzyma Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Do jednego z najsłynniejszych schronisk w Polsce, "Na Paluchu" w Warszawie, co roku trafia cztery tysiące zwierząt. Mamy tysiące bezdomnych psów i kotów. Przebywają w schroniskach, azylach, przytuliskach i domach tymczasowych. Co jest tego przyczyną? Jak zmniejszać te liczby?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Klowni będą uczyć przyszłych psychologów? Czerwone Noski współpracują z SWPS. Po raz pierwszy w historii polskiego szkolnictwa klowni medyczni będą wykładowcami na prestiżowym uniwersytecie.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kuba Sojka 

W audycji nowa świeża muzyka elektroniczna - w tym nagrania takich twórców, jak Rethe, Gary Holldman czy Raróg. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Mrowiska, termitiery, gawra, dziuple, gniazda, jaskinie, kretowiska, podziemne korytarze, ule... Jak wyglądają i czym charakteryzują się "domki" zwierząt. Dziś zajrzymy pod każdy kamień i do każdej nory by dokładnie to zbadać.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 140 rocznica urodzin kompozytora Karola Szymanowskiego. Z tej okazji poznajemy jego życie i twórczość.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzisiaj przyjrzymy się roślinom, które możemy odszukać w naszych domach np. paprocie, kaktusy, zioła, kwiaty ozdobne, tuje itp.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jesienne skarby: szyszki, żołędzie, kasztany, jarzębina, wrzos, grzyby.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych?  Fundacja Zaczytani.org wydała właśnie dwie bajki edukacyjne "Dobre rady na odpady" - bajka poświęcona niemarnowaniu żywności i "Góry nadziei" - opowieść ukazująca wędrówkę przez góry jako metaforę choroby, pokazująca dzieciom, jak można radzić sobie w trudnych chwilach: bólu, zwątpienia, słabości, osamotnienia. Goście: Agnieszka Krajnik - pomysłodawczyni bajki "Dobre rady na odpady", Boguś Janiszewski - autor książek edukacyjnych dla dzieci, Michał Jakub Stępień - dyrektor zarządzający Fundacji Zaczytani.org.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Jesień to czas fantastycznych premier płytowych.

W audycji przede wszystkim muzyka Tedeschi Trucks Band. 12-osobowy zespół założony przez małżeństwo, wokalistkę-gitarzystkę Susan Tedeschi oraz gitarzystę Dereka Trucksa. Tedeschi Trucks Band, wydał właśnie  "I Am The Moon", najbardziej ambitny projekt studyjny w swojej historii. Do tego rozmowa z Niką Lubowicz. Płyta  "Nika Sings Ella" ze standardami jazzowymi z repertuaru Elli Fitzgerald w aranżacjach Wojciecha Karolaka i Wiesława Pieregorólki, którą Nika Lubowicz oddaje hołd swojej wokalnej mistrzyni, ukazała się z końcem sierpnia.  Album dociera do fanów w 105. rocznicę urodzin Elli.

Jesień to także zmiany w przyrodzie. W audycji o tradycji, zwyczajach, smakołykach kuchni myśliwskiej opowie Przewodniczący Zarządu Głównego PZŁ, Łowczy Krajowy, Paweł Lisiak. Będzie też muzyka myśliwska, związana z lasem, będzie można usłyszeć unikalne śpiewy- głosy zwierząt- prosto z polskich lasów. 

..

09.00 "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau [PREMIERA]

Czternasty odcinek audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. W audycji opowieści o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. I muzyka - tym razem m.in. Sonata a-moll op. 13 - na skrzypce i fortepian Paderewskiego w interpretacji Konstantego Andrzeja Kulki oraz Sonata b-moll op. 35 Fryderyka Chopina w wykonaniu Aleksandra Braiłowskiego. 

13.00 do 18.00 - "Pierwszy po Chopinie" - Danuta Gwizdalanka

Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego na antenie Polskiego Radia Chopin będą mogli Państwo usłyszeć pięć pierwszych odcinków audycji poświęconej temu wybitnemu polskiemu kompozytorowi i pianiście. Zabrzmią m.in. Harnasie, Uwertura na orkiestrę, mazurki i Stabat Mater.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji Walter Gieseking, jeden z najsławniejszych niemieckich pianistów, celujący przy tym w repertuarze francuskim. Audycja rozpocznie się więc muzyką Ravela, by następnie przejść do dwóch dalszych specjalności artysty: Mozarta (zabrzmi Koncert c-moll) i Beethovena (IV i V Koncert; wszystko pod dyr. Herberta von Karajana, z powojennych nagrań dla HMV). Zakończymy rzadkim spotkaniem pianisty z Chopinem: Berceuse

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"#bezprzedawNIEnia". Kampania o polskich stratach wojennych [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 11:42
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło kampanię informacyjną "#bezprzedawNIEnia". Jej celem jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz o braku zadośćuczynienia. Przez cały wrzesień i na początku października Jedynka będzie przypominać o stratach, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na żywo i na żądanie. Już jest nowa aplikacja mobilna Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 17:40
Aplikacja jest dostępna na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android. Użytkownicy znajdą tam najnowszą muzykę, Dj-sety, playlisty, bogatą ofertę podcastów, wywiadów i koncertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klaudia Rosińska laureatką nagrody za najlepszą publikację z zakresu katolickiej nauki społecznej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 09:43
Klaudia Rosińska – doskonale znana słuchaczom Programu 3 Polskiego Radia, współprowadząca cykl "News albo fake news? Oto jest pytanie" – została laureatką nagrody za najlepszą publikację z zakresu katolickiej nauki społecznej. Wyróżnienie wręczane jest podczas VI Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939". Agnieszka Kamińska: zależało nam na pokazaniu właściwych postaw

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 13:20
- Pracownicy Polskiego Radia z narażeniem życia ukrywali nagrania z września 1939 roku. Wiedzieli, że płyty będą celem niemieckiego okupanta, że zostaną zniszczone. Po latach część tych płyt udało się odnaleźć i odtworzyć. Dzięki temu możemy dziś usłyszeć tamte emocje i mówić o właściwych postawach, o poczuciu misji i wiary w to, co się robi. Miłości do ojczyzny i własnej firmy - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niemyte dusze" - Witkacy czerpie z psychoanalizy Freuda

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 11:10
W cyklu "To się czyta" od 3 października przypomnieliśmy wybrane fragmenty książki pt. "Niemyte dusze" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Słuchaliśmy ich w interpretacji Andrzeja Chyry.
rozwiń zwiń