jedynka

Lato z Radiem: historia Lady Pank zaczęła się dzięki Izabeli Trojanowskiej

Jedynka
Piotr Grabka 05.07.2013
Lady Pank
Lady Pank, foto: PAP/Wojciech Frelek

- Ten zespół nie powstał w taki sposób, jak zwykle to wygląda, że zbiera się kilku kumpli ze szkoły. To był zespół trochę składany, stworzony przez ludzi z zupełnie różnych miast. Trzon stanowiliśmy Janek i ja. Potem doszedł Janusz - mówił w Jedynce Andrzej Mogielnicki, współzałożyciel Lady Pank.

Motorem napędowym działalności Lady Pank byli Andrzej Mogielnicki i Jan Borysewicz. Pierwszy pisał teksty, drugi komponował muzykę. Pierwszymi owocami tego duetu stały się cztery piosenki ("Vademecum skauta", "Minus 10 stopni w Rio", "Mała Lady Pank", "Mniej niż zero") nagrane na początku lat 80. ubiegłego wieku w Krakowie podczas sesji nagraniowej... Izabeli Trojanowskiej.

Lato z Radiem: zapraszamy na koncerty Lady Pank do Turku i Kalisza >>>

- Byłem producentem jej płyty, a Janek aranżował wszystkie gitary. Wytwórnia dała nam dwa tygodnie na nagranie całego materiału. Byliśmy na tyle sprawni, żeśmy się przez tydzień z tym uporali. Dzięki temu mieliśmy jakieś 5 dni studia wyłącznie dla siebie - wspominał w pierwszym odcinku cyklu "Tydzień z Gwiazdą" Andrzej Mogielnicki.

Zobacz wideo z koncertów Dody, Myslovitz, Hamak Band i Ryszarda Rynkowskiego >>>

To właśnie wtedy powstała nazwa zespołu. - Umówiliśmy się z Andrzejem, że nazwa będzie pochodziła z pierwszego tekstu, który napisze. Napisał "Mała Lady Pank", ale to było dla nas za długie, więc skróciliśmy do samego Lady Pank - wyjaśnił Jan Borysewicz.

Lato z Radiem 2013 - zobacz gdzie gramy >>>

Jednak cztery piosenki w repertuarze to za mało. Trzeba było wypełnić 50 minut koncertu. Zaczęły więc powstawać nowe utwory, które zespół w początkowej fazie działalności wykonywał podczas występów w prowincjonalnych domach kultury i więzieniach.

"Tydzień z Gwiazdą": Maryla Rodowicz i Ania Wyszkoni >>>

Ale to już historia na zupełnie inną opowieść...

Materiał przygotowała Anita Karwacka.

Na kolejne odsłony cyklu "Tydzień z Gwiazdą" zapraszamy do audycji "Lato z Radiem" po godz. 11.00 do piątku 12 lipca. A już w najbliższy weekend Lady Pank będzie gwiazdą koncertów Lata z Radiem w Turku i Kaliszu.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

pg