jedynka

Rabka-Zdrój

polskieradio.pl
Izabella Mazurek 12.06.2013
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy, foto: mat. promocyjne miasta

Rabka-Zdrój znajduje się w malowniczej kotlinie, którą tworzą wpadające do rzeki Raby potoki Poniczanka i Słonka.

Rabka-Zdrój położona jest w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, u zbiegu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych z Krakowa do Zakopanego i z Bielska-Białej do Nowego Sącza. Znajduje się w malowniczej kotlinie, którą tworzą wpadające do rzeki Raby potoki Poniczanka i Słonka.

Rabka-Zdrój znana jest przede wszystkim ze swoich bogactw naturalnych, którymi są solanki, wykorzystywane w kuracjach pitnych, kąpielowych i wziewnych. W Parku Zdrojowym, w pobliżu źródła "Helena”, funkcjonuje Pijalnia Wód Mineralnych oraz jedyna w Małopolsce Tężnia Solankowa.

Sercem uzdrowiska jest zrewitalizowany w ostatnich latach Park Zdrojowy, który został podzielony na dwie części: strefę słońca i cienia. Strefa słońca pełni funkcję reprezentacyjno-wypoczynkową, natomiast strefa cienia ma charakter spacerowo-refleksyjny i nawiązuje do atmosfery parków angielskich. Park jest doskonałym miejscem relaksu zarówno dla kuracjuszy i turystów, jak i mieszkańców Gminy. Przez cały rok zaprasza on spacerowiczów, gdyż wiosną i latem jest oazą zieleni, jesienią cieszy oko bajecznymi barwami liści, a zimą – przysypany białym puchem tworzy baśniowy krajobraz. Prócz pięknej przyrody park oferuje odwiedzającym zespół urządzeń sportowych na ścieżce zdrowia, korty tenisowe oraz place zabaw dla dzieci.

Obok głównej funkcji uzdrowiskowej, w Rabce szczególnie szybko rozwija się turystyka. Atrakcyjne położenie u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, sprawia że jest to doskonały punkt wypadowy w góry, dlatego też bierze tu początek wiele szlaków turystycznych. Na najmłodszych, i tych troszkę większych, czekają w Rabce-Zdroju liczne atrakcje. Zaprasza Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland z Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Domem Rekordów i Osobliwości.

Ponadto dzieci koniecznie powinny odwiedzić Teatr Lalek „Rabcio”, który zaprasza najmłodszych na pełne śmiechu przedstawienia. W okresie wakacyjnym w Rabczańskim Amfiteatrze od poniedziałku do piątku prowadzone będą bezpłatne warsztaty taneczne pn. „Taneczne wakacje w Rabce-Zdroju”, skierowane do osób w każdym wieku. Prócz tego w lipcu i sierpniu w każdy weekend w Parku Zdrojowym na placu „Pod Grzybkiem” od kilku lat odbywają się tzw. „Wieczorki Taneczne”, które cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów i kuracjuszy.

W bieżącym roku rusza również projekt "Budowa Skateparku i Trialparku w Rabce-Zdroju, jako element rozbudowy ponadregionalnej oferty turystyczno-rekreacyjnej Uzdrowiska”. Przedsięwzięcie to zostanie dofinansowane ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Kompleks powstanie na terenach rekreacyjnych we wschodniej części zrewitalizowanego Parku Zdrojowego.

Rabka-Zdrój przyciąga również zimą, kiedy przyroda zasypia i pokrywa się śniegiem, miejscowość przeistacza się w narciarski kurort. Na miłośników białego szaleństwa czekają stoki do narciarstwa zjazdowego oraz trasy do narciarstwa biegowego, a w centrum miasta zimową porą funkcjonuje lodowisko. Kolejną atrakcją Rabki jest folklor i góralskie tradycje. W gminie działa kilka zespołów regionalnych, których repertuar obejmuje taniec, śpiew i muzykę góralską.

Niezaprzeczalnie do osławionych atrakcji miasta należą warsztaty garncarstwa, rzeźbiarstwa, bibułkarstwa i malowania na szkle. Interesującą ekspozycję można zobaczyć w rabczańskim Muzeum im. W. Orkana, a także w licznych galeriach sztuki ludowej.

  • Zobacz więcej na temat: