Polskie Radio Dzieciom

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 14:05
Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rawpixel.com

Symfonia to bogaty utwór składający się z wielu części. Chociaż jej forma może czasem się zmienić, zazwyczaj składa się z czterech elementów. Pierwsza jest najczęściej żywa i określa główny temat utworu. Druga część jest wolniejsza, a trzecia zawiera w sobie taniec. W przypadku Haydna nierzadko były to menuety, czyli starofrancuskie tańce dworskie. Natomiast czwarta część symfonii to powrót do muzyki dynamicznej i energicznej. 

Posłuchaj
60:07 13.05. Muzyczne Haynd.mp3 Pory dnia według symfonii Josepha Haydna (Muzyczne podróże/Polskie Radio Dzieciom)_13.05.2021.

Symfonie są wykonywane przez wielu muzyków zasiadających w orkiestrze symfonicznej. W twórczości Haydna symfonia nr 6 nosi tytuł "Poranek", nr 7 "Południe", a nr 8 "Wieczór". Pierwsza pora dnia składa się z czterech części, z których początkowa nazywa się adagio (wolno) allegro (żywo, ruchliwie). Symfonia nr 7 jest natomiast wyjątkowa, ponieważ składa się z pięciu elementów, lecz "Wieczór" swoją formą powraca już do klasycznego schematu.

Od czasów twórczości muzyka, symfonie stale się rozwijają i nabierają nowego znaczenia. Chociaż wspomniane symfonie Haydna mogą wydawać się długie, gdyż trwają 20-30min,  w porównaniu z innymi utworami tego rodzaju uważane są one za krótkie.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: Mozart

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 10:00
Dziś wyruszymy w podróż do krainy muzyki klasycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poematy symfoniczne i uwertury. Magiczny świat muzyki programowej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 12:15
Czy w muzyce słychać tylko muzykę? Jeśli słuchamy utworu orkiestrowego słyszymy przecież muzykę, ale gdy się w nią wsłuchamy, to w muzyce słychać też często treści poza muzyczne. Jakie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:00
Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.
rozwiń zwiń