Polskie Radio Dzieciom

"Królowa Śniegu" premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 10:19
Królowa Śniegu to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Bohaterka pokonuje kolejne kręgi wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że przebyła drogę nie tylkob do przodu, ale również w głąb siebie, że stała się dojrzałą kobietą. Przekonuje się, iż warunkiem wolności, jest wierność sobie oraz miłość.
Królowa Śniegu premiera w Teatrze Andersena w Lublinie 27.05.2023.
"Królowa Śniegu" premiera w Teatrze Andersena w Lublinie 27.05.2023. Foto: mat. pras.

Królowa Śniegu nie jest tylko opowieścią o dojrzewaniu. W losach Kaja ukazany zostaje mechanizm uwodzenia człowieka, olśniewania go, emocjonalnej manipulacji. Królowa ma władzę nad chłopcem opartą na rozbudzonej w nim fascynacji iluzoryczną doskonałością. Czy istnieje naprawdę? Zły troll z kolei, do którego odniesień można szukać również współcześnie, konstruuje krzywe zwierciadło, które zniekształca wszystko co jest ładne, a co brzydkie, zohydza jeszcze bardziej. Ch. Andersen pisał tę baśń w niespokojnych czasach, stąd zapewne tyle w niej niepewności i lęku przed złem, tak bardzo rezonujących w naszej trudnej i niepokojącej rzeczywistości. 

Posłuchaj
16:53 [DAB]Dzieciom (PCM) 24 maj 2023 08_06_07.mp3 W cyklu "Teatralna środa" zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Panią Joanną Rzączyńską autorką tekstów i piosenek do premierowego spektaklu "Królowa Śniegu" w Teatrze Andersena w Lublinie. Teatralna środa_24.05.2023

W spektaklu Królowa Śniegu zapraszamy nie tylko do towarzyszenia Gerdzie w podróży z raju dzieciństwa w dorosłość, ale też wierzymy, że jej historia stanie się pretekstem do tego, żeby zajrzeć w głąb siebie.

KRÓLOWA ŚNIEGU - spektakl na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 8 lat, młodzieży i dorosłych 

TWÓRCY I REALIZATORZY
Reżyseria: Krzysztof Rzączyński
Adaptacja i teksty piosenek: Joanna Rzączyńska
Scenografia, kostiumy i projekty lalek: Marta Kuliga
Muzyka: Michał Kowalski
Choreografia: Katarzyna Gorczyca
Przygotowanie wokalne: Izabela Urban
Reżyseria światła: Paulina Góral-Stykowska
Projekcje video: Stanisław Zaleski
Wykonanie lalek stolikowych: Cezary Sielicki
Kierownik Pracowni Plastycznej: Piotr Kloc
Asystent reżysera, konsultant scen lalkowych: Łukasz Staniewski
Asystentka scenografki: Nataliia Bak
Kierownik produkcji, inspicjent: Arkadiusz Sławek
Realizatorzy światła i multimediów: Andrzej Brzyski, Paweł Ciołek, Michał Kupczyński
Realizatorzy dźwięku: Kamil Błaszczak, Tomasz Nowakowski
Montażyści: Marcin Drozd, Sławomir Całka
Kierowniczka techniczna: Angelika Karczmarz
Grafika: Kamil R. Filipowski
Zdjęcia: Tomasz Tylus

OBSADA
Gerda - Gabriela Jaskuła
Kaj - Łukasz Staniewski
Babcia, Kobieta z Kwiatami, Stara Laponka - Roma Drozdówna
Królowa Śniegu - Natalia Sacharczuk
Lilia, Księżniczka, Leśna Gołębica - Kinga Matusiak-Lasecka
Powój, Stara Rozbójniczka - Jacek Dragun
Hiacynt, Książę, Rozbójnik 1 - Kacper Kubiec
Kaczeniec, Mała Rozbójniczka - Yaroslava Yevdokymenko
Narcyz, Narzeczona Wrona, Rozbójnik -  Bartosz Siwek
Róża, Leśna Gołębica, Finka - Matylda Matuszak
Wrona, Rozbójnik 3 - Adam Organista
Renifer - Daniel Lasecki

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu". Posłuchaj audycji PRD

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 23:02
Już niebawem w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach zagoszczą dzieła Józefa Wilkonia - wybitnego polskiego artysty, przedstawiciela tzw. polskiej szkoły ilustracji, a także rzeźbiarza – którego twórczość zdominowały właśnie przedstawienia zwierząt. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom o wystawie opowiedziała jej kuratorka, Bogumiła Wiśniewska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ja, Bałwan" - premiera w Teatrze Groteska

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 11:31
Marchewka i Bałwan – dwóch bohaterów. Dwa biegunowo różne charaktery. Nie dość, że różni ich wszystko – to jeszcze każdy chce czego innego. W tę jedną noc, może ostatnią? Kiedy przecięły się ich życiowe drogi... W sobotę 11 marca odbędzie się premiera spektaklu "Ja, Bałwan" w krakowskim Teatrze Groteska. Spektakl powstał na podstawie książki Maliny Prześlugi. Reżyserii podjęła się Ewa Piotrowska. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym najnowszy spektakl krakowskiego Teatru Groteska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tymoteusz Rymcimci" wraca na scenę Teatru Lalka

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 14:31
Na scenę naszego Teatru Lalka wraca "Tymoteusz Rymcimci", ulubiony przez wiele pokoleń polskich dzieci. "To bajka o tym, że warto mieć przyjaciela, o którego należy za wszelką cenę walczyć. Przypomina nam również o tym, że nie należy nikogo oceniać po wyglądzie, uczy, że przyjaźń i miłość są najważniejsze i bez nich tak naprawdę jest nam w życiu bardzo smutno" – pisała Magdalena Kuc w swojej recenzji. Spektakl w Teatrze Lalka już w najbliższy weekend 29 i 30 kwietnia! Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń