Polskie Radio Dzieciom

Bursztyny z Bałtyku. Ciekawostki i legendy [AUDYCJA DLA DZIECI]

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:29
Za bursztynową stolicę świata uznaje się Gdańsk, dlatego też jeśli w wakacje udamy się nad polskie morze istnieje szansa, że znajdziemy tam tzw. złoto Bałtyku. Jak zaznaczyła w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Aleksandra Harasiuk z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, bursztyn nie jest kamieniem, lecz skamieniałą żywicą, która pochodzi z okresu, kiedy żyły dinozaury.  Jej zadaniem była ochrona wysokich drzewa iglastych, które rosły wówczas w ciepłym klimacie.
Bursztyn
BursztynFoto: ntv/Shutterstock.com

Legenda głosi, że pewna księżniczka o imieniu Jurata zakochała się kiedyś w rybaku, który łowił ryby niedaleko jej bursztynowego pałacu. Sytuacja ta nie spodobała się bogu morza, Perkunowi, który ze złości zniszczył wspomnianą budowlę. W skutek tego tworzące ją bursztyny trafiły do morza, skąd są one wyrzucane na plaże przez fale. Ciekawa jest również historia bursztynowej komnaty, którą gdańszczanie zbudowali dla niemieckiego cesarza. Została ona następnie podarowana carowi Rosji, lecz po II wojnie światowej ślad po niej zaginął i nikt do dzisiaj nie wie, gdzie ona jest. 

Posłuchaj
59:09 2021_07_08 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 8 lipca godz. 18:00

Bursztyny są bardzo wartościowe. W dawnych czasach biżuterię ze skamieniałą żywicą mogli nosić tylko najbogatsi, gdyż było jej bardzo mało. Za najdroższe bursztyny uznaje się te koloru białego, lecz mogą one mieć także barwę złotą, żółtą, pomarańczową lub czarną. Oprócz naszyjników czy pierścionków można z nich zrobić również niezwykłe dzieła artystyczne, np. półtorametrowy statek Titanic czy nawet latarnię morską o wysokości dwóch metrów. Co więcej, niektórzy wierzą, że bursztyny mają zdrowotną moc. Podobno zawieszone na szyi pomagają na choroby związane z tarczycą. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Aleksandra Harasiuk
Data emisji: 8.07.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

 

Zobacz także
Czytaj także

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:03
W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak obchodzono kiedyś początek lata?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:52
Za pierwszy dzień lata uznaje się datę 22 czerwca. Okres ten charakteryzuje się przesileniem letnim, które jest szczególnym czasem w roku. Obecnie Noc Świętojańska, zwana także Wigilią św. Jana obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca. Zanim jednak Polska przyjęła chrzest, między 21, a 22 czerwca celebrowano święto pogańskie zwane Nocą Kupały.
rozwiń zwiń