Polskie Radio Dzieciom

"Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu". Posłuchaj audycji PRD

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 23:02
Już niebawem w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach zagoszczą dzieła Józefa Wilkonia - wybitnego polskiego artysty, przedstawiciela tzw. polskiej szkoły ilustracji, a także rzeźbiarza – którego twórczość zdominowały właśnie przedstawienia zwierząt. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom o wystawie opowiedziała jej kuratorka, Bogumiła Wiśniewska. 
Rzeźba w plenerze. Wystawa Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu, 11 czerwca  5 września 2021
Rzeźba w plenerze. Wystawa „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu", 11 czerwca – 5 września 2021Foto: Jeremi Dobrzański, Dział Dokumentacji Wizualnej, ZKnW

Posłuchaj
06:10 9.06. Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom. Rozmowa z kuratorką wystawy "Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu"_9.06.2021.

Wystawa "Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu" zaprezentowana będzie w trzech znaczących lokalizacjach. Pierwszym i najważniejszym miejscem są ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu, drugim ogrody zamku Pieskowa Skała, kolejnym – Dwór w Stryszowie. Łącznie na ekspozycji zgromadzono 52 rzeźby i 42 prace na papierze.

Zobacz wybrane prace: 

Rzeźba w plenerze. Wystawa „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu" Rzeźba w plenerze. Wystawa „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu"

Rzeźba w plenerze. Wystawa „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu" Rzeźba w plenerze. Wystawa „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu"

"Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu" to wystawa monograficzna prezentująca różnorodną twórczość Józefa Wilkonia. Znany na całym świecie artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach.

Ekspozycja rzeźb w plenerze jest odniesieniem do twórczości Józefa Wilkonia, w której natura odgrywa znaczącą rolę, a także do jego biografii. Wystawa zachęca do odkrycia regionalnego dziedzictwa kulturalnego i miłego spędzenia czasu w otoczeniu dzieł sztuki i przyrody.

Wystawa jest adresowana szczególnie do rodzin z dziećmi i ma m.in. uczyć najmłodszych obcowania ze sztuką. Dla odwiedzających została przygotowana ścieżka edukacyjna, która umożliwi aktywne zwiedzanie ekspozycji, będąc jednocześnie wyjątkowym przewodnikiem po wystawie.

Prezentowana w trzech lokalizacjach ekspozycja jest zaproszeniem do poznawania sztuki i odkrywania dóbr kultury. Aby to umożliwić, przygotowano karnet obejmujący trzy miejsca eksponowania wystawy z pytaniem konkursowym. Dla osób, które poprawnie na nie odpowiedzą oraz jako pierwsze prześlą formularz konkursowy, przygotowano specjalne nagrody. Regulamin konkursu został zamieszczony poniżej.

Wystawa "Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu"
11 czerwca – 5 września 2021

Więcej informacji KLIKNIJ TU

Patronat nad wystawą objęło Polskie Radio i Polskie Radio Dzieciom.
--->>> Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z kuratorką wystawy Bogumiła Wiśniewska. Wtorek 9-go czerwca o godzinie 9.15. w Polskim Radiu Dzieciom. <<<---

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wyjątkowy koncert młodych artystów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 23:24
Z okazji święta swoich słuchaczy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy koncert, podczas którego można było usłyszeć artystów doskonale znanych z anteny stacji. Wystąpili: Eryk Waszczuk, AniKa Dąbrowska, Ala i Ola Tracz oraz Olek Klembalski. Transmisja koncertu odbyła się na antenie Polskiego Radia Dzieciom 1 czerwca. Można było także oglądać streaming wideo na stronie internetowej, Facebooku, a także na kanale YT Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:03
W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
rozwiń zwiń