Polskie Radio

"Lato z Radiem" i "Lista przebojów Trójki". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 18:00
W radiowej Jedynce "Peleton Lata z Radiem" tym razem zwita do Działoszyna, w Dwójce w ramach cyklu "Jazz.PL" wystąpią Bracia Oleś. Prócz tego czeka na nas Trójkowa Lista Przebojów i Czwórka na Ostróda Reggae Festival. Zapraszamy!
Studio Jedynki. W tle jeden z prowadzących - Daniel Wydrych.
Studio Jedynki. W tle jeden z prowadzących - Daniel Wydrych. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz

Jak w każdy piątek "Peleton Lata z Radiem", poprzedzający sobotnią, plenerową audycję - tym razem z Działoszyna. Okolice tego miasta będzie przemierzał pieszo(!) Maciej Walecki. Podczas pieszego peletonu opowiemy m.in. o wyspie na rzece Warcie, która jest rajem dla wędkarzy. Jednym z naszych gości będzie Artur Jabłoński z lokalnego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Opowiemy także o Muzeum Ziemi Wieluńskiej, atrakcjach turystycznych i historii tego regionu Polski (chorągiew ziemi wieluńskiej walczyła pod Grunwaldem, a rodzina Jana Długosza miała dwór nieopodal samego Działoszyna). Zajrzymy też do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i na Górę św. Genowefy.

Nie zabraknie również codziennych konkursów "Skojarzenia" i "Koszyk Lata z Radiem" oraz kolejnego odcinka słuchowiska wg powieści Jane Austen "Duma i uprzedzenie". 

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

W audycji wspinaczka, skały i minerały, dinozaury - czyli pasje 12 letniego Wojtka. Poza tym lektura (od 4 do 8 lipca) "Rodzina Obrabków i urodzinowy skok" oraz "Rodzina Obrabków i złoty diament" autorstwa Andersa Sparringa i Pera Gustavssona, przetłumaczonych przez Agnieszkę Stróżyk.

23.00-23.30 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Aleksandra Tykarska 

Od 14 do 16 lipca w Gdyni odbędzie się doroczny zlot fanów World Music na festiwalu Globaltica. To wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film. O tegorocznych gwiazdach, które przyjadą do Gdyni, o kulisach pracy organizatora festiwalu, o wartości poznawania innych kultur i ludzi w audycji porozmawiamy ze współorganizatorem Globaltiki, dziennikarzem muzycznym Michałem Wieczorkiem. Dla słuchaczy - wejściówki na festiwal. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Duma i uprzedzenie" Jane Austen

Słynna powieść równie słynnej angielskiej pisarki Jane Austen wydana w roku 1813. Wielokrotnie ekranizowana, a jej główne postaci znalazły kontynuacje także we współczesnych romansach, np. w "Dzienniku Bridget Jones", w której to powieści pojawia się szlachetny, choć dumny Darcy, odbicie Darcy'ego z "Dumy i uprzedzenia".

Austen była mistrzynią w kreśleniu charakterów swoich rodaków oraz oddaniu klimatu i realiów Brytanii pierwszej połowy XIX wieku, w której kobiety były całkowicie zależne od mężczyzn i dobrego zamążpójścia, a majątek mógł dziedziczyć tylko mężczyzna, nawet najdalszy i nieznajomy krewny. Znamy to przecież także ze znakomitej powieści "Rozważna i romantyczna" również pióra Jane Austen.

Słuchowisko zostało nagrane w 1994 roku do cyklu prezentowanego w Programie 2 Polskiego Radia "Romanse i nie tylko". W roli Darcy'ego wystąpił Marek Barbasiewicz, Elżbietą Benett była Joanna Sobieska, panią Benett Barbara Horawianka, a panem Benettem - Lech Ordon.

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoita (nagranie z roku 2001).

23.50 - Joseph Conrad "Freja z Siedmiu Wysp", czyta Jan Englert.



logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Piotr Szewc "Miejsce", opr. Iwona Smolka 

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh 

Aleksander Tansman Koncert na orkiestrę, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Renato Rivolta; Ignacy Feliks Dobrzyński Kwartet smyczkowy e-moll op. 7, wyk. Camerata String Quartet. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba 

Beethoven, Halvorsen, Palestrina, Hallendaal, Mendelssohn, Schmitt, Popper, Stenhammar, Lawes, Chopin, C.P.E. Bach. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Konrad Handschuh 

Aleksander Tansman Koncert fortepianowy nr 2, wyk. Marek Drewnowski (fortepian), Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, dyr. Antoni WIt; Mieczysław Karłowicz Epizod na maskaradzie op 14, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit. 

