Polskie Radio

Eurowizja 2023. Szwecja wygrywa. Loreen ponownie najlepsza [SPRAWDŹ WYNIKI]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 19:05
Szwecja z wynikiem 583 punktów (340 od jurorów i 243 od publiczności) wygrała 67. Konkurs Piosenki Eurowizji. Za nią (z wynikiem mniejszym o 57 punktów) była Finlandia. Trzeci Izrael, czwarte Włochy i na miejscu piątym Norwegia. Polska zakończyła rywalizację na 19 miejscu. Blanka otrzymała od jurorów 12 punktów i 81 od publiczności. Sprawdź, jak rozłożyły się głosy jurorów i jak głosowała publiczność! Szczegółowe wyniki Eurowizji 2023 poniżej.  
Zwyciężczyni Eurowizji 2023 - Loreen ze Szwecji.
Zwyciężczyni Eurowizji 2023 - Loreen ze Szwecji. Foto: Aaron Chown / PAP/PA
  • Szwecja, Finlandia, Izrael, Włochy, Norwegia, Ukraina, Belgia, Estonia, Australia i Czechy. To pierwsza dziesiątka tegorocznej Eurowizji. 
  • Finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się (podobnie jak dwa półfinały) w M&S Bank Arena w Liverpoolu. Konkurs nie został zorganizowany na terytorium Ukrainy (ten kraj zwyciężył w ubiegłym roku) z powodu rosyjskiej inwazji. Organizatorzy postawili na Wielką Brytanię, która podczas poprzedniej edycji zajęła drugie miejsce.  
  • Spośród 26 krajów rywalizujących w finale 14 reprezentacji wykonało piosenki w swoich narodowych językach lub w mieszance angielskiego i języka narodowego. (Tylko dziewięć piosenek zostało zaśpiewanych bez udziału języka angielskiego). 

Jurorzy z większości eurowizyjnych krajów nie byli zbyt szczodrzy dla Polski. Blanka dostała 6 punktów od jury ukraińskiego, po 2 punkty z Belgii i z Izraela oraz po jednym z Armenii i Rumunii. 

W jurorskich zestawieniach uzyskaliśmy w sumie 12 punktów. Gorsi byli tylko Chorwaci z sumą 11 punktów i Niemcy, którzy uzyskali 3 punkty. 

Od eurowizyjnej publiczności (zsumowanej ze wszystkich krajów) otrzymaliśmy 81 punktów. Łącznie otrzymaliśmy 93 punkty, co dało 19 miejsce w zestawieniu 26 występów.  

Polscy jurorzy przyznali 12 punktów Izraelowi, 10 dla Cypru, 8 dla Estonii, 7 - Szwecja, 6 - Włochy, 5 - Belgia, 4 - Australia, 3 - Litwa, 2 - Szwajcaria, 1 - Armenia. 

Po przedstawieniu głosów jurorskich z poszczególnych krajów widoczna była znaczna przewaga Szwecji nad Włochami, Izraelem i Finlandią. Szwecja po głosowaniu jurorów miała 340 punktów, Izrael - 177, a Włochy - 176 punktów. Dalej była Finlandia, Estonia i Australia. 

Po doliczeniu głosów publiczności zyskała Finlandia i zakończyła rozgrywkę na drugiej pozycji, ogółem z 526 punktami. Lider - Szwecja - zdobył w sumie 583 punkty. 

Zarówno bukmacherzy, fani konkursu zrzeszeni w międzynarodowym stowarzyszeniu OGAE, jak i odbiorcy platform i aplikacji eurowizyjnych dawali największe szanse Szwecji, którą ponownie reprezentowała Loreen. Ponownie, bo reprezentowała Szwecję już w 2012 roku i właśnie 11 lat temu z piosenką "Euphoria" zdobyła pierwsze miejsce na Eurowizji. Tym razem 40-latka wykonała utwór "Tatoo", który trafił na listy przebojów (i był w zestawieniach streamingowych) w wielu krajach świata. Przodował na Chorwacji, w Finlandii, Grecji czy Irlandii. Również w naszym kraju piosenka znalazła się w zestawieniu OLiS - liście singli w streamie (Oficjalna Lista Sprzedaży – single w streamie), cotygodniowej liście przebojów, która klasyfikuje sto najpopularniejszych utworów muzycznych w serwisach strumieniowych na terenie Polski. 

Drugi był Fin Jere Pöyhönen, znany jako Käärijä, który wykonał po fińsku piosenkę "Cha Cha Cha". Jest o dziesięć lat młodszy od Loreen, a jego utwór jest przebojem w Finlandii i trafił na listy przebojów w Szwecji i na Islandii. 

W sumie w finale Eurowizji pojawiło się 26 reprezentacji państw: 

TRANSMISJĘ FINAŁU ZOBACZYSZ PONIŻEJ: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał konkursu - Eurovision Song Contest 

Dodatkowe występy podczas finału 

Finał otworzyli zwycięzcy Eurowizji 2022 Kalush Orchestra (z utworami "Stefania" i "Changes"), a w trakcie parady flag wybrzmiały eurowizyjne hity grup Go ADżamały, Tiny Karol i Wierki Serdiuczki. Sam Ryder podczas przerwy na głosowanie wykonał swój nowy singiel "Mountain", a eurowizyjne gwiazdy Cornelia Jakobs, Daði Freyr, Duncan Laurence, Mahmood, Netta i Sonia zaprezentowali wspólny występ o kulturze muzycznej miasta gospodarza "The Liverpool Songbook". 

Czytaj także: 

W półfinale Polska została o wiele bardziej doceniona przez publiczność. Również o dziwo, w półfinale publiczność bardziej doceniła Finlandię, a nie Szwecję. 

Głosowanie publiczności w pierwszym półfinale:

Finlandia – 177 punktów
Szwecja – 135 punkty
Izrael – 127 punktów
Czechy – 110 punktów
Mołdawia – 109 punkty
Norwegia – 102 punkty
Szwajcaria – 97 punktów
Chorwacja – 76 punktów
Portugalia – 74 punktów
Serbia – 37 punktów
Łotwa – 34 punkty
Irlandia – 10 punktów
Holandia – 7 punktów
Azerbejdżan – 4 punkty
Malta – 3 punkty

Głosowanie publiczności w drugim półfinale:

Australia – 149 punktów
Austria – 137 punktów
Polska – 124 punkty
Litwa – 110 punktów
Słowenia – 103 punkty
Armenia – 99 punktów
Cypr – 93 punkty
Belgia – 90 punktów
Albania – 83 punkty
Estonia – 74 punkty
Islandia – 44 punkty
Gruzja – 33 punkty
Grecja – 14 punktów
Dania – 6 punktów
Rumunia – 0 punktów
San Marino – 0 punktów 

Gdyby brać tylko pod uwagę głosy publiczności - Blanka w finale byłaby na ósmym miejscu. Wówczas zwycięzcą byłaby też Finlandia, a nie Szwecja: 

1. Finlandia – 376 punktów
2. Szwecja – 243 punkty
3. Norwegia – 216 punktów
4. Ukraina – 189 punktów
5. Izrael – 185 punktów
6. Włochy – 174 punkty

7. Chorwacja – 112 punktów
8. Polska – 81 punktów
9. Mołdawia – 76 punktów
10. Albania – 59 punktów
11. Cypr – 58 punktów
12. Belgia – 55 punktów
13. Armenia – 53 punkty
14. Francja – 50 punktów
15. Litwa – 46 punktów
16. Słowenia – 45 punktów
17. Czechy – 35 punktów
18. Szwajcaria – 31 punktów
19. Estonia – 22 punkty
20. Australia – 21 punktów
21. Serbia – 16 punktów
22. Austria – 16 punktów
23. Portugalia – 16 punktów
24. Niemcy – 15 punktów
25. Wielka Brytania – 9 punktów
26. Hiszpania – 5 punktów

Nowe zasady głosowania 

Na wyniki półfinałów, tak jak w latach 2004-2007, wpływało wyłącznie głosowanie telewidzów, ale w finale swoje punkty przyznawały też komisje jurorskie. Widzowie z krajów nieuczestniczących w konkursie mogli głosować (w obydwu półfinałach i w finale) poprzez platformę www.esc.vote, po weryfikacji karty kredytowej. Ich głosy zostawały sumowane i przedstawiane jako jeden indywidualny zestaw punktów - jako "reszta świata", traktowany jako jedno państwo. Czas głosowania w finale wydłużono do ok. 40 minut (w półfinałach, standardowo, czas wynosił kwadrans). 

Polscy widzowie w półfinale przyznali 12 punktów – Słowenii, 10 punktów – Austrii, 8 – Australii, 7 – dla Cypru, 6 – Litwie, 5 punktów – Armenii, 4 punkty – Albanii, 3 punkty – Belgii, 2 punkty – Estonii, 1 punkt – Gruzji. 

W finale polscy widzowie przyznali 12 punktów – Ukrainie, 10 punktów – Finlandii, 8 punktów – Norwegii, 7 punktów – Szwecji, 6 punktów – Chorwacji, 5 punktów – dla Izraela, 4 punkty – Cypru, 3 punkty – dla Czech, 2 punkty – dla Słowenii i 1 punkt dla Litwy. 

United by Music - Zjednoczeni przez muzykę

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest, w skrócie ESC, fr. Concours Eurovision de la Chanson) w tym roku odbywał się w Liverpool Arena (M&S Bank Arena). Do rywalizacji przystąpiło tam 37 krajów, a w finale prezentowało się tylko 26 państw.  

Czytaj także: 

Eurowizję dotują kraje uczestniczące w konkursie oraz kraje transmitujące wydarzenie. W związku z tym, że największa część składek pochodzi od nadawców z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch, reprezentanci tych krajów mają zapewnione miejsce w finale jako tzw. Wielka Piątka. Oficjalnymi językami konkursu są angielski i francuski, stąd też część zapowiedzi podawana jest po francusku, a wyniki z poszczególnych państw podawane są w tych dwóch językach (francuskim i angielskim). 

Współgospodarzem Eurowizji w 2023 roku była, obok Wielkiej Brytanii, również Ukraina, której poprzedni reprezentant - zespół Kalush Orchestra - wygrał ubiegłoroczną edycję. Jednak ze względu na rosyjską inwazję Europejska Unia Nadawców zdecydowała, że konkurs nie może odbyć się w tym kraju. Widowisko było zatem organizowane w tym roku w Wielkiej Brytanii, która poprzednio zajęła drugie miejsce w konkursie. 

Świat w Polsce - Polska w świecie 

Głównym organizatorem wydarzenia jest Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union - EBU). Organizacja powstała w 1950 roku jako ciało skupiające publiczne stacje radiowe i telewizyjne w celu wymiany programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w różnych krajach. Do EBU należą obecnie rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów. Polskimi członkami EBU są Polskie Radio i Telewizja Polska (od 1993 roku). Polska transmituje konkurs od 1991 roku. 

Do widzenia! 

Widownia eurowizyjnych widowisk przyciąga miliony widzów. Najwięcej jest ich właśnie podczas sobotnich finałów. Według danych eurovision.tv, poprzedni finał (w 2022 roku) oglądało w sumie 161 milionów widzów. To o 22 miliony mniej od jeszcze poprzedniego roku, ale przyczynił się do tego brak Rosji w konkursie. Jednak w tym zestawieniu ujęto wyłącznie dane pochodzące z 34 rynków, wyłączając m.in. Ukrainę, mimo że ta była objęta badaniem w 2021 roku. Poza tym w wielu krajach (w Albanii, Azerbejdżanie, Chorwacji, Czarnogórze, Izraelu, Macedonii Północnej, Malcie i San Marino) nie prowadzi się pomiaru oglądalności lub nadawca, który transmituje Eurowizję, nie jest nim objęty. Do tego trzeba doliczyć wyniki oglądalności konkursu w internecie. Do tej pory oficjalne transmisje półfinałów i finałów w serwisie YouTube odnotowały łącznie 23,3 miliona wyświetleń. 

Zeszłoroczny finał w Polsce miał blisko czteromilionową widownię przed telewizorami. Finał 14 maja 2022 roku obejrzało w TVP1 3 413 617 widzów, co dawało stacji 36,35% udziału w rynku, a w TVP Polonia - 352 324 widzów (3,75% udziału w rynku). 

Największe zainteresowanie Eurowizją corocznie jest w tych krajach, które mają największą szansę na zwycięstwo w konkursie. W minionym roku tak było w Wielkiej Brytanii, gdzie finał oglądało niemal 9 milionów widzów (o 20% więcej od wcześniejszego finału). Najlepsze wyniki oglądalności od 2008 roku notują Hiszpanie - z blisko siedmiomilionową widownią. Spore zainteresowanie jest również w Holandii, Niemczech, Włoszech, Francji, Finlandii i w Polsce.  

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja 2023. Rywale Polski z pierwszego półfinału [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 22:50
Szwecja, Norwegia, Izrael. Te kraje miały - według szacunkowych danych - największe szanse na awans do sobotniego finału w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. Tak się też stało! Do ostatniego etapu zakwalifikowali się także wokaliści z Chorwacji, Mołdawii, Szwajcarii, Finlandii, Czech, Portugalii i Serbii. W pierwszym półfinale wystąpiło w sumie 15 reprezentacji, a tylko 10 najlepszych wykonawców pokaże swoje utwory podczas finałowej rozgrywki. Polska zaprezentuje się w Liverpoolu podczas drugiego półfinału, w najbliższy czwartek, 11 maja. Relacje ze wszystkich eurowizyjnych koncertów na stronach internetowych Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2023. Polska w finale! Blanka walczy dalej! [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 21:00
Z drugiego półfinału do wielkiego finału Konkursu Piosenki Eurowizji awansowało 10 państw, a sześć zakończyło rywalizację. W sobotnim finale zobaczymy reprezentacje: Albanii, Armenii, Austrii, Australii, Belgii, Cypru, Estonii, Litwy, Polski i Słowenii. Odpadły Dania, Grecja, Gruzja, Islandia, Rumunia i San Marino. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Eurowizja budzi tak wielkie emocje? "To konkurs, który kreuje trendy"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 13:30
- Eurowizja wylansowała bardzo wielu sławnych muzyków, m.in. Celine Dion, Enrigue Iglesiasa czy zespół ABBA, i tak naprawdę jest takim konkursem, który kreuje trendy i w którym każdy, kto w nim wystąpi, jest w jakiś sposób wygrany - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Beata Rajba, psycholog społeczny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Eurowizji – historia sięgająca korzeniami do innej epoki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 15:46
Przez blisko 70 lat swej historii Konkurs Piosenki Eurowizji przeszedł niejedną metamorfozę. Już w najbliższą sobotę (13 maja) artyści po raz 67. staną do konkursowej rywalizacji. Czy w gronie finalistów znajdzie się reprezentująca Polskę Blanka?
rozwiń zwiń