Polskie Radio Dzieciom

"Muzyczne podróże". Kto stworzył bluesa?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 14:15
Kolejnym gatunkiem muzycznym omawianym w "Muzycznych Podróżach" był blues. Nierzadko jest on przepełniony smutkiem i tęsknotą, ale usłyszeć można w nim także nutę rozrywkową. Za twórcę bluesa uznaję się B.B. Kinga, kilkukrotnego zdobywcę nagrody Grammy.
zdj. il.
zdj. il.Foto: Pixabay.com

Blues, który często grany jest przez jazzmanów można podzielić na kilka rodzajów, m.in. chicagowski, klasyczny (wykonywany w latach 20-tych i 30-tych) czy wiejski (country blues). Gatunek ten wywodzi się ze społeczności Afroamerykanów, a jego tematyka dotyczy np. miłości, podróży, pracy zarobkowej, zazdrości, smutku i samotności. Podstawowymi instrumentami są harmonijka ustna, gitara oraz instrumenty perkusyjne. Istotną rolę pełni także śpiew. 

Posłuchaj
58:47 16.09. Muzyczne podr.mp3 "Muzyczne podróże". Kro stworzył bluesa? Polskie Radio Dzieciom_16.09.2021.

Riley B. King, znany jako B.B. King urodził się w 1925 roku, a zmarł w 2015 roku. Nazywany jest on królem bluesa, który w latach 1971-2009 otrzymał 15 nagród Grammy, uznawanych za muzyczne odpowiedniki Oscarów. Wyróżniony został w kategoriach "najlepszy album bluesowy" oraz "najlepszy utwór bluesowy". Jego styl muzyczny można zaliczyć do Memphis Blues, Modern Electric Blues i Soul Blues. Oprócz tego B. B. King był także jedną z postaci z "Ulicy Sezamkowej". 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 16.09.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Życie i twórczość Claude'a Debussy'ego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 21:10
Nierzadko talent muzyczny objawia się w młodym wieku, jak w przypadku kompozytora Claude'a Debussy'ego, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach". Artysta ten żył na przełomie XIX i XX wieku, a dzięki swojemu nowatorskiemu stylowi został okrzyknięty "Ojcem muzyki" poprzedniego stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd pochodzą mariachi?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 21:28
Meksyk to kraj o bogatej kulturze, pełen kolor i dźwięków. Państwo to, do którego wybraliśmy się w „Muzycznych Podróżach” jest siedzibą wielu studiów nagraniowych. Ponadto, muzyka meksykańska jest bardzo popularna w Ameryce Łacińskiej, natomiast sami mariachi znani są na całym świecie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwartety smyczkowe - czym są?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 13:00
W "Muzycznych podróżach" usłyszeć można było dużo muzyki klasycznej, ponieważ tematem przewodnim były kwartety smyczkowe. Są to zespoły 4 muzyków, którzy grają na takich instrumentach jak skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabas. Jako forma muzyczna, utwory te składają się z kilku części, które różnią się stylistyką i tempem.
rozwiń zwiń