Polskie Radio Dzieciom

Hiszpania i jej muzyka - audycja dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 11:43
W audycji Muzyczne podróże omówiliśmy muzykę pochodzącą z Hiszpanii, skupiając się na kompozytorach klasycznych, których dzieła świetnie oddają hiszpański klimat, bo wiele jest instrumentów, które kojarzą się z tym miejscem. Jednym z nich jest gitara, która jest wykorzystywana chociażby do grania flamenco, a także kastaniety. W muzyce hiszpańskiej równie ważny jest fortepian. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Romija/Shutterstock

Cechą charakterystyczną hiszpańskiej muzyki jest specyficzne zróżnicowanie regionalne, które wynika z przemieszczania kulturowego Hiszpanii, m. in. jest to kultura arabska, żydowska czy cygańska. Muzykę hiszpańską przez wiele stuleci kształtowały liczne zmieniające się wpływy kulturowe. Historia muzyki hiszpańskiej swoje początki ma jednak dużo wcześniej, bo w epoce średniowiecza, kiedy dużą rolę odgrywała muzyka liturgiczna, czyli związana z obrządkami religijnymi. 

Posłuchaj
61:23 2023_08_10 10_00_02_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 10 sierpnia godz. 10:00

Do twórców muzyki hiszpańskiej i tzw. hiszpańskiej szkoły narodowej należą m. in. Isaac Albéniz oraz Enrique Granados - hiszpańscy kompozytorzy i pianiści, a także Manuel de Falla - kompozytor, który jest jednocześnie przedstawicielem kierunku narodowego, w tym m. in. impresjonizmu i neoklasycyzmu. 

Więcej o hiszpańskiej muzyce, kompozytorach tworzących muzykę hiszpańską i o samej Hiszpanii w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji. 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 10.08.2023
Godzina emisji: 10:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Utwory, które zapraszają do tańca. Muzyka Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 13:40
Taniec to pierwsza intencja powstania muzyki w dawnych czasach. Po dziś dzień muzyka stanowi nieodłączny element tańca, a w wielu przypadkach również do tańca zaprasza. Przykłady na to możemy znaleźć w muzyce Ameryki Południowej i Kuby, czyli wyspy położonej między Ameryką Północną a Południową, gdzie przenieśliśmy się z Polskim Radiem Dzieciom w audycji Muzyczne Podróże.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż na Węgry. Węgierska muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 14:46
W Muzycznych podróżach zagościła węgierska muzyka ludowa. Warto podkreślić, że  muzyka węgierska nie ma jednego nurtu, z którego powstała. Ma wiele łączących nurtów, które wspólnie stworzyły węgierski narodowy język muzyczny. Muzyka węgierska swoje korzenie zawdzięcza m.in. muzyce Azji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż przez twórczość Beli Bartoka. Muzyka węgierska 

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 16:53
W ubiegłym tygodniu w audycji Muzyczne Podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiliśmy o muzyce węgierskiej. Tym razem przyjrzeliśmy się muzyce Beli Bartoka - jednego z czołowych kompozytorów węgierskich i jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki XX wieku. 
rozwiń zwiń