Polskie Radio Dzieciom

Pisklaki, podloty i dorosłe ptaki potrzebują naszej pomocy tylko w określonych przypadkach. Kiedy i jak warto pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 13:02
Okazuje się, że nie zawsze ptaki potrzebują naszej pomocy. - Jeśli ptak potrafi chodzić i uciekać to znaczy, że być może dopiero uczy się latać, lub czeka na swoich rodziców. Nie odbierajmy mu wolności - powiedział Dominik Hajduk z warszawskiego ZOO, który opowiedział w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" o działaniu i misji Ptasiego Azylu oraz o nowym projekcie budowy Ptasiego Punktu Przyjęć.
Czy ptaki potrzebują naszej pomocy?
Czy ptaki potrzebują naszej pomocy?Foto: Shutterstock/fotohunter

Już od 25 lat działa w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym Ptasi Azyl - to niezwykle miejsce, które pomogło już 75 tysiącom ptaków. Trafiają tam wszystkie gatunki naturalnie występujące w Polsce i jeśli zdarzy im się jakiś wypadek, mogą liczyć na pomoc specjalistów. 

- To jest taka lecznica dla dzikich ptaków znalezionych w mieście i takich miejsc jest w Polsce wiele. Na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajdziemy listę takich punktów, w których lekarze specjaliści mogą zająć się fachowo złamanym skrzydłem, nogą, albo wyleczyć ptaka z jakiejś choroby - powiedział Dominik Hajduk i wyjaśnił w jaki sposób możemy pomóc zwierzętom znalezionym na ulicy, chodniku czy trawniku.

- Przede wszystkim warto wiedzieć jak odróżnić pisklaka, który mógł wypaść z gniazda o podlota, czyli ptaka który uczy się latać - to może być kluczowe w ocenie sytuacji - zauważył ekspert. - Podloty tym różnią się od pisklaków, że wokół dzioba mają takie kolorowe obwódki tzw. zajady. Jeśli taki osobnik nie jest w stanie chodzić to musimy zareagować. Założyć rękawiczki i delikatnie włożyć go do pudełka, a następnie zawieźć na przykład do Ptasiego Azylu. - wyjaśnił gość Polskiego Radia Dzieciom i dodał, że warto wiedzieć kiedy pomagać ptakom, bo czasem możemy źle ocenić sytuację i odebrać ptakowi możliwość rozwoju w naturalnym środowisku. 

A więcej na ten temat można posłuchać w nagraniu audycji:


Posłuchaj
59:30 [DAB]Dzieciom (PCM) 16 czerwiec 2024 18_00_19.mp3 "Dzieciaki kochają zwierzaki": z wizytą w Ptasim Azylu

 

 

 

Audycja: "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Prowadzi: Marta Kawalec
Gość: Dominik Hajduk (warszawskie ZOO)
Data emisji: 16.06.2024
Godzina audycji: 18.00


Więcej na platformie podcastowej Polskie Radia podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Liść sałaty, woda i podłoga nie wystarczy. Uwaga na żółwia! "Twardy ma tylko pancerz"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 11:17
Okazuje się, że żółwiowi bardzo łatwo zrobić krzywdę nieodpowiednią opieką. Oprócz tego, że nie powinien on chodzić po domowej podłodze, potrzebuje nieco wyższej temperatury niż panuje na co dzień w naszych mieszkaniach, a także dobrej diety. W przeciwnym razie będzie może cierpieć, choć nie da tego po sobie poznać. O tym jak hodować żółwie w domu radziła w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" lek. wet. Aleksandra Maluta, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych i właścicielka Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Szpitala Zwierząt Egzotycznych OAZA
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małe, rude i puchate. Tym razem wiewiórki mają głos

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 14:18
Nie wiedzieć czemu, kiedy chcemy zbliżyć się do tego rudego stwora wołamy: "Basia!" i zdaniem wielu działa. A w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" dowiemy się tym razem nie tylko skąd wzięło się to "imię" dla wiewiórki, ale też poznamy ją z bliska. Jaki prowadzi tryb życia, gdzie chowa wszystkie swoje orzechowe skarby, a także co je - kiedy zapomni o tym gdzie są jej zapasy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieciaki kochają zwierzaki: "Możemy nawiązać więź ze szczurem, tak jak z psem"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 19:04
Szczury mają niezwykłe umiejętności i oprócz dużej zwinności i inteligencji potrafią też uczyć się na błędach. To zwierzęta, które przy dobrej opiece mogą odwdzięczyć się swoim właścicielom swoją uwagą. Jak zauważyła Justyna Koczorowska gość audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki", warto poświęcić im trochę czasu i przekonać się, że ze szczurem można się zaprzyjaźnić.
rozwiń zwiń