Polskie Radio

NaVi "Wszystkiemu wbrew". Nowa płyta Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 06:00
Oto zapowiadana od kilku miesięcy kolejnymi utworami nowa płyta zespołu NaVi, którą lider grupy, Paweł Poszytek świętuje przy udziale wyjątkowych gości rocznicę trzydziestu lat pracy w studiu i na scenie.
NaVi  Guests Wszystkiemu wbrew
NaVi & Guests "Wszystkiemu wbrew"Foto: mat.prasowe

Wreszcie jest!

Krążek "Wszystkiemu wbrew" jest piątą w karierze i czwartą wydawaną przy współudziale Polskiego Radia płytą zespołu NaVi. Czas biegnie szybko i jubilat – Paweł Poszytek, lider i gitarzysta grupy – z zaskoczeniem zdał sobie w pewnej chwili sprawę, że w tym roku mija trzydzieści lat od kiedy po raz pierwszy zaistniał na zawodowej scenie z zespołem RADIO 24.

By swój jubileusz świętować możliwie najbardziej godnie, Poszytek poprosił o udział w nagraniu najnowszej płyty swego obecnego składu czworo wokalistów, którzy w różnych momentach istnienia NaVi spełniali się przy mikrofonie zespołu, czy to w studiu, czy na koncertach. Wszyscy łatwo zgodzili się uhonorować jubileusz lidera i tak powstał zestaw dziesięciu utworów, skomponowanych i napisanych przede wszystkim przez Pawła Poszytka i perkusistę NaViPrzemka Kuczyńskiego.

W kolejnych piosenkach słyszymy obecną wokalistkę NaViAnnę Rosochacką, która wykonuje tytułowy utwór płyty: "Wszystkiemu wbrew" i jeszcze dwie inne piosenki oraz śpiewających po dwa razy Grzegorza Wilka i Sonię Stochmiałek, aż wreszcie w zamykającej płytę piosence "Statki", której premiera towarzyszy pojawieniu się krążka w przestrzeni cyfrowej i tradycyjnych sklepach, słyszymy Anię Szarmach

Navi "Wszystkiemu wbrew". Okładka płyty Navi "Wszystkiemu wbrew". Okładka płyty

"Statki" to kompozycja grającego w pierwszym okresie istnienia zespołu gitarzysty Andrzeja Olewińskiego. Ten znakomicie wykształcony i ceniony nawet w środowisku klasycznym muzyk wielokrotnie grywał na gitarze akustycznej podczas koncertów NaVi, jako rodzaj przerywnika, melodię teraz wykorzystaną w piosence. Po latach Paweł Poszytek "zobaczył" tekst inspirowany tą melodią, błyskawicznie go zapisał i okazało się, że niemal bez poprawek muzyka i słowa do siebie idealnie pasują.

Poproszonej o zaśpiewanie tego utworu Ani Szarmach piosenka spodobała się na tyle, że sama zadbała o wszelkie pomysły aranżacyjne i brzmieniowe wokali (włączając w to wykonywane także przez nią chórki).

Jak to zwykle przy jubileuszach bywa, płyta pokazuje, jak szerokim  wachlarzem możliwości dysponuje grupa NaVi. Od bardzo charakterystycznej w stylu dla tego zespołu piosenki tytułowej, w której Poszytek bawi się brzmieniami swoich gitar, po zupełnie zaskakujący lekki utwór na lato "Zawsze ty", którym zespół rozpoczął promocję krążka w lipcu.

Źródło: YouTube / Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Co istotne, w każdym utworze, pojawia się charakterystyczny dla całej twórczości NaVi ślad – emocje zawarte w kolejnych tekstach. Stąd może wśród osób śpiewających, kojarzonych z NaVi, dominują panie, którym mierzenie się z emocjami zwykle przychodzi na scenie łatwiej, niż panom.

Lista utworów: 

1.      Wszystkiemu wbrew - wokal: Anna Rosochacka

2.      It’s better - wokal: Sonia Stochmiałek

3.      Introspekcje - wokal: Anna Rosochacka

4.      Zawsze ty - wokal: Sonia Stochmiałek

5.      Biegnij - wokal: Grzegorz Wilk

6.      Życia żart - wokal: Grzegorz Wilk

7.      Noc - wokal: Anna Rosochacka

8.      Lustro - wokal: Anna Rosochacka

9.      Tysiące - wokal: Sonia Stochmiałek

10.    Statki - wokal: Ania Szarmach

Mat. prasowe / id

Czytaj także

NaVi i Grzegorz Wilk. Premiera czwartego albumu zespołu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:22
W "Muzycznej Jedynce" dniu premiery czwartej płyty zespołu NaVi - pierwszej z Grzegorzem Wilkiem w roli głównego wokalisty - posłuchaliśmy premierowo muzyki z tego albumu (zatytułowanego "4") oraz porozmawialiśmy z liderami grupy: Pawłem Poszytkiem i Grzegorzem Wilkiem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

NaVi i Grzegorz Wilk ze wspólnym projektem. "Trochę rocka nie zaszkodzi w tym plastikowym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:45
- W zespole NaVi charakterystyczne jest to, że mało się tutaj gada, a robi dużo, czyli po prostu gra się. Dlatego też ta współpraca została szybko nawiązana - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wilk, który wspólnie z NaVi nagrał płytę zatytułowaną "4". W jaki sposób muzycy połączyli siły?
rozwiń zwiń
Czytaj także

NaVi z nowym singlem "Zawsze ty". Prapremiera w "Muzycznej Jedynce"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 23:59
Nowy utwór zespołu NaVi pt. "Zawsze ty" jest pierwszym singlem zapowiadającym nową płytę formacji. - Teraz wypuszczamy pierwszy singiel, a płyta ukaże się we wrześniu - mówi na antenie Jedynki Paweł Poszytek, leader NaVi. Singiel wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy, trzeci już singiel zespołu NaVi ma męską twarz!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 13:45
Po bardzo dobrym przyjęciu dwóch pierwszych utworów z zapowiadanej na jesień płyty, lider zespołu Paweł Poszytek proponuje kolejny singiel, tym razem z udziałem Grzegorza Wilka.
rozwiń zwiń