Polskie Radio Dzieciom

Słynne zespoły "Mazowsze" i "Śląsk"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 13:00
Zespół Mazowsze od 75 lat prezentuje polski folklor na scenach całego świata. Nie tylko zachwyca swoimi występami, ale również inspiruje, edukuje i zachęca do zgłębiania wiedzy o polskiej kulturze. W 1953 roku - 70 lat temu - Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską założyli słynny Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".
Występ zespołu Mazowsze w Multimedialnym Parku Fontann w ramach pikniku z okazji 25-lecia Konstytucji RP. Warszawa 29.05.2022.
Występ zespołu "Mazowsze" w Multimedialnym Parku Fontann w ramach pikniku z okazji 25-lecia Konstytucji RP. Warszawa 29.05.2022. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Pomysł na zachowanie i krzewienie pereł polskiego folkloru właśnie przy pomocy dużych zespołów artystycznych, gdzie pieśni, taniec i ubiory dość rygorystycznie osadzone były w polskiej kulturze, sprawdzał się w całym kraju. Widownie, nie tylko te w Polsce, uwielbiały te występy. Im większy zespół, im większy rozmach przedstawienia, im większy zakres folklorystycznych korzeni, tym większa była radość, tym wspanialsze przeżycie.

Do "Mazowsza" dołączył niebawem "Śląsk" i były to dwa największe tego typu zespoły w Polsce. Co ciekawe, w trakcie swojej bogatej kariery, każdy z nich odwiedził po kilkadziesiąt krajów świata i wszędzie witani byli niesamowicie entuzjastycznie. Jeden i drugi zespół uczestniczył w wielu filmach, programach telewizyjnych, nagrywali wiele płyt, występowali w licznych audycjach radiowych. Tak właśnie polski folklor odnosił ogromny sukces w Polsce i na świecie i odnosi do teraz.

Posłuchaj
59:37 2023_09_25 10_00_09_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 25 września godz. 10:00

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Iza Żukowska

Data emisji: 25.09.2023

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

B.B. King - legenda bluesa

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 11:30
B.B. King jest uznawany za jednego z najważniejszych gitarzystów wszech czasów, a także jednego z trzech najwybitniejszych bluesmanów - obok Alberta Kinga i Freddiego Kinga. Był też wokalistą i autorem tekstów. Jego twórczością inspirowało się wielu wykonawców muzyki bluesowej, i nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kornowicz: najwdzięczniejszym odbiorcą "Warszawskiej Jesieni" są młodzi ludzie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 21:07
- Młodzi ludzie, którzy nie mają żadnych uprzedzeń i jeszcze nie do końca wiedzą, gdzie jest muzyczna prawda, są najwdzięczniejszym odbiorcą tego, co prezentujemy każdego roku podczas festiwalu "Warszawska Jesień" - mówił w Polskim Radiu Dzieciom dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. Kto jest odbiorcą, do którego najtrudniej trafić i dlaczego ważne sprawy warto konsultować z dziećmi? Zapraszamy do lektury!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie możemy spotkać muzykę? O muzycznych wydarzeniach z muzyką na żywo 

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 09:15
Najpiękniej przeżywać muzykę wtedy, kiedy jesteśmy częścią większego skupiska ludzi. Słuchanie muzyki podczas koncertu, gdzie możemy śpiewać wspólnie z ulubionym wykonawcą to niezapomniane przeżycie. Ludzie brali udział w takich wydarzeniach już w czasach starożytnych. W Koloseum, które kiedyś znane było jako miejsce chociażby wyścigów rydwanów, starożytni Rzymianie grali także muzykę i to dla 80-tysięcznej widowni! 
rozwiń zwiń