Polskie Radio

Kierownik literacka Teatru Polskiego Radia ze Złotym Krzyżem Zasługi

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 12:00
Marta Rebzda, kierownik literacka Teatru Polskiego Radia otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenie jest nadawane osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
Kierownik literacka Teatru Polskiego Radia Marta Rebzda. To podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w Zamościu Dwa Teatry 2022.
Kierownik literacka Teatru Polskiego Radia Marta Rebzda. To podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w Zamościu "Dwa Teatry 2022". Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Marta Rebzda odebrała z rąk Wojewody Mazowieckiego, Pana Konstantego Radziwiłła, Złoty Krzyż Zasługi za swoją działalność, która ma na celu dokumentowanie i upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski, czyli za reportaże radiowe oraz scenariusze słuchowisk, które są realizowane w Teatrze Polskiego Radia i emitowane na antenie radiowej Jedynki. Nagrodzona doceniła w tym wyróżnieniu rolę Polskiego Radia - Bardzo się z tego wyróżnienia cieszę. Nie byłoby go, gdyby nie możliwości, które stwarza mi Polskie Radio - mówiła kierowniczka literacka Teatru Polskiego Radia po odebraniu odznaczenia. 

Marta Rebzda jest autorką wielu słuchowisk, których realizacje zaowocowały licznymi nagrodami. W tym roku słuchowisko "Pozwól, że ci opowiem" zdobyło pierwsze miejsce na UK International Audio Drama Festiwal 2022 oraz znalazło się w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody Prix Europa 2022. Z kolei podczas Festiwalu "Dwa Teatry -  Zamość 2022" autorce przyznano nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Dobro wraca podwójnie". W 2021 roku zostało ono nagrodzone przez Instytut Pamięci Narodowej nagrodą specjalną w konkursie "Audycja Historyczna Roku". W 2022 roku uhonorowane zostało również Jej słuchowisko "Ktoś na panią czeka", które otrzymało Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii Radio. Z kolei za słuchowisko „Żaba", Marta Rebzda otrzymała nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz słuchowiska na festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2018" i taką samą nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz słuchowiska za utwór "Popsute" na festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2021". Nagrodzona jest także współautorką powieści radiowej "Matysiakowie".

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wręczył 21 odznaczeń państwowych i resortowych: dwa Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, cztery Złote Krzyże Zasługi, jedenaście Brązowych Krzyży Zasługi, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Uroczystość odbyła się w piątek, 30 września br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. 

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Teatr Polskiego Radia z wyróżnieniem IPN za najlepszą audycję historyczną.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 08:00
W konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na najlepszą Audycję Historyczną Roku - wśród wyróżnionych produkcji doceniono audycję "Dobro wraca podwójnie" i jej twórców: Martę Rebzdę i Waldemara Modestowicza z Teatru Polskiego Radia. Laureatów nagrodzono w siedzibie białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pozwól, że ci opowiem". Słuchowisko Teatru Polskiego Radia z pierwszą nagrodą na festiwalu w Canterbury

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 15:40
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że ci opowiem" Marty Rebzdy zdobyło pierwszą nagrodę na tegorocznym festiwalu UK International Audio Drama Festiwal w Canterbury. Autorka opowiada w nim o kolejnych etapach choroby Alzheimera swojej mamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko Polskiego Radia z prestiżową nagrodą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 13:40
Słuchowisko "Pozwól, że Ci opowiem" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło pierwsze miejsce na UK International Audio Drama Festival 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko "Ktoś na panią czeka" nagrodzone! [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:02
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Ktoś na panią czeka" otrzymało Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii Radio. Nagrodzona produkcja to słuchowisko dokumentalne z głosami Geni i Henryka Manorów. Nagrodę odebrała Marta Rebzda z Teatru Polskiego Radia i Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowiska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

STT: "Ciało moje". Słuchowisko nagrodzone na "Dwóch Teatrach"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 19:00
Na Scenie Teatralnej Trójki kontynuujemy wakacyjny przegląd najlepszych słuchowisk sezonu 2021/22. "Ciało moje" Marka Pruchniewskiego, w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza, otrzymało dwie nagrody na XXI Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Rebzda: kiedy historie wracają, to znak, że muszę je radiowo opowiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 10:00
Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, jest autorką wielu słuchowisk, których realizacje zaowocowały licznymi nagrodami. W tym roku słuchowisko "Pozwól, że ci opowiem" zdobyło pierwsze miejsce na UK International Audio Drama Festival 2022, a jury Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przyznało autorce nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Dobro wraca podwójnie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia nominowane do Prix Europa 2022 [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 10:35
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że Ci opowiem" znalazło się w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody Prix Europa 2022. Autorka Marta Rebzda opowiada w nim o kolejnych etapach choroby Alzheimera swojej mamy. Słuchowisko wyreżyserował Waldemar Modestowicz. 
rozwiń zwiń