Polskie Radio

Trwa majówka z Polskim Radiem. Sprawdź, co przygotowaliśmy!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 22:03
Polskie Radio przygotowało dla słuchaczy specjalną ramówkę związaną z Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Świętem Konstytucji 3 Maja. Na poszczególnych antenach Polskiego Radia nie brakuje audycji historycznych, rozmów z ekspertami, relacji z uroczystości państwowych, najlepszej polskiej muzyki, słuchowisk z gwiazdorską obsadą oraz akcji specjalnych.  
Majówka z Polskim Radiem
Majówka z Polskim RadiemFoto: Polskie Radio

.

PIĄTEK (28.04)

Program 1 Polskiego Radia od 28 kwietnia zaprasza na relacje, audycje oraz transmisje z Wiosny Jazzowej w Zakopanem – imprezy, która odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.

NIEDZIELA (30.04) 

Po godz. 9.00 zaprosiliśmy na transmisję mszy świętej z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.  Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem. 

W "Czasie pogody" (godz. 10.00-12.00) mówiliśmy o jednej z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia – Marii Rodziewiczównie, autorce m.in. "Wrzosu", "Dewajtis" i "Czaharów" – o tej niezwykłe kobiecie opowiedziała jej biografka Emilia Padoł, a w odcinku kabaretowym ona i on na wywczasach – czyli Barbara Marszel i małomówny Mieczysław Pawlikowski. Zaprosił Zbigniew Krajewski

Tuż po godz. 14.00 Marcin Kusy oraz Paweł Sztompke zaprosili na audycję specjalną Wiosny Jazzowej w Zakopanem, która odbywa się już po raz dziewiętnasty. 

Audycja "Spacer z kulturą" (prow. Joanna Ficińska i Michał Montowski), a w niej m.in. o trwającej od 7 maja wystawie "Pamięć 1943". Ponadto powiedzieliśmy o wystawie "Malarstwo Marka Ałaszewskiego", eksponowanej w warszawskiej Kordegardzie. Wystawa prezentuje kilkanaście obrazów pozyskanych z kolekcji prywatnej artysty – malarza, absolwenta warszawskiej ASP, ale też kompozytora, gitarzystę, autora tekstów piosenek i wokalistę, założyciela i lidera grupy Klan. 

W audycji usłyszeliśmy także o "Czytaniu na trawie". To kolejne plenerowe wydarzenie, realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, promujące czytelnictwo. Finałem wydarzenia będzie mapping 3D – niezwykły spektakl dźwięku i światła na ścianach budynku pałacu w Królikarni. 

Po godz. 22.05 zaprosiliśmy na transmisję koncertu Urszuli Dudziak prosto z Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej. 

PONIEDZIAŁEK (1.05)

W świątecznym wydaniu audycji "Tak to bywało" (1.00 - 3.00) słuchaliśmy piosenek nierozerwalnie związanych z czasem tak kiedyś popularnych, pierwszomajowych zabaw, festynów i parkowych potańcówek. 

Po godz. 9.00 zaprosiliśmy na audycję specjalną "Maj polskiej piosenki", a Słuchaczy zachęcaliśmy do zabawy i głosowania na "Polski Przebój XXI wieku". Dziennikarze muzyczni Jedynki wybrali 100 utworów, na które będzie można głosować, wysyłając SMS-y. Odpowiadając na przesłane pytanie, można dodatkowo wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi, muzycznymi nagrodami. 

Maj polskiej piosenki  

W "Muzycznej Jedynce" (godz. 12.30 - 15.00) ponownie spotkaliśmy się z Marcinem Kusym i Pawłem Sztompke, którzy zdawali relacje z Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej. Po godz. 19.00 transmisja koncertu Jazz Trio

WTOREK (2.05) 

W audycji "Cztery pory roku" (9.00 - 12.00) relacje Patryka Bedlińskiego z "Biało-czerwonej majówki na Polanie Jakuszyckiej". O historii polskiej flagi, jej symbolice i zmieniających się na przestrzeni wieków kolorach i ich odcieniach w rozmowie z Jarosławem Pychem, kustoszem zbiorów sztandarów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Opowiemy więc o Rodakach mieszkających w brazylijskiej Kurytybie – to jedno z największych skupisk Polonii na świecie. 

Kibiców piłki nożnej i mocnych, sportowych wrażeń, zapraszamy na studio sportowe – finał Pucharu Polski: Raków Częstochowa – Legia Warszawa. Transmisja meczu, z komentarzem naszych sprawozdawców: Filipa Jastrzębskiego i Tomasza Kowalczyka od godz. 16.00 do 19.00.

W "Jedynce dzieciom" (19.05) m.in. o książce "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy" opowie autorka Małgorzata Strzałkowska. Jak to się stało, że właśnie ta pieśń została polskim hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens? Książka opowiada o narodzinach "Mazurka Dąbrowskiego", o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. 

W "Eurece" w ramach cyklu "Dziedzictwo i pamięć" (19.30) porozmawiamy o "gabinecie nadziei Wincentego Witosa". 17 maja 1923 roku PSL "Piast", Chrześcijańsko-Narodowe Stronnictwo Pracy i Związek Ludowo-Narodowy podpisały Pakt Lanckoroński, na mocy którego utworzyły koalicję. Umożliwiło to powołanie rządu na czele z Wincentym Witosem. Gabinet nazwano w skrócie, rządem Chjeno-Piasta. 

ŚRODA (3.05) 

W świątecznym wydaniu audycji "Tak to bywało" (1.00 - 3.00) na okoliczność 232-rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja posłuchamy trzeciomajowych wspomnień Danuty Żelechowskiej i Jana Zagozdy, w audycji z 1994 r. Następnie sielankę "Laura i Filon" zaśpiewa "Mazowsze", a Władysław Kędra z Filharmonikami Narodowymi pod dyrekcją Witolda Rowickiego, zagrają Fantazję na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina, jednym z tematów jest właśnie popularna na przełomie XVIII i XIX wieku pieśń o Laurze i Filonie. Na zakończenie pierwszej godziny legendarny zespół NOVI SINGERS zaśpiewa kilka chopinowskich mazurków, z wydanej ponad 50 lat temu, kultowej płyty tego kwartetu wokalnego "Novi sing Chopin". 

Po godz. 6.00 zapraszamy na specjalne wydanie "Familijnej Jedynki" oraz transmisję okolicznościowej mszy świętej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (9.00-10.00).

W "Czterech porach roku" (10.00 - 12.00) Stanisław August, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn i ich adwersarze: Franciszek Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski ale i Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Puławski. Co wiemy o tych osiemnastowiecznych bohaterach, o których czytamy w podręcznikach?

Ponadto: bohaterowie, zdrajcy, tragiczne postaci historii. O nich opowiedzą: prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego i historycy z Muzeum w Maciejowicach im T. Kościuszki. Będziemy też wędrować ulicami Warszawy w czasach Sejmu Czteroletniego, a to dzięki wystawie w Muzeum Warszawy, którą odwiedzi Agnieszka Ciecierska.

W audycji "W samo południe" (12.00 - 13.00) transmisja oficjalnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja z Placu Piłsudskiego. 

Biało-czerwona majówka #NaPolanie

2 i 3 maja Jedynka będzie nadawała relacje z Dolnośląskiego Centrum Sportu. Patryk Bedliński i Andrzej Grabowski przedstawią bogaty program obchodów tego szczególnego święta, na Polanie Jakuszyckiej, przygotowany dla całych rodzin, aktywny i sportowy. Relacje pojawią się w serwisach sportowych, Sygnałach dnia, Czterech Porach Roku, Muzycznej Jedynce i Ekspresie Jedynki.

Maj polskiej piosenki 

Jak co roku, w maju, na antenie Programu 1 Polskiego Radia królować będą polskie piosenki. Od 1 do 3 maja we wszystkich audycjach radiowej Jedynki i przez cały maj w audycji "Muzyczna Jedynka" emitowane będą wyłącznie polskie piosenki: te sprzed lat, dobrze znane i kochane przez pokolenia Polaków, ale także te najnowsze. 


.

PONIEDZIAŁEK (1.05)

W audycji "Głosy z przeszłości" od poniedziałku do piątku (1-5.05) o 12.45 słuchamy wspomnień Wandy Wiłkomirskiej. Znakomita skrzypaczka i pedagog zmarła 1 maja 2018 roku.

O 15.00 od poniedziałku do piątku (1-5.05) w "Literackiej sjeście" "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego, w przekładzie Edmunda Chojeckiego. Czyta Jan Englert.