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Roch Siciński

Gościem audycji kompozytor, dyrygent, pedagog - Miłosz Bembinow. W audycji o priorytetach, jakie sobie wyznaczył, w związku z wyborem na nowego szefa ZAiKSu. Wśród planów znalazły się m.in. działania pomocowe dla ukraińskiej kultury oraz temat wynagrodzeń autorskich za utwory wykorzystywane w internecie. Szczegóły po godz. 9.30.

W audycji też zaproszenie na Warsaw Summer Jazz Days.​ O fascynującej historii festiwalu i zaproszonych w tym roku artystach w rozmowie z dyrektorem Warsaw Jazz Days - Mariuszem Adamiakiem. Ponadto - jeszcze przed ogłoszeniem programu - ujawniamy kilka wielkich nazwisk artystów, którzy odwiedzą Warszawę podczas jesiennego Jazz Jamboree. Szczegóły po 8.30 w rozmowie z Andrzejem Zielińskim.

W audycji także: o wystawie "Odszkolnić!" w białostockiej Galerii Arsenał, o Zakopiańskim Festiwalu Literackim oraz wizyta w zamku i skansenie w Dobczycach​. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek 

10.00-11.00 - Michele Mascitti Sonaty triowe, wyk. Ensemble Quentin Le Jeune

11.10-12.00 - "W przestrzeni wyobraźni" / Ludwik van Beethoven Koncert fortepianowy Es-dur WoO 4 ("nr 0"), wyk. Michael Korstick, Orkiestra Symfoniczna ORF, dyr. Konstantin Trinks. 

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / Fryderyk Chopin Pieśni, wyk. Aleksandra Kurzak - sopran, Mariusz Kwiecień - baryton, Nelson Goerner - Pleyel 1848. 

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Seweryna Szmaglewska, opracowanie z nagrań archiwalnych - Małgorzata Szymankiewicz. 

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

85 rocznica śmierci Georga Gershwina. Georg Gershwin Suita "Catfish Row", Wariacje nt. "I got rhythm" wyk. Leszek Możdżer - fortepian, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marc Minkowski; Błękitna rapsodia, Amerykanin w Paryżu - poemat symfoniczny, wyk. Leszek Możdżer - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Marc Minkowski. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Wywiady Dwójki: rozmowa z braćmi Oleś - Andrzej Zieliński

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński 

Hołd dla Tomasza Stańko - Bracia Oleś

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś 

Koncert zespołu Les Meslanges na Festiwalu "Dni Muzyki Dawnej" w Ratyzbonie (Ratyzbona, Kościół Św. Jakuba, 3.06.2022). 

Eustache du Caurroy Te Deum; anon. Statuit ei Dominus testamentum pacis; Charles Guillet Fantaisie (24 Fantaisies à 4 parties disposées selon l'ordre des douze modes); Jehan Titelouze Missa Cantate à 6; Guillaume Bouzignac O mors, ero mors tua; In pace in idipsum; Etienne Moulinié Fulcite me floribus; Jehan Titelouze Canon in diapente (Ave Maris Stella); Guillaume Bouzignac Cantate Domino; Antoine Boësset Domine Salvum fac regem. 

21.30-22.00 - "Rozmowy na lato" / "Strefa literatury" - "Potomni nie są tylko grobami z kamienia" -aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek 

22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski, opr. Elżbieta Łukomska. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Charles Dickens "Klub Pickwicka", czyta Bronisław Pawlik.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi" Michał Grabkowski 

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / synth-pop - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski 

W audycji m.in.:

6:50 Czeka nas koniec lotnictwa cywilnego jakie znamy. W tym roku, w wakacyjne miesiące (z lipca na sierpień) pierwszy raz ograniczane są siatki połączeń, dyrektorzy tanich linii mówią, że dotąd było za tanio, a UE zamierza stawiać na kolej. W tle oczywiście są jeszcze braki personelu na lotniskach oraz strajki. O tym co nas czeka, jaka jest przyszłość bliższa i dalsza lotnictwa  - przyg. A. Ziemiańczyk

8:15 21 tysięcy złotych, za nieodebranego Fiata 126p! Rekompensata - jeśli okaże się książeczkę - nadal jest wypłacana. Co ciekawe, ta rekompensata może być dziedziczona. O zaskakującej rekompensacie i samym kultowym Fiacie 126p! - przyg. J. Niewiarowski

8:20 Światowy Dzień Kebaba. Codziennie, tę zaimportowaną i bardzo zmodyfikowaną w Europie potrawę zjada 5 mln Polaków (za: OBOP). Oznacza, to, że to najpopularniejsze danie jedzone poza domem w naszym kraju. W jaki sposób Kebab dotarł do Polski, czym się różni od tego arabskiego, w jaki sposób potrawa ta podbiła serca Polaków i czy ma jakieś walory, inne niż smakowe? - przyg. M. Fedusio

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gościem Konrad Frysztak z Koalicji Obywatelskiej. 

