Polskie Radio Dzieciom

Polskie tańce narodowe w "Muzycznych podróżach"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 08:44
Każdy kraj ma coś, czym wyróżnia się na tle innych. Jednym z elementów wyróżniających i budujących tożsamość narodową jest bez wątpienia muzyka i towarzyszące jej tańce, a także stroje i twórczość pisana. Przyjmuje się, że w Polsce mamy pięć tańców o charakterze narodowym: Polonez, Mazur, Oberek, Krakowiak i Kujawiak, a także dwadzieścia dwa tańce ludowe, które są mniej znane, a w większości odeszły w zapomnienie.
Jak ponownie zapewnić popularność tańcom narodowym?
Jak ponownie zapewnić popularność tańcom narodowym?Foto: whitelook / Shutterstock.com

Polonez znany jest jako utwór oficjalny, do którego wykonuje się taniec chodzony w umiarkowanym tempie, najczęściej z okazji ważnych wydarzeń. Zwyczaj ten w niektórych miejscach pozostał do dziś. Mazur wywodzi się z Mazowsza. Jego cechy charakterystyczne to bardzo szybkie tempo i akcentowane podskoki. O jego charakterze mówi się, że jest żywy i siarczysty. W Mazurze najczęściej liczy się do trzech. 

Posłuchaj
58:16 [DAB]Dzieciom (PCM) 26 styczeń 2023 10_00_40.mp3 Polskie tańce narodowe w "Muzycznych podróżach"_26.01.2023.

Najszybszym z polskich tańców narodowych jest oberek, zwany także obertasem. Taniec ten jest wesoły, żywy i posiada bardzo dużo drobnych wartości. To kolejny już taniec, który ma metrum trójdzielne. W Oberku bardzo dużo jest przeskoków i obrotów, więc po jego wykonaniu trzeba trochę odpocząć. Kujawiak z kolei jest tańcem smutnym.

Polskie tańce narodowe są dość różnorodne, więcej o nich w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Martyna Sojka

Data emisji: 26.01.2023

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Muzyka w sztuce baletowej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 15:13
W sztuce baletowej główną część stanowi taniec, natomiast muzyka jest jego tłem oraz nieodłącznym elementem dzieła scenicznego. Na deskach teatru widzowie obserwują występy solistów grających główne role, a także pozostałe osoby z zespołu tanecznego. Jeden z najsłynniejszych baletów opowiada historię Don Kichota, szlachcica, który postanowił podróżować po świecie w towarzystwie giermka oraz bronić dobra i honoru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utwory, które zapraszają do tańca. Muzyka Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 13:40
Taniec to pierwsza intencja powstania muzyki w dawnych czasach. Po dziś dzień muzyka stanowi nieodłączny element tańca, a w wielu przypadkach również do tańca zaprasza. Przykłady na to możemy znaleźć w muzyce Ameryki Południowej i Kuby, czyli wyspy położonej między Ameryką Północną a Południową, gdzie przenieśliśmy się z Polskim Radiem Dzieciom w audycji Muzyczne Podróże.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym byłby świat bez magii? W "Muzycznych Podróżach" Akademia Pana Kleksa

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 10:32
Adam Niezgódka to główny bohater "Akademii Pana Kleksa". Tytułowa akademia to szkoła Ambrożego Kleksa, który potrafi robić niezwykłe rzeczy, jak chociażby unosić przedmioty w powietrzu bez użycia siły, powiększać je i zmniejszać, przyrządzać potrawy z kolorowych szkiełek oraz trzymać płomyki świec w kieszeniach, które na dodatek nie mają dna. Ambroży Kleks posiadał kolorowe piegi na twarzy, sam ubierał się kolorowo, a  w swojej szkole uczył przedmiotów, takich jak przędzenie liter i kleksografia. 
rozwiń zwiń