Polskie Radio

Święto Niepodległości w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 18:00
Polskie Radio zaprasza na specjalne audycje oraz relacje związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 12.00 we wszystkich programach Polskiego Radia zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. W związku z tym wyjątkowym świętem, Polskie Radio Chopin po raz drugi organizuje Maraton Chopinowski. To piękny sposób na uczczenie także szóstych urodzin Polskiego Radia Chopin. Już od 10 listopada od godz. 19.00 zapraszamy na 26 godzin muzyki Chopina na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Święto Niepodległości w Polskim Radiu
Święto Niepodległości w Polskim RadiuFoto: Polskie Radio
  • Narodowe Święto Niepodległości w Polsce obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
  • Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku, a przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

.

10 listopada - czwartek

Świętowanie rozpoczęliśmy w czwartek (10 listopada). W audycji "Cztery pory roku" (9.00 - 12.00) rozmawialiśmy z Marcinem Gmysem, dyrektorem Polskiego Radia Chopin. Tematem  II edycja Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości. To 26 godzin muzyki Chopina na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpi ponad pięćdziesięcioro pianistów. 

W "Eurece" (19.30) opowiedzieliśmy o 100-leciu Radiostacji Babice. Budowa wieży Radiostacji była efektem największego kontraktu polsko-amerykańskiego II Rzeczpospolitej oraz największą inwestycją radiokomunikacyjną w przedwojennej Europie. 10 listopada 2023 roku została otwarta wystawa poświęcona Radiostacji. Następnie zaprosiliśmy na "Audycję specjalną" (20.00 - 21.00) poświęconą II Maratonowi Chopinowskiemu Polskiego Radia w Święto Niepodległości. 

11 listopada - piątek

Rozpoczęliśmy od specjalnego wydania audycji "Wolna sobota z Jedynką" (6.00 - 9.00). Kolejnym punktem była "Audycja specjalna" (9.00 - 10.00), w której zastanawialiśmy się, czym współcześnie jest patriotyzm. Jak wygląda upamiętnianie historii i dziedzictwa naszych przodków, dla których troska o ojczyznę była jedną z największych wartości? Co dziś zostaje z przeżywania słów "Bóg, Honor, Ojczyzna"? 

Co współcześnie jest wyrazem miłości do Polski i jak mówią o niej nie tylko historycy, ale i młode pokolenie? Co nam daje patriotyzm? Gośćmi audycji byli m.in. bp polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Od godz. 10 transmitowaliśmy mszę św. ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W audycji "W samo południe" (11.00 - 13.00) relacjonowaliśmy oficjalne uroczystości Święta Niepodległości. Naszymi gośćmi byli: Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, dr Adam Buława z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz prof. Arkadiusz Jabłoński. O godz. 12.00, w ramach akcji "Niepodległa do hymnu", na antenie wyemitowaliśmy pełną wersję Mazurka Dąbrowskiego. 

Od godz. 17.05 zaprosiliśmy na retransmisję Gali BohaterON. W Audycji specjalnej (20.00 - 21.00) powrócimy do tematu II Maratonu Chopinowskiego. O godz. 21.05 wyemitujemy z kolei słuchowisko Wiesława Dąbrowskiego "Nie zginie Polska, nie zginie", poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego i Heleny Modrzejewskiej. 

.

Sobota, 11.11 

12.00 - "Niepodległa: do hymnu!" a zaraz potem w audycji "Scena klasyki" - słuchowisko "Wyzwolenie" cz. I. 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Początki Polskiego Radia a niepodległość - audycja Katarzyny Hagmajer-Kwiatek i Jakuba Jamrozka, wydawca - Elżbieta Szymkowska. 

19.00 - Słuchowisko "Wyzwolenie" cz. II

od godziny 20 - "Opera pod gwiazdami" - Ignacy Feliks Dobrzyński Monbar czyli Flibustierowie op. 30 (Warszawa, 19.09.2010). 

Sprawdź także: 

.

Sobota, 11.11 

10.05-13.00 - "Trzy strony dźwięku" prowadzi Tomasz Miara - w audycji relacje Krzysztofa Łoniewskiego z Biegu Niepodległości. 

12.00 – emisja "Mazurka Dąbrowskiego" 

13.05-15.00 - "Świat do trzeciej" – prow. Piotr Łodej - w audycji sylwetki Polaków, którzy osiągnęli sukces oraz o tym, jak inne kraje obchodzą Dzień Niepodległości. 

16.05-19.00 – "Trzymaj z Trójką" – łączenia z rozgłośniami Polskiego Radia i relacje z obchodów Święta Niepodległości w różnych miejscach kraju, w tym także obchodów oryginalnych i nietypowych.  

Niedziela, 12.11 

22.05-23.00 – "Scena teatralna Trójki" – Barbara Marcinik, wyd. Wojciech Dorosz –

W audycji sztuka "Pierścionek z tabliczką. Rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej" Tomasza Zacharewicza. W roli głównej – Ewa Wiśniewska. W obsadzie także m.in. Marta Lipińska i Michalina Łabacz. 

 

Przez cały dzień Czwórka prezentuje polską muzykę, również w audycjach autorskich. Z kolei o godzinie 12 antena włącza się w akcję "Do hymnu!" z emisją "Mazurka Dąbrowskiego". 

09.00-10.00 - "Pasjonauci" - w dniu upamiętniającym historyczne wydarzenie - nie zabrakło historii. Tych osobistych, ale również wpisanych w szerszy dziejowy kontekst, i tych, które stają się nośnikiem wartości i idei, czytelnych bez względu na miejsce na świecie. O pierwszych opowiadała Marta Buko, kierowniczka Archiwum Historii Mówionej. O drugich – Magda Lena Górska, z grupy Studnia O.

O rekonstrukcji strojów historycznych mówiła Maria Molenda z Fundacji Nomina Rosae.

12.00-15.00 -"Kto pytał?" / Polska jest piękna! - pyszna mapa Polski  (podcast)

Paweł Ochman, znany jako Weganon, właśnie zakończył kulinarną podróż dookoła Polski i opisał ją w książce "Roślinna kuchnia regionalna". W rozmowie z Kariną Terzoni opowie o historii warzywnych pasztetów, past do pieczywa i pierogów. Zapraszamy na najlepsze kanapki do Cieszyna, fujarki pastusze - na Podkarpacie, ruchańce - na Kujawy czy po bomby legnickie na Dolny Śląsk. Rozmowa jest inspiracją do kulinarnych eksperymentów w domu oraz podróżowania po Polsce.

Polska dzika i nieodkryta (podcast)

W górach, nad morzem, przy uczęszczanej drodze,  w puszczy i na pustyni - bliskich spotkań z dziką naturą doświadczymy w Polsce. W miejsca nieznane, nieodkryte i nieoczywiste zaprasza nas Magdalena Dziadosz autorka książki "Dzika Polska".

15-18 - "Czwórka do kwadratu" / Rejs Niepodległości

313 dni podróży, 23 porty na pięciu kontynentach i ponad 36 tysięcy mil morskich - to najdłuższy rejs "Daru Młodzieży" - Rejs Niepodległości. W latach 2018-2019 "Dar Młodzieży" płynął dookoła świata, a relację z rejsu na wielkim żaglowcu napisał w formie dziennika pierwszy oficer Tomasz Maracewicz. O przygodach, nieprzewidywanych zdarzeniach, codziennym życiu na wielkim żaglowcu i historycznych okolicznościach wyprawy, z autorem książki "Rejs niepodległości. Dziennik podróży "Darem Młodzieży" wokół globu 2018-2019" porozmawia Marta Hoppe.