O 16.00 na "Scenie klasyki" pierwsza część słuchowiska "Pan Tadeusz" w adaptacji Mikołaja Grabowskiego i Tadeusza Nyczka, reżyserii Mikołaja Grabowskiego, z muzyką Zygmunta Koniecznego.

O 17.30 Monika Zając zaprosiła na specjalną audycję, której bohaterem był Stefan Friedmann

W "Filharmonii Dwójki" o 19.00 posłuchaliśmy koncertów z udziałem Wandy Wiłkomirskiej w piątą rocznicę śmierci artystki. Audycję poprowadził Karol Furtak.

WTOREK (2.05)

O 16.00 na "Scenie klasyki" druga część słuchowiska "Pan Tadeusz" w adaptacji Mikołaja Grabowskiego i Tadeusza Nyczka, reżyserii Mikołaja Grabowskiego, z muzyką Zygmunta Koniecznego.

O 17.30 na spotkanie z laureatem Złotego Mikrofonu 2022 Maciejem Jastrzębskim - zaprasza Jakub Kukla. Dziennikarza Informacyjnej Agencji Radiowej uhonorowano "za wyróżniający go profesjonalizm, dociekliwość i dziennikarską inicjatywę, za wybitną znajomość tematyki wschodniej oraz zgromadzenie bezcennego dźwiękowego archiwum dotyczącego historii Polski".

O 21.30 audycja Beaty Stylińskiej "Od pieśni legionów do hymnu narodowego".

ŚRODA (3.05)

Przez cały dzień na antenie Dwójki będziemy słuchać fragmentów Konstytucji 3 Maja.

O 16.00 na "Scenie klasyki" trzecia część słuchowiska "Pan Tadeusz" w adaptacji Mikołaja Grabowskiego i Tadeusz Nyczka, reżyserii Mikołaja Grabowskiego oraz z muzyką Zygmunt Koniecznego.

O 17.30 Wacław Holewiński zaprasza na audycję "Obóz reform".


.

Przez całą majówkę w Trójce nie brakuje ciekawych gości i inspirujących tematów rozmów. Część z nich stanie się okazją do przypominania dorobku polskiej kultury.

PONIEDZIAŁEK (1.05)

W poniedziałek 1 maja od wczesnych godzin porannych w audycji "Studio el muzyki" (godz. 3.00-4.00) przywoływaliśmy fragmenty utworów Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Z okazji 75-lecia instytucji przypomnieliśmy znane całym pokoleniom motywy muzyczne z bajek i seriali takich jak m.in.: "Bolek i Lolek", "Pampalini - łowca zwierząt", "Reksio" czy "Porwanie Baltazara Gąbki".

Od godz. 4.00 do 6.00 Michał Grabkowski zaprosił na audycję "Trójka budzi", w której zaprezentował zestaw muzyczny związany z ciepłem, słońcem, plażą i wypoczynkiem.

W godz. od 9.00 do 12.00 Tomasz Miara zaprosił na "Trójkę przed południem". Z Katarzyną Cygler spotkaliśmy się w "Trójce do trzeciej" (godz. 12.00-15.00), a z kolei Witold Lazar towarzyszył nam w "Zapraszamy do Trójki" (godz. 15.00-19.00).

Wieczorową porą Rafał Porzeziński i Marek Horodniczy w audycji "W tonacji Trójki" (godz. 19.00-21.00) zaprezenowali utwory z początku lat 80. XX wieku, związane z falą popularności electro-popu wśród brytyjskich związków zawodowych. Jak podkreślali autorzy audycji, "w pierwszomajowym programie zagramy zarówno utwory z automatem perkusyjnym, jak i z żywymi perkusistami".

Na zakończenie dnia w "Klubie Trójki" (godz. 21.00-22.00) Magdalena Drohomirecka i jej goście podsumowali kolejny rok Polski w Unii Europejskiej. W rocznicę przystąpienia do Unii eksperci zastanawiali się, w jaką stronę zmierza gospodarczo-polityczny związek? 

WTOREK (2.05)

We wtorek 2 maja w radiowej Trójce wybrzmiewać będą tylko polskie utwory! Dzień wypełniony rodzimą muzyką o godz. 9.00 otworzy Michał Żołądkowski. Specjalne wydanie "Trójki przed południem" nadawane będzie na żywo z Polany Jakuszyckiej w ramach inicjatywy "Biało-czerwona majówka na Polanie".

Z kolei w "Trójce do trzeciej" (godz. 12.00-15.00) Katarzyna Cygler zaprosi na rozmowę Ryszarda Jaźwińskiego z Leną Górą  aktorką, która od kilkunastu lat mieszka w Los Angeles. Polscy widzowie mieli okazję poznać ją niedawno  Lena Góra zagrała główną rolę w koprodukcji polsko-amerykańskiej "Roving woman".

W godz. 15.00-19.00 Rafał Tomański prowadzić będzie świąteczne wydanie "Zapraszamy do Trójki". Po nim ze słuchaczami spotka się Marek Wiernik, który w audycji "W tonacji Trójki" (godz. 19.00-21.00) zaprezentuje polską muzykę z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

ŚRODA (3.05)

Środa 3 maja upłynie pod znakiem rozmów o polskości. "Porę na Trójkę" (godz. 7.00-10.00) poprowadzi Radosław Nałęcz. Audycję specjalną "3maj z Trójką" (godz. 10.00-13.00)  Tomasz Miara, a "Trójkę do trzeciej" (godz. 13.00-15.00) – Katarzyna Cygler.

Z kolei w "Zapraszamy do Trójki" (godz. 15.00-19.00) ze słuchaczami spotka się Witold Lazar, który będzie przedstawiać najnowsze raporty z dróg i towarzyszyć wszystkim wracającym z długiego weekendu. 


 

PONIEDZIAŁEK (1.05)

Już w poniedziałek, 1 maja radiowa Czwórka zaprosiła słuchaczy na specjalną audycję "Majówka z Czwórką" (godz. 10.00) , w której  Ewa Witek – specjalistka od zmiany profesji  i znajdowania satysfakcji z pracy zawodowej udzieliła wskazówek, jak odnaleźć wymarzony zawód, ale też nie zniszczyć swojej pasji pracą. Tego samego dnia o godz. 18.00 Kuba Jamrozek w "Majówkowym podsumowaniu dnia" sprawdził, jak święta państwowe obchodzone są w różnych rejonach Polski i na jakie niecodzienne aktywności stawiają ich mieszkańcy w wolnym czasie.

WTOREK (2.05)

We wtorek, 2 maja w audycji "Pierwsze słyszę" na śniadanie po peruwiańsku zaprosi Marita Alban Juarez,  a w cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych"  Martyna Matwiejuk opowie o pochodzeniu słowa flaga. We wtorkowym wydaniu "Majówki z Czwórką" o godz. 18.00 słuchacze będą mieli okazję podzielić się swoimi uwagami na temat "Czym pachnie majówka?" oraz zdobyć Czwórkowe gadżety.

ŚRODA (3.05)

W dniu obchodów Święta Konstytucji 3 Maja o godz. 10.00 Czwórka zaprosi na wędrówkę po Zamku Królewskim w Warszawie – śladami wydarzeń z maja 1791 roku, a o godz. 18.00 - na spotkanie z gośćmi z Akademii Retoryki oraz laureatami konkursu Najlepszy Młody Mówca. Słuchacze mogą liczyć jak zawsze na dobrą muzykę – codziennie o godz. 20.00 Czwórka zaprosi na emisję wybranych koncertów, w tym Dominiki Płonki, francuskiego duetu Polo & Pan oraz Faustyny Maciejczuk.

 

Koncert Dominiki Płonki, który odbył się w audycji "Będzie głośno!". Artystkę wyróżnia luźny i wyrazisty głos oraz nacechowane emocjami teksty. Wszystko to mogliśmy usłyszeć podczas koncertu w Czwórce. Dominika to niezwykle utalentowana wokalistka, obdarzona charakterystycznym głosem i świetnym piórem. Swoje doświadczenia oddaje muzyce i słuchaczom, by tchnęli w nie nowe życie.

Artystka rozwija się zarówno w projekcie solowym, jak i we współpracy z innymi artystami, tworząc tym samym charakterystyczne dla siebie delikatne i rytmiczne brzmienia. W swojej twórczości Dominika porusza osobiste tematy. - W piosenkach, prawie w 100 procentach opowiadam swoją historię. Mogę powiedzieć, że swoimi utworami manifestuję rzeczy, które potem wydarzają się w moim życiu. Jednym z takich utworów był "Na jaw" - zauważa artystka. - Teksty piosenek często przynoszą mi sytuacje, które są dla mnie szokiem, bo przenikają się z rzeczywistością.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ Koncerty w Czwórce <<<

 

logo

Podczas majowego weekendu Polskie Radio 24 transmituje uroczystości państwowe związane z obchodami Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. W ramówce również audycje historyczne o walorach edukacyjnych oraz dyskusje z historykami, którzy przybliżają znaczenie poszczególnych świąt.

