Polskie Radio

Polskie Radio z piątą częścią "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 07:00
Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentuje ostatnią, piątą część serii wydawniczej "Mikołaj Gomółka - Melodie na psałterz polski, vol. 9 & 10". Projekt wydawniczy "Melodie na psałterz polski. Opera omnia" jest pierwszym w historii fonografii kompletnym nagraniem jedynego zachowanego dzieła Mikołaja Gomółki. Rejestrowane przez prawie 3 lata, składa się z pięciu części, w każdej po dwa albumy, łącznie 10 płyt CD.
Okładka piątej części serii wydawniczej Mikołaj Gomółka - Melodie na psałterz polski, vol. 9  10.
Okładka piątej części serii wydawniczej "Mikołaj Gomółka - Melodie na psałterz polski", vol. 9 & 10. Foto: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Mikołaj Gomółka, który był świadkiem panowania pięciu kolejnych monarchów polskich, skomponował "Melodie na psałterz polski" - 150 krótkich utworów do dokonanych przez Jana Kochanowskiego tłumaczeń na język polski psalmów z "Psałterza Dawidowego". Piąta, ostatnia część nagrań powstałego w drugiej połowie XVI wieku dzieła pojawi się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia 18 listopada 2022 roku.

Pierwsze wydanie obu utworów - literackiego (1579) i muzycznego (1580) - ukazało się w najlepszej polskiej oficynie wydawniczej przełomu XVI i XVII wieku - krakowskiej Drukarni Łazarzowej.

Projekt wydawniczy "Melodie na psałterz polski. Opera omnia" jest pierwszym w historii fonografii kompletnym nagraniem jedynego w całości zachowanego dzieła Mikołaja Gomółki. Rejestrowane przez prawie 3 lata, składa się z pięciu części, w każdej po dwa albumy, łącznie 10 płyt CD. 

Pierwsza część ukazała się jesienią 2018 roku. W nagraniach, oprócz krakowskiego Chóru Polskiego Radia, wzięli udział wybitni muzycy instrumentaliści z całej Europy pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett, uznanej w świecie znawczyni i interpretatorki muzyki średniowiecza. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał z inicjatywy i we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia.

Piąta część, ostatnia, obejmuje nagrania Psalmów proroczych i części trzeciej Psalmów błagalnych (CD 1) oraz Psalmów Pochwalnych (CD 2). 

Grupę Psalmów błagalnych zamyka dziesięć pozostałych utworów, po dwudziestu sześciu prezentowanych w poprzednich częściach wydawnictwa. Dominującym motywem tych psalmów jest wołanie o ratunek i zmiłowanie. Psalmy prorocze wyrażają zaś nadzieję i oczekiwanie na przyjście Mesjasza. Ostatnia część "Opera omnia" Mikołaja Gomółki to Psalmy pochwalne. To hymny kierowane bezpośrednio do Stwórcy, opisujące dzieła, jakich Bóg dokonał dla przeszłych pokoleń. 

Na płytach, oprócz Chóru Polskiego Radia, występują też goście: Elisabeth Rumsey - viola basowa, Andrzej Mikołaj Szadejko - pozytyw i Maciej Gocman - śpiew na CD 1 oraz sama Agnieszka Budzińska-Bennett - śpiew/harfa gotycka i zespół instrumentów dawnych Compass Viol Consort na CD 2.

Każda z poprzednich części nagrania Psalmów Mikołaja Gomółki zyskała duże uznanie, również ze względu na niezwykle staranne przygotowanie edytorskie serii. Były nominowane do nagrody Fryderyk, część pierwsza i trzecia zaś zostały w kolejnych latach zauważone przez jury nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks.

Seria "Melodie na psałterz polski"jak i wiele innych prestiżowych wydawnictw Agencji Muzycznej i Programu 2, wpisuje się w misję kulturotwórczą Polskiego Radia.


POSŁUCHAJ JEDNEGO Z NAGRAŃ - "Nieśćie chwałę mocarze" (Ps. 29)

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 


Układ utworów: 

CD 1
PSALMY PROROCZE
PSALMY BŁAGALNE III

Psalmy prorocze
1. Ratuy mię Panie (Ps. 69)
2. O który światem władasz (Ps. 68)
3. Pan nasz, Bóg nasz panuie (Ps. 97)
Psalmy błagalne
4. Iako na puszczy prędkimi psy szczwana (Ps. 42)
5. Bogu dusza ufa moia (Ps. 62)
6. W Tobie ia samym, Panie, człowiek smutny (Ps. 7)
7. Boże, którego chwała w mych uśćiech wieczna (Ps. 109)
8. Usłysz me prośby, Boże władze wieczney (Ps. 61)
9. Do tegom był myśl swą skłonił (Ps. 39)
10. Pana wołam, Pana proszę (Ps. 142a)
11. Smiłuy sye nademną, Boże litośćiwy (Ps. 56)
12. Dokąd mię chcesz zapomnieć (Ps. 13)
13. W Tobie ufność swą kładę, Boże niezmierzony (Ps. 71)
Psalmy błagalne
14. Czekałem z ćierpliwośćią (Ps. 40)
15. O który siedźisz na wysokim niebie (Ps. 16)
16. Boże, czemuś mię, móy wieczny Boże opuśćił (Ps. 22)
17. Chwalćie Pana prze dobroć Iego niewymowną (Ps. 118)

CD 2
PSALMY POCHWALNE

1. Nieśćie chwałę mocarze (Ps. 29)
2. Szcześliwi, którzy sye Pańskim zakonem sprawuią (Ps. 119) - wersja instrumentalna
3. Błogosław, duszo moia, Panu swoiemu (Ps. 103)
4. Pana sercem wesołym wspomieńćie (Ps. 33)
5. Pana ia zawżdy miedzy cnotliwymi (Ps. 111)
6. Non nobis Domine (Ps. 115)
7. Chwalćie Pana, godno dać cześć Panu temu (Ps. 147)
8. Duchy prózne śmiertelnośći (Ps. 148)
9. Wszyscy którzy po źiemi chodźićie (Ps. 100)
10. Gdy z okrutney Babilony (Ps. 126) / W każdym ućisku (Ps. 120) / Pomni Panie Dawida (Ps. 132) - wersja instrumentalna
11. Ćiebie chwalę, Boże móy (Ps. 145)
12. Chwalćie Pana z Iego świątobliwośći (Ps. 150)
13. Duszo, śpieway Panu pieśń (Ps. 104)
14. Usłysz prośby moie, Boże litośćiwy (Ps. 102) - wersja instrumentalna
15. Dźiatki niewinne, panienki uczćiwe (Ps. 113)
16. Panu swemu daymy cześć rymy nowymi (Ps. 149)
EPILOG
17. Wszelkie naród, wszelkie plemię (Ps. 117)
18. Tobie nieśmiertelny Panie (Ps. 146) 

mat. pras. / rk /kor

Czytaj także

Mikołaj Gomółka – Melodie na Psałterz Polski. Volume 5-6. Melodie stworzone dla "prostych domaków"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:14
Agencja Muzyczna Polskiego Radia 16 lipca br. wydała trzecią z pięciu części nagrań wyjątkowego, powstałego w drugiej połowie XVI wieku dzieła. To "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki, 150 krótkich utworów skomponowanych do tłumaczeń na język polski psalmów z "Psałterza Dawidowego", dokonanych przez Jana Kochanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Melodie na psałterz polski 5&6" - brzmienie z czasów Gomółki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 18:30
- Niewinnie wyglądający utwór w praktyce okazuje się bardzo trudny, stwarza techniczne i wokalne problemy - mówiła znakomita wokalistka Agnieszka Budzińska-Bennett, która wraz z Chórem Polskiego Radia i zaprzyjaźnionym międzynarodowym gronem muzyków nagrała dla radiowej Dwójki wszystkie psalmy Mikołaja Gomółki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty Agencji Muzycznej Polskiego Radia nominowane do Fryderyków 2022

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 06:20
Dwa wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia z szansą na zdobycie Fryderyka 2022! Mowa o płytach "Eugeniusz Morawski - Kompozytor wyklęty", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Symfoniczna oraz o płytach "Mikołaj Gomółka: Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Dawna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gomółka na płycie - i na koncercie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 00:00
12 kwietnia wystąpi w Krakowie, a już 15 kwietnia 2022 roku, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, pojawi się czwarty album z nagraniami „Melodii na psałterz polski” Mikołaja Gomółki – 150 utworów do tłumaczeń na język polski psalmów z „Psałterza Dawidowego”, dokonanych przez Jana Kochanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera albumu z serii Polskiego Radia "Melodie na psałterz polski" Gomółki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 10:20
W Wielki Piątek pojawiła się czwarta z pięciu części wyjątkowego wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia: "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki. W nagraniach XVI-wiecznego zbioru psalmów z "Psałterza Dawidowego" – w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego – oprócz Chóru Polskiego Radia w Krakowie wzięli udział wybitni instrumentaliści z całej Europy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyki w kategorii Muzyki Poważnej. Nominowane dwa albumy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 10:00
O Fryderyka 2022 walczyły płyty: "Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty" (nominacja w kategorii Album Roku - Muzyka Symfoniczna) oraz "Mikołaj Gomółka: Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6" (kategoria Album Roku - Muzyka Dawna). 
rozwiń zwiń