Relacje Piotra Kiliana ze zdobywania Góry Kościuszki w Australii - wyprawa narodowa finalisty plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2023" pod patronatem Czwórki.

18-19 - "Czwórka na mikrofonie" 

Rosa Vertov, Żurawie i Bastarda Trio - przypomnimy wywiady  Adama Smolarka z tymi młodymi polskimi artystami.

Ponadto - "Sportowy weekend" i "Sportowe podsumowanie dnia" z informacjami o 33. Biegu Niepodległości oraz o innych aktywnościach sportowych związanych z tym dniem.  

.

Po ubiegłorocznym sukcesie Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości, który zgromadził rekordowo dużo słuchaczy Polskiego Radia Chopin, także w tym roku Polskie Radio postanowiło zorganizować to wyjątkowe wydarzenie. 

Maraton_Chopinowski_Polskiego_Radia_500x150.png 

Z okazji Święta Niepodległości oraz szóstych urodzin Polskiego Radia Chopin na słuchaczy czeka 26 godzin muzyki Chopina na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpi ponad pięćdziesięcioro pianistów. Początek 10 listopada o godz. 19.00.

logo

11 listopada w Polskim Radiu 24 dominuje tematyka związana z obchodami Święta Niepodległości. Na antenie transmisje  najważniejszych uroczystości państwowych oraz relacje reporterskie. Odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także bezpieczeństwo i rozwój Sił Zbrojnych RP to tematy wszystkich audycji publicystycznych, w których gośćmi są eksperci ds. obronności, wojskowi oraz politycy zajmujący się wojskiem i bezpieczeństwem.

logo

Na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy relacje z obchodów w programie polonijnym, jak również w językach obcych. Na antenie będzie można usłyszeć m.in.: audycję historyczną „Polska droga do niepodległości” z wykorzystaniem nagrań archiwalnych.

logo

W Polskim Radiu Dzieciom w audycji „Rodzinny W-F” (godz. 10.00) przedstawione zostały historie o najlepszych sportowcach II RP, a od godz. 11.00 posłuchaliśmy archiwalnych fragmenty koncertów „Oczami Dziecka – Niepodległość”.  Z kolei w audycji „Dawno, dawno temu” (godz. 15.00) najmłodsi słuchacze będą mogli usłyszeć o tradycji niepodległościowej naszego kraju, a także przypomnieć sobie sylwetkę Józefa Piłsudskiego.


oprac. rk.

Czytaj także

Maraton Chopinowski Polskiego Radia. Za nami ponad 27 godzin z muzyką Chopina [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 22:50
Po ubiegłorocznym sukcesie Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości, także w tym roku Polskie Radio postanowiło zorganizować to wyjątkowe wydarzenie. Z okazji Święta Niepodległości oraz 6. urodzin Polskiego Radia Chopin na żywo w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przez ponad 27 godzin wystąpiło blisko sześćdziesięcioro pianistów. Wstęp na wydarzenie był wolny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Niepodległości w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 11:00
W sobotę (11 listopada) obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, które zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918). W związku z tym dniem radiowa Jedynka przygotowała wiele ciekawych audycji i materiałów historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Niepodległości w Trójce. Świętujemy 11 listopada w Polsce i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 22:23
11 listopada to dzień, w którym Polska świętuje odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. W tym radosnym dniu Trójka była w wielu miejscach naszego kraju, by towarzyszyć uroczystościom. Jednak nie tylko Polacy tego dnia świętują odzyskanie niepodległości – i o tym także mówiliśmy. Temat odzyskania niepodległości towarzyszył nam w Programie 3 Polskiego Radia także w niedzielę, 12 listopada.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Niepodległości w Czwórce: polska muzyka i wyprawa na Górę Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 22:00
11 listopada - przez cały dzień - będziemy prezentować polską muzykę, również w audycjach autorskich. O godz. 12.00 Czwórka włączy się w akcję "Do hymnu!".
rozwiń zwiń