Nie brakuje także rozmów wpisujących się w aktualny kontekst wojny na Ukrainie. Na antenie Polskiego Radia 24 prezentowane są także reportaże Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.


logo

Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało okolicznościowe wydania magazynów z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W programie m.in. rozmowa z prof. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim w kontekście Konstytucji 3 maja, jako ukoronowania tradycji polskiego parlamentaryzmu. Wśród zaproszonych gości m. in. prof. Tadeusz Cegielski z Uniwersytetu Warszawskiego. Na antenie obecne są także tematy historyczne związane z historią Orderu Świętego Stanisława.

We wtorek, 2 maja  specjalna audycja związana z Dniem Polonii i Polaków za Granicą, a w niej m.in. rozmowa z Ministrem Janem Dziedziczakiem - Pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Dziennikarze Polskiego Radia dla Zagranicy rozmawiają także z Iwoną Kozłowską - Ambasador RP w Szwajcarii, Wojciechem Kirejczykiem - Dyrektorem Biura "Niepodległa", Marianną Otmianowską - p.o. Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie oraz Andrzejem Klimczakiem - Dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej.


logo

PONIEDZIAŁEK (1.05)

Polskie Radio Chopin zaprosiło w poniedziałek o godz. 11.00 na specjalne wydanie "Weekendowego potpourri", w którym można było usłyszeć wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej połowy XX stulecia: Bolesława Wojtowicza, Halinę Czerny-Stefańską, Władysława Szpilmana, Tadeusza Wrońskiego, Aleksandra Ciechańskiego oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego. W audycji 12 Etiud op. 10, Trio g-moll op. 8 oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11.

WTOREK (2.05)

W kolejnym dniu Monika Mandau zaprasza na audycję "Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru" (godz. 11.00), poświęconą wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Audycja o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej.

ŚRODA (3.05)

3 maja, w godz. 11.00-20.00 "Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach", w której to wybrzmią dzieła znanych twórców muzyki klasycznej, m.in. Franciszka Lessla, Fryderyka Chopina, Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego oraz Michała Kleofasa Ogińskiego. 

logo

Tegoroczna majówka w Polskim Radiu Dzieciom przebiega pod hasłem "Majówka z krasnoludkami w Polskim Radiu Dzieciom". Dziennikarze zapraszają najmłodszych do krasnoludkowego świata, w którym zdradzają kilka tajemnic oraz wskazują najlepsze kierunki majówkowych podróży. To też okazja do zdobycia radiowych niespodzianek. 1 maja, w audycji "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" (godz. 15.00) można było na przykład usłyszeć rozmowy o pracusiach związanych ze światem przyrody, a we wtorek, o godz. 15.00 - o historii flag innych krajów.


logo

Na antenie Polskiego Radia Kierowców przez cały weekend można usłyszeć najbardziej aktualne informacje i ostrzeżenia drogowe w Polsce. Co kwadrans są aktualizowane informacje o wypadkach, kolizjach, utrudnieniach, objazdach czy zatorach.

Dziennikarze PRK przygotowali także audycje specjalne, w których ratownicy medyczni przypominają najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy. Słuchaczom prezentowane są również szczegółowe informacje pogodowe. 

oprac. rk/id 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU majówka
Czytaj także

Za nami majówka z Programem 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 20:00
Na majówkę Program 1 przygotował niezwykle atrakcyjny program, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Słuchacze mogli uczestniczyć w uroczystym celebrowaniu Święta Konstytucji 3 maja. Nie zabrakło audycji specjalnych oraz najlepszej polskiej muzyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka muzyczna majówka. Tak było w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:20
Weekend majowy to doskonała okazja, by postawić na relaks. To także czas majowych świąt, nie zabraknie więc w Czwórce tematów związanych z obchodami Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 maja. Muzyka to nieodłączny element wypoczynku, zaprosimy także na majowe retransmisje koncertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majówka w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 10:20
Program 2 Polskiego Radia przygotował dla swoich słuchaczy specjalne propozycje na długi majowy weekend. Zapraszamy do spędzenia majówki z Dwójką!
rozwiń zwiń