09.00-10.00 - "Ekonomia w Trójce" -  Sylwia Zadrożna 

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

W audycji o 56 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach (do 9.07.2022) - podsumowanie festiwalu przed ceremonią ogłoszenia laureatów. Ponadto rozmowa z Filipem K. Kasperaszkiem, współautorem scenariusza do filmu "Fucking Bornholm" (w Konkursie Głównym Festiwalu w Karlowych Warach) oraz omówienie premiery tygodnia: "Ennio", biograficznego dokumentu muzycznego o życiu i twórczości Ennio Morricone. W tym - dłuższy wywiad z Giuseppe Tornatore, cenionym włoskim reżyserem, autorem filmu i wieloletnim przyjacielem kompozytora. 

W audycji także spotkanie z Michałem Krzywickim - reżyserem, scenarzystą i aktorem (niedawna premiera - "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę"). 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda 

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Pod hasłem "Śląsk. Wspólna Sprawa!" Biuro Programu "Niepodległa" zachęca do wspólnego świętowania setnej rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Dziesiątki wydarzeń, konferencje naukowe, wystawy i programy edukacyjne w całej Polsce, jak i te organizowane na Śląsku, przypomną kolejne rocznice związane z włączaniem ziem w granice II Rzeczpospolitej po trzech powstaniach śląskich i plebiscycie. Wydarzenia przybliży Wojciech Kirejczyk – dyrektor Biura Programu "Niepodległa".​ 


logo


Czwórka na Ostróda Reggae Festival - rozpoczyna się największe święto sympatyków muzyki reggae - Ostróda Reggae Festival. Jak co roku nie zabraknie tam dziennikarzy radiowej Czwórki – na antenie relacje reporterskie oraz spotkania z uczestnikami wydarzenia. Tegoroczna edycja Ostróda Reggae Festival potrwa do 10 lipca. Uczestnicy zobaczą występy wielu znakomitych wykonawców m.in. Juliana Marleya (syna Boba Marleya) wraz ze swoją grupą The Uprising, Havana Meets Kingston, Bakshish, czy Maleo Reggae Rockers. Nie zabraknie również warsztatów dancehall, bębniarskich, yogi, czy capoeiry.

W piątek 8 lipca od godz. 18.00 do 20.00 z czwórkowego studia plenerowego będzie nadawana specjalna audycja "Będzie Głośno z Ostródy!" prowadzona przez Damiana Sikorskiego. W pierwszej godzinie pojawią się finaliści konkursu Czwórka Reggae Contest, a wśród nich zespoły – The Rebels, Blue Mahoe i Raggabarabanda. To właśnie te trzy grupy zostały wybrane przez jurorów i wystąpią 10 lipca na scenie Red Stage na ostródzkim stadionie by walczyć o zwycięstwo w czwórkowym konkursie. Laureaci zagrają na żywo w czwórkowym studiu. Mogą liczyć także na promocję utworu na playliście Czwórki, występy na trzech festiwalach w przyszłym roku oraz na nagrodę finansową. Po godzinie 19.00 w plenerowym studiu Czwórki zagoszczą organizatorzy Festiwalu.

Relacji z wydarzenia będzie można słuchać przez cały weekend w audycjach Czwórki oraz oglądać w mediach społecznościowych stacji.


09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni 

Gościem audycji - Marta Dębska z Zielonego Biegania. "Kiedy zapisywałam się na bieg w Dolomitach nie przypuszczałam, że mnie wylosują. Gdy mnie wylosowali, nie sądziłam, że wszystko wypali na tyle, by w Alpy dotrzeć. Gdy już dojechałam, nie wyobrażałam sobie, że będę w stanie biegać na wysokości 2300m n.p.m. Po wszystkim, stwierdzam, że to było jedno z najpiękniejszych doświadczeń w moim życiu" – tak Marta Dębska opowiada o starcie na dystansie 80 km na Lavaredo Ultra Trail.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Osiem lokomotyw i 682 wagony. Tak wyglądał najdłuższy pociąg na świecie. Gdzie można było go zobaczyć? Czy jeszcze funkcjonuje? Ile wagonów miał najdłuższy pociąg w Polsce? Sprawdzimy kolejowe rekordy długości składów.

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Marta Zinkiewicz

W audycji raport "Uczniowie wobec zmian klimatu" oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: czy młodzi zbawią planetę przez media społecznościowe? Poza tym - kąpiel w plastiku zamiast w morzu? Badacze alarmują, że około 70 proc. śmieci nad Bałtykiem to właśnie plastik. Na szczęście problem dostrzega polska młodzież, która aktywnie przeciwdziała, realizując tysiące projektów społecznych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Już prawie co piąty projekt dotyczy wyłącznie ekologii. Na przykład projekt Graj w zielone z Warszawy, który w tym roku z sukcesem dotarł do wielu odbiorców.

17.00-18.00 - "Teraz K-pop" - Klaudia Tyszkiewicz

Znacie to uczucie kiedy beat jest tak dobry i niespodziewany, że aż macie ciarki? W K-popie zdarza się to dosyć często, dlatego w tej audycji zrobimy plebiscyt na najlepszy beat drop! Która piosenka wygra? Jedno jest pewne - będzie energicznie i tanecznie!

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Zapraszamy na rozmowy z finalistami konkursu Czwórka Reggae Contest. Wśród nich zespoły – The Rebels, Blue Mahoe i Raggabarabanda. To właśnie te trzy grupy zostały wybrane przez jurorów i wystąpią 10 lipca na scenie Red Stage na ostródzkim stadionie by walczyć o zwycięstwo w czwórkowym konkursie. Po godzinie 19.00 - organizatorzy Festiwalu.


logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W audycji zabłądzimy do jednej z wielu polskich miejscowości - może mieszka w nim któryś z naszych słuchaczy? Przespacerujemy się jego uliczkami. Ciekawe - dokąd nas zaprowadzą? I co powiedzą nam nazwy ulic? Skąd się wzięły: Garncarska, Polna, Krótka i Dworcowa?

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Co i dlaczego mrozimy? Jak możemy utrzymać produkty na dłużej.

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - W audycji o tym, jak przygotować się do rodzinnego rejsu po Chorwacji.

W przypadku większości rejsów już po siedmiu dniach wszyscy na jachcie zostają przyjaciółmi i to na lata! Rodzina pod żaglami spędza morskie lato w Chorwacji, twierdząc, że jest to wspaniałe miejsce dla rodzinnego żeglarstwa i że nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie bezpiecznie mogą żeglować zarówno początkujący jak i doświadczeni żeglarze.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak wspierać dzieci i wzmacniać w nich poczucie, że są ważne. O tym Joanna Bylinka-Stoch - psycholog i psychoterapeutka, pracująca w nurcie psychologii rozwojowej, bazującej na więzi i zabawie. 



. 


14.00 - "Chopin. Uniwersum" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

W drugiej audycji z cyklu - rozpocząwszy tydzień temu spotkania z Państwem od wielkiego wybuchu w Chopinowskim kosmosie, jakim była publikacja jego Wariacji op. 2 - cofniemy się o kilkanaście lat. Jak dorastał Fryderyk, nim dał się poznać światu?

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" -zaprasza Magdalena Sawicka [PREMIERA]

Piąta odsłona cyklu poświęconego Preludiom op. 28 Fryderyka Chopina. Posłuchamy znakomitej interpretacji Vikingura Ólafssona, nazywanego "islandzkim Glennem Gouldem". W drugiej części audycji zajmiemy się Preludium h-moll op. 28 nr 4, które zabrzmi pod palcami Światosława Richtera i Vladimira Horowitza.

21.00 - "Szlakiem Chopina" - zaprasza Piotr Wojciechowski

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Piotr Wojciechowski zaprasza na muzyczne zwiedzanie - Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. W audycji muzyka związana z czasami studenckimi Chopina. Posłuchamy utworów jego mistrza - Józefa Elsnera – oraz, oczywiście, dzieł samego patrona anteny.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Wielkie, sportowe emocje. Trwa "Wimbledon 2022 w Trójce"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 14:10
Relacje, ciekawostki i studio sportowe. Trwa Wimbledon – najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. Program 3 Polskiego Radia śledzi potyczki na kortach trawiastych i zaprasza do wspólnego przeżywania wielkich, sportowych emocji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirt+Ter i dźwiękowe kolaże w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 10:40
- Wymyślam dźwięki, które chciałabym, żeby wyszły z "centrali" modularnej. Wymyślam je, wyobrażam, potykam się i zastanawiam, dlaczego nie wyszło, jak bym chciała. Aczkolwiek na "Miejscówce" – wyszło – mówiła w Dwójce Magda Ter, która wraz z Tomkiem Mirtem zapowiadała najbliższy (9.07) koncert w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostróda Reggae Festival. Wystartowało święto muzyki reggae

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 17:00
- Muzyka reggae w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija - podkreślał szef i pomysłodawca festiwalu Piotr "Piter" Kolaj. Podczas tegorocznej odsłony odbędzie się także tradycyjnie konkurs Czwórka Reggae Contest. Wydarzenia odbywają się pod naszym patronatem.
rozwiń zwiń