Polskie Radio Dzieciom

XVIII Konkurs Chopinowski - audycje muzyczne dla dzieci w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 08:11
W sobotę 2 października 2021 roku Warszawa ponownie stała się światową stolicą muzyki! Po 6 latach oczekiwań rozpoczęła się kolejna, 18. edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyk Chopina. W poniedziałek 11 października w audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom dowiemy się jakie formy są grane na konkursie w poszczególnych etapach. Zapraszamy! 
18. Konkurs Chopinowski - audycje muzyczne dla dzieci w PR Dzieciom w poniedziałki i czwartki od 10.00. do 11.00.
18. Konkurs Chopinowski - audycje muzyczne dla dzieci w PR Dzieciom w poniedziałki i czwartki od 10.00. do 11.00.Foto: mat. pras.

Filharmonia Narodowa zgromadzi Jury i publiczność z całego świata, która przyglądać się będzie zmaganiom 87 pianistów, którzy zaprezentują swoje interpretacje utworów tego wielkiego Kompozytora podczas IV etapowego Konkursu. W Polskim Radiu Dzieciom nie możemy ominąć tak ważnego wydarzenia! Dziennikarze stacji będą śledzić zmagania uczestników. Martyna Sojka i Iza Żukowska, autorki audycji już teraz zapraszają do słuchania "Muzycznych podróży". 

fortepian chopin 1200 free
Jaką muzykę komponował Fryderyk Chopin?

W każdy poniedziałek i czwartek (10.00 - 11.00), będą prezentowały utwory Fryderyka Chopina, ale także przekażą słuchaczom najważniejsze informacje i tajemnice konkursowe. Może również okazja aby dowiedzieć się więcej na temat historii tego prawie stuletniego konkursu. 

W poniedziałek, 11 października w audycji "Muzyczne podróże" Iza Żukowska opowie słuchaczom jakie formy są grane na konkursie w poszczególnych etapach.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

W czwartek 7 października Martyna Sojka opowiedziała o I etapie Konkursu. Słuchając "Muzycznych podróży" dowiedzieliśmy się m.in. ilu uczestników bierze w nim udział oraz ilu przechodzi do II etapu. Nie zabrakło także informacji o tym, co trzeba zagrać w tym etapie konkursu. 

Posłuchaj
59:33 7.10. Muzyczne podróże.mp3 Jak przebiega I etap Konkursu Chopinowskiego (Muzyczne podróże/Polskie Radio Dzieciom)_7.10.21.

Pierwsze wydanie audycji na temat Konkursu Chopinowskiego można było usłyszeć w poniedziałek 4 października. Iza Żukowska opowiedziała o początkach tego konkursu. Przybliżyła także jego ideę. Nie zabrakło także informacji o Jerzym Żurawlewie - założycielu Konkursu Chopinowskiego i jego wielokrotnym jurorze. 

Posłuchaj
59:34 4.10. Muzyczne podróże.mp3 "Muzyczne podróże" o początkach Konkursu Chopinowskiego

 

W Polskim Radiu Dzieciom muzyka klasyczna jest obecna w stałej ramówce. W każdą sobotę o godzinie 14.00. w audycji "Akademia muzyczna" Iza Żukowska - muzykolog, opowiada o tym, czym są skala, gama i interwał. Jak powstaje dźwięk i czym rożni się pianino od fortepianu. Nie brakuje także odpowiedzi na pytania tj. czy żyrafa może grać, a koło kwintowe toczy się po pięciolinii? Więcej znaleźć można klikając w ten link.

Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom odwiedzają szkoły muzyczne I i II stopnia by rozmawiać z uczniami i nauczycielami o nauce gry na instrumentach muzycznych, ale także o pasji jaką jest dla nich muzyka. Szkoły te należą do grona Muzycznych Placówek Ambasadorskich Polskiego radia Dzieciom, projektu, który stacja realizuje z powodzeniem po to, żeby poznać Efekty tych rozmów usłyszeć można Więcej znaleźć można klikając tu.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 


 

Zobacz także
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 14:05
Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: życie i twórczość Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 15:41
Wakacyjne wyjazdy nie tylko kształcą, ale też inspirują. Przekonał się o tym m.in. polski kompozytor, Fryderyk Chopin, o którym można było usłyszeć w „Muzycznych Podróżach. Okres letni spędzał u majętnych przyjaciół, gdzie z pasją poznawał ludowe zwyczaje i muzykę, która stała się później jego weną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaką muzykę komponował Fryderyk Chopin

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 16:16
Fryderyk Chopin i jego kompozycje od dawna stanowią inspirację dla artystów. Postać ta fascynuje nie tylko muzyków ale też inne osoby, które studiują życie i dzieła Chopina, by pogłębić swoją wiedzę na temat jego twórczości. Jak można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach", w październiku tego roku odbędzie się już XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego, do którego zgłosiło się 500 osób z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwartety smyczkowe - czym są?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 13:00
W "Muzycznych podróżach" usłyszeć można było dużo muzyki klasycznej, ponieważ tematem przewodnim były kwartety smyczkowe. Są to zespoły 4 muzyków, którzy grają na takich instrumentach jak skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabas. Jako forma muzyczna, utwory te składają się z kilku części, które różnią się stylistyką i tempem.
rozwiń zwiń