Polskie Radio Dzieciom

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:21
Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Nowe kolędy na nowy wiek Zbigniew Preisenr napisał wspólnie z Ewą Lipską i Janem Nowickim. Zaskakujące, że są zupełnie niekolędowe
Nowe kolędy na nowy wiek Zbigniew Preisenr napisał wspólnie z Ewą Lipską i Janem Nowickim. Zaskakujące, że są zupełnie niekolędowe Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Zbigniew Preisner urodził się 20.05 w 1955 roku w Bielsku-Białej i jako kompozytor muzyki filmowej pełni znaczącą rolę w kinematografii. To dlatego, ponieważ odpowiednio dobrane tło muzyczne dopełnia obraz oraz intensyfikuje uczucia widzów. Łączenie scen filmowych z muzyką nie jest łatwe, dlatego reżyserom zależy na tym, by znaleźć kompozytorów, którzy zrozumieją ich wizję i będą w stanie ją spełnić.

Wspomniany artysta zaczął komponować już w liceum, ale nigdy nie ukończył szkoły muzycznej. Dzięki swojemu talentowi i zdolnościom samodzielnie nauczył się grać na fortepianie oraz gitarze, a także potrafił odtworzyć wysłuchane nagrania. W Krakowie Zbigniew Preisner działał z kabaretem literackim "Piwnica pod Baranami", gdzie swoją przygodę ze sztuką rozpoczynało wielu artystów. W tym samym mieście pracował także ze Starym Teatrem. Umożliwiło mu to poznanie reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, z którym współpraca zainicjowała rozwój jego kariery.   

Uczęszczanie do szkoły muzycznej nie jest koniecznie do tego, by osiągnąć sukces, jeśli ktoś posiada duże możliwości i chce się rozwijać. Często znaczenie ma także to, kogo poznajemy na początku swojej ścieżki zawodowej.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 20.05.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Georges Méliès - czarodziej kina

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 15:00
Ponad 150 lat temu, 8 grudnia 1861 roku, w Paryżu, urodził się Georges Melies - który tworzył pierwsze filmy. Jak rozpoczęła się jego przygoda z filmem? Zapraszamy w podróż po muzycznym świecie filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Życie i twórczość Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:22
Są tacy artyści, których muzyka jest stale doceniana, nawet po ich śmierci. Bez względu na przemijający czas utwory takich osób są wciąż żywe i niezmiennie wywołują głębokie uczucia wśród odbiorców, np. radość bądź nostalgię. Jednym z nich jest Zbigniew Wodecki, o którego życiu i twórczości powiedzieliśmy w "Muzycznych podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 14:05
